KOLTUK YENİLEME / YENİLEYEMEME

-

Birde ben deneyeyim dedim koltuk kaplamayı. başarılı olmadı.Sadece minderleri güzel oldu. Fitilli(kordonlu) yastık, yada minder yapmak isteyenler, nasıl yaptığımı merak edenler buraya

Ben bu halini beğenmedim. Kesip biçip kaplamak emek vermek zor geliyor, yeni koltuk almaya bütçem izin vermiyor. Bakalım ne olucak.

21 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  Doğru diyorsun celebi74. Kaplama kısmıyla değilde Neduk çiçekli böcekli iki kırlent fikrini verdiğinden beri yastık yapma kısmıyla ilgileniyorum. Umarım bu koltuğu yeni koltuk almadan bitiririm.

 2. Avatar photo

  Gayet güzel olmuş ellerinize sağlık. İki üç yastıkla güzel olur gerçekten. Yalnız koltuğun üstünde kenar ve köşeleri dikerseniz ya da tutturmak bile yeter daha da güzel olur bence…

 3. Avatar photo

  Bence de eski halinden kat kat güzel olmuş.Minderleri de çok muntazm dikmişsiniz. Naçizane önerim bir zımba makinesi alıp, köşeleri zımbalayıp, zımbaların üzerinede kenar süsü yapıştırırsanız döşemeciden çıkmış gibi durur. Zımba makinesinin fiyatı 10-15 TL arası.

 4. Avatar photo

  bende bir zamanlar koltuğumu kaplamıştım ve burada paylaştım.belki size fikir verebilir.ben, sadece kol kısmının ön kısmını dikmiştim.diğer taraflarını da slikonla koltuğa yapıştırınca daha bir oturdu.sizin kol kısımları benimki gibi de değil daha kolay yapabilirsiniz.bir de neduk hanımın dediği gibi kumaşa uygun renklerde deseinli yastıklarla harika olacak. şimdiki halide güzel.emeğinize sağlık.:))

 5. Avatar photo

  Arka zemin kaplanmamış sanıyorum hala…çiçekli çok çiçekli bi zemin yapın,tüm hataları kamufle eder :) ibraz kumaş parası çıkar ama,kalan kumaş değerlenir bi şekilde…

 6. Avatar photo

  Oldukça iyi görünüyor ama ben de senin gibi kumaşı atıvermeyi sevmiyorum.Sabitleme yapmak istersen ya koltukçuların kullandığı zımbadan edinmelisin yada 5-10 paket raptiye almalısın.kumaşı aynen böyle yay ve kesmen gereken yerlerden 10 cm pay bırakarak kes.Bazı yerlerde tutturman gerekecektir iğne iplik ile ama genelinde kumaşı alt tarafa kıvırıp raptiyelemen yetecektir.Vaktim olursa yarın sana kapladığım berjerimin resmini yollarım fikir vermesi açısından iyi olur sanırım:)

 7. Avatar photo

  gönüldenele beğenmene sevindim o kadar çok beğendiğim el emeğin var ki.banumina haklısın köşelerin tutturulması lazım. kriizantemin dediği gibi ya bir zımba makinasıyla, yada özmelanjın kullandığı süslü raptiyelerle.Kenar süsüm var ama hiç kullanmak aklıma gelmedi. kriizantem. Zımba makinası almaya birkaç kez niyetlendim koçtaştan. gövde plastik olunca vazgeçmiştim. Alınacaklar listesine zımba makinasını ekledim. Nasılsa ilereleyn zamanda puf sandıklardan yapıcam.

 8. Avatar photo

  semyıl bir zamanlar koltuklarını çok çok güzel kaplamışsın. leoparlı olana bittim. Silikon tabancasıyla ara ara mı sıktın silikonu yoksa tüm yüzeye mi ?Neduk hanım fikir verdikten sonra kumaşların içinden tül parçası buldum resimde görüldüğü gibi denedim. Kestim fırsat bulduğumda dikeyim dedim.Özgeözgözge. Çiçekli kumaşları bende çok seviyorum ama masraf yapmamak için elimdeki kumaşları kullanmaya çalışıyorum. Başlangıçtaki düşüncem zebra desenli tüylü yada siyah beyaz arabesk desenli pamuklu bir kumaşla kaplamaktı ama çok masraflı geldi. Yinede çiçekli kumaşda aklımda belki denk getiririm uygun fiyata.Teşekkür ederim tuanaderin.Özmelanj sandalyen çok güzel olmuş . Süslü raptiyelerle. Berjer koltuğunun resmini dörtgözle bekliyorum benimde kaplamak istediğim bir berjer var.Hepinize yorumlarınız ve verdiğiniz fikirler için teşekkür ederim.Koltuklara yastık kestim henüz dikmedim.Alt zemine beyaz koydum olmadı, kırmızı koydum eh biraz oldu sonra sarı koydum. Tekli koltuktaki sarı zemin diğerlerinde beyaz .Aşağıda görüldüğü gibi. Fikirlerinizi alabilir miyim?

 9. Avatar photo

  Daliya beğendiğine sevindim. aslında pek bir işçilik yokkuması gererek pot fazlalıklarını kıvırma payı bırakarak kestim, aynı defter kaplar gibi kumasın katladığım yerlerinesilikon sürerek yapıştırdım.öyle tüm yüzeyi slikonlamadım.leoparlıyı ben de çok sevdim yaptıktan sonra birde onda ek yaptığım yerler desenden dolayı belli olmadığından o çok güzel kaplandı :))bir de oturup kalkarken kumaş toplanmasın diye koltuğunoturulacak yerin (hani kuması sıkıstırıyoruzya kenarlara)kenarlarına ince bir şerit şeklinde slikon sıkarak kuması oralara sabitledim. şimdi resimde görüldüğü gibi hep düzgün duruyor.

 10. Avatar photo

  Pek bir işçilik yok demişsin semyıl ama silikonla kumaşı işçiliğinle konuşturmuşşun. İlk fırsatta bende deneyeceğim. Önce küçük bir parçada yada parçasında.

 11. Avatar photo

  Sevgili Daliya yardımcı olur mu halen bilemiyorum ama bu yaz ben ve teyzem bir gecede butun bu koltuklara kılıf diktik:)Fitil yaparken biraz zorlandık çünkü bizim kumaşımız çizgiliydi ve çizgilerin biraz koltuğa hareketlilik katmasını istedik kumaşımızda bol olduğu için boyuna şeritler çıkardık ve önce fitil geçirip sonra monte ettik. Yapıştırıcı gibi hiç bir madde kullanmadık yazlık ev olduğu için sık sık yıkanabilsin istedik. Kumaşı düzden biçip, ön yüzünden iğneleyerek yine ön yüzünden diktik kolları yine kumaşı farklı yöne kullanarak biçtik, tüm dikişleri bitirdikten sonra arka yüzünden fazla parçaları kestik zikzakla overlok yaptık. Dikiş ipliği kumaş ile aynı renk olduğu için önden dikmemiz hiç belli bile olmadı.Umarım işine yarar.

 12. Avatar photo

  Maşalllah diyorum bir gecede köşe takımını bitirmişsiniz. Yüzünden diktik belli olmadı derken kenarlarını içe kıvırıp iğnelediniz sanırım.

 13. Avatar photo

  Sağol Daliyacığım, benim vaktim yoktu teyzemin de tek başına altından kalkmaya cesareti.. Günübirlik misafirliğe gitmiştim akşamüstü 17.00 de başladık gece 04.00 de bitti o yorgunlukla son halini çekmemişim :) Güle oynaya gelen giden komşularla ikramlarla nasıl geçtiğini anlamadık zamanın.. Kabaca kumaşı kestik,içe kıvırarak iğneledik, iğneleri çok sık ve yatay koyduk böylece teğel yapmadık vakit kaybetmemek için.

 14. Avatar photo

  o kadar emek vermişsiniz bence kenarları da ypın hem kullanışı sizin açınıdan zor olur acaba lastik dikip kenarları büzseniz kırlentlerde daha canlı bi kumaş seçseniz daha hoş olmaz mı

 15. Avatar photo

  arkadaşım, arkadaşlarımın da dediği gibi zımbayla sabitlersen veya silikonlarsan ve de birkaç kırlentle süslersen çok daha hoş olur…ellerine sağlık. ben de kapladım koltuklarımı, benimkilere de bak istersen. ama zımba alacaksan eğer büyük boy al derim ben küçük aldım, zımbalar atmaya başladı:( şimdi yeniden elden geçirmek zorundayım. başa döndüm yani. ne zor işmiş bu. kaplaya kaplaya sonunda koltukçu oluruz biz arkadaşım:)))

Bir yanıt yazın

İğne oyası ve boncuk işlemeli kese yapımı

| | 0 Yorum

Bu yılbaşı için farklı bir şey yapmak istedim. Keseleri çok seviyorum bu yüzden yılbaşı kesesi yapmaya karar verdim. Ama nasıl süsleyeceğimi bulamazken pul ve boncuklardan bir şeyler yapabilirim dedim. Sevdiklerime...

Nakış malzemeleri nereden alınır?

| | 0 Yorum

Nakış malzemeleri nereden alınır? Eğer el işlemesi, nakış, kanaviçe, Brezilya nakışı, ince tığ işi gibi ince marifetlere sahipseniz ya da olmak istiyorsanız, o zaman nakış malzemeleri gerekiyor size. Peki bu...

Dantel kitap ayracı yapımı

| | 1 Yorum

Yeni yılda bir süre hediye almamız gerekir günler öncesinden kimlere ne hediye alacağımızı düşünürüz. İşte size bir hediye alternatifi, tek başına ve ya bir kitapla birlikte verebileceğiz dantel kitap ayracı....

Video: Düz nakış işleme nasıl yapılır?

| | 0 Yorum

Sevgili Melda Hanım, yapımı pratik ama harika sonuç veren bir düz nakış uygulaması gösterdi bize bu videomuzda. Çok güzel bir pano çıkıyor ortaya, bakın bir. Size de işleme isteği gelecek, eminiz.  ...