Pazar, Mart 26, 2017
Kanaviçe işlemeli havlu kenarı yapımı

Kanaviçe işlemeli havlu kenarı yapımı

0

kanavice-islemeli-havlu-kenari-ornekleri-1
Merhabalar ben Sevde, uzun zamandır takip ettiğim 10marifet’e artık ben de katılmak istedim ve işe kanaviçe havlu kenarı modelimden bahsetmekle başladım. Aslında bu birazcık acemi işi oldu, yapım aşamalarını tek tek çekemedim ama yine de minik bir özetle sizlerle paylaşmaya gayret gösterdim. Kenarları çarpı işi tekniği ile yapılmış olan bu nakışlı havlular misafirlik veya çeyizlik olarak kullanılabilecek kadar hoş duruyor. Ama gündelik hayatta da böyle özel şeyleri kullanabiliriz aslında. Geçelim kanaviçe işlemeli havlu kenarı çalışmamın detaylarına…

İlk olarak havlumun sade halini paylaşıyorum. Kanaviçe havlunun işlenmemiş halini Eminönü Kürkçü Han’da bulabilirsiniz ya da benzeri bir sade havlu yine işinizi görür. Aşağıdaki fotoğrafımda kullandığım iplerin markaları ve numaraları da yer alıyor, Domino 12 numara nakış ipi kullandım. Renk seçiminde size fikir verebildiğimi umarım ama sonuçta sizin işleyeceğiniz desene ve zevkinize göre farklı tonlar da seçebilirsiniz.

Kahverengi iplerim çok eski olduğundan numaralarını bilmiyorum (sadece koyu kahvenin içinde K.35 yazıyor) ama onların markası da yine Domino. Desen için şablon olabilmesi amacıyla yakından bir görünüm paylaşımı yapmaya çalıştım. Bunu biraz daha büyütüp çıktı alarak siz de işleyebilirsiniz. Havlunun kenar kısmı etamin gibi işlemeye olanak sağlayacak dokuda olduğundan çarpı işi tekniğini kullanıp iğneyi arkadan öne, sonra da çaprazlayacak şeklide önden arkaya geçirerek kanaviçe işlemesini yapabilirsiniz. Kenarı bu şekilde dokuya sahip havlular alırsanız kanaviçe kenar yapmak için işinizi kolaylaştırmış olursunuz. Daha kolay desenlerle de işe başlayabilirsiniz.

kanavice-islemeli-havlu-kenari-ornekleri-2

kanavice-islemeli-havlu-kenari-ornekleri-3
Şimdi de mini bir yapım aşaması…

kanavice-islemeli-havlu-kenari-ornekleri-4

kanavice-havlu-kenari-sablon-desen
Ve bitti
kanavice-islemeli-havlu-kenari-ornekleri-5

kanavice-islemeli-havlu-kenari-ornekleri-6
Kanaviçe işlemeli havlu takımım hazır hale gelmiş durumda.

Bu işe yeni başlayanlar için çok açıklayıcı olmadığının farkındayım. Ben havlum hakkında kısacık bahsetmek istedim. Umarım faydalı olmuştur. Diğer havlu örneklerim ve kanaviçe kolye modellerime burada ve Instagram’da altinigne hesabımdan ulaşabilirsiniz. Başka bir yazıda buluşmak üzere, hoşçakalın. Sevgiler.
Sevde Koç