Kasnaklardan avize yapımı

-

kasnaklardan-avize-yapimi-1
Piyasada satılan aydınlatmalar ya çok pahalı, ya da istediğim gibi değildi. Ben de kendi aydınlatmamı tasarlamaya karar verdim. Yapacağım aydınlatmanın nasıl olması gerektiğini düşünürken aklıma doğal ve ucuz bir malzeme olan kasnaklar geldi. Ahşap kasnaklar hem esnekliği hem de görünümüyle bana çok uygundu. Son dönemde çok popüler olan kafes görünümlü aydınlatmaların bir benzerini yapmaya karar vererek malzemeleri toplamaya başladım. Bir aydınlatma için 4 adet 50 cm çapında kasnak ve 1 adet hazır satılan aydınlatma setlerinden kullandım.

kasnaklardan-avize-yapimi-2
Kasnakların çaplarına istediğiniz gibi karar verebilirsiniz. İlk aşamada yapmanız gereken kasnakları gerekiyorsa zımparalamak ve verniklemek. Verniğin kurumasını en az bir gün bekledikten sonra, resimde gördüğünüz şekilde birleştirme yapmanız gerekiyor.

kasnaklardan-avize-yapimi-3

kasnaklardan-avize-yapimi-4

kasnaklardan-avize-yapimi-5
Kasnakların kesişme noktalarını delerek vidalayın. Vidaların dışarıdan görünecek büyüklükte olması bence çok daha güzel bir görüntü verir. Kasnakların boğma kısımlarını birleştirdiğiniz yerden kablo geçeceğinden burayı da delmeniz gerekiyor. Kasnakları birleştirme işlemi yaklaşık 15 dakika sürüyor. Aydınlatma setinizi yeni avizenize taktıktan sonra işiniz bitiyor. Halen evimde kullandığım aydınlatmalar hem çok ekonomik hem de şahane görünüyor. (Mütevazi olamayacağım) Hepinize şimdiden kolay gelsin ;)

kasnaklardan-avize-yapimi-6
Çalışmanın detaylarını blogumda kendin yap yazılar altında bulabilirsiniz.

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn
tarzmeselesi

Kendin yap projelere kafayı takmış blog.

1 yorum gelmiş

  1. shane

    vallahi bravo, çok güzel olmuş ve çok da iyi anlatmışsınız. aramıza hoş geldiniz, başka işlerinizi de bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın