Kurdela nakışı kolye nasıl yapılır?

-

Kurdela nakışı kolye modelleri, etamin ya da uygun kumaş üzerine uygulanıp bir de zarif bir takı aparatı ile sunulduğunda harika aksesuarlar olarak kendilerine takı kutumuzda yer buluyorlar. Bu özel ve çok güzel takılardan siz de yapmak isterseniz o zaman haydi hep birlikte bakalım.

Kurdela nakışı takı yapımı

Kurdele nakışı kolye yapmak için gerekli malzemeler:

Çeşitli renklerde ve ebatlarda kurdela
Kurdela nakışı iğneleri
Kumaş
Kasnak
Dikiş malzemeleri (iğne, iplik, çizim için uçan kalem, çizgi sabunu, makas)
Desen
Kolye için yapmak için metal aparat, iç taşı, zincir, takı halkası ve birleştirmek için papağan yani takı klipsi, yapıştırıcı
Bolca sabır ve hayal gücü.

Bu malzemeleri, tüm hobi marketlerden, Tahtakale gibi hobi ve takı malzemeleri satan yerlerden, internetten (Aliexspress vb) ve Instagram’da satış yapan sayfalardan bulabilirsiniz.

Malzemelerimiz hazırsa, sıra desen araştırmaya geldi. Kolyemizin ölçüleri genellikle 1.5, 3.5 cm arası olduğundan, o küçücük alana sığdırabileceğiniz bir desen olmalı. Yani bir çiçek, bir tomurcuk ve yaprak gibi. Ölçü büyüdükçe çiçeklerin ve tomurcukların sayısı artırılabilir, burada önemli olan çiçeğin büyüklüğü, yanına hangi minik çiçeği koyacağınız, tohum işi ile boş alanları işlerken vereceğiniz form ve tabiî ki renk uyumu. Bunun için önerim bolca gözlem yapmak, internetteki sayfaları gezerek, yapılmış örnekleri inceleyerek ve nakış dergilerinden faydalanarak bir ön hazırlık yapmak. İnanın, siz de kurdela ile harikalar yaratabilirsiniz. Tabi ne kadar çok teknik bilirseniz o kadar da yaratıcı olabilirsiniz.

Kurdele nakışı kolye yapım aşamaları:

Kurdela nakışı kolye yapmak için öncelikle metal aparatlarınızı belirlemeniz gerekir. Aparatlarınızın iç taşlarının (buna bisküvi de deniyor) ölçüsü sizin işleme alanınız olacaktır.

Kumaşınızı kasnağa germeden önce sert bir zeminde iç taşlarını kumaşın üzerine yerleştirerek uçan kalemle ya da çizgi taşı ile dış hattından çiziniz ve sonra çizdiğiniz yerden teyelleyiniz. Çizdiğiniz kalem bazen görünebiliyor, onun için tersinden işlemeye başlayabilirsiniz. Zaten teyellediniz yani hattınız belli.

İşleyeceğiniz deseni ana hatları ile belirleyerek işaretleyebilirsiniz ya da tamamen deseni çizebilirsiniz. Sadece çiçeklerden oluşacaksa ortayı baz alarak büyük çiçeği koyacağınız yeri belirleyip yanına yapraklar ve tomurcuklar çizebilirsiniz.

Örneğin bir gül demeti yapacaksanız dalların başlangıç ve bitiş yerlerini çizin ki, çiçekler tam olması gereken yerde olsun.

Deseninizi de çizdiniz ya da ana hatlarını işaretlediniz, o zaman kasnağınıza gerip belirlediğiniz kurdele nakışı teknikleri ile ve düşündüğünüz renklerle işlemeye başlayabilirsiniz.

Nakışınız bittikten sonra kumaşınızı kasnaktan çıkarıyorsunuz, teyelinizin 1 cm açığından pay bırakarak kesiyorsunuz, kestiğiniz parçanın 1/2 cm içerisinden tekrar teyel alıyorsunuz. İplik ve iğne elinizde iken işlediğiniz kısım üstte kalacak şekilde iç taşının üzerine kumaşı koyup büzüyosunuz ve kumaş gerilerek iç taşına iyice yerleşiyor. Siz de teyelin üzerinden birkaç defa dikiş atarak iyice sağlamlaştırıyorsunuz.

Alt tarafta fazlalık kaldıysa makasla kesip inceltin, çünkü metal aparata yapıştırırken potluk yapar, arada boşluk kalır ve düzgün bir görüntü olmaz. Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de budur, yaptığınız işleme ne kadar güzel olursa olsun, kenarları düzgün gerilmemiş kumaş potluk yapmış olursa emeğiniz boşa gider ve kaliteli bir işçilik olmaz.

İyice gerildiğinden emin olduğunuz iç taşınızı artık metal aparatınıza yapıştırabilirsiniz. Yapıştırıcıyı çok fazla taşırmadan sürüp yapıştırıyorsunuz.

Daha sonra istediğiniz uzunlukta zincir takıyorsunuz, güle güle kullanıyorsunuz.

Yok eğer ben bu kadar uğraşamam kurdela nakışı kolye yapmakla, hazır nerede bulabilirim diyorsanız da, adres @jadesboxx

jadesboxx Instagram adresi

*

Kurdela nakışı kolye yapımı hakkında bilgiler aktaran ve güzelim kolye örneklerinden paylaşmamızı sağlauan sevgili marifetlimiz @jadesboxx’a teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

Saten kese üzerine kurdele nakışı işleme

| | 0 Yorum

Uzun zamandır kurdele nakışı yapmıyordum. Geçende diktiğim bir torbayı küçük yastık için kullanacaktım. Vazgeçip başka bir şey ile değerlendirmek istedim. Kurdelelerim evde ne işe yarayacak derken nakış aklıma geldi. Her...

Kurdele gül yapımı

| | 7 Yorum

Ne kadar da güzel öyle değil mi, bu güllerden bir yastık yapmak istiyorum, yeterince sabırlı olabilirsem tabii. Güllerin yapımı fotoğraflarla anlatılıyor bu adreste. Kurdele nakışı çok sevilen bir teknik malum. Bu...