Pencereden kış – geri dönüşüm duvar süsü yapımı

-

duvar süsü
Kış temalı yarışma için ikinci calışmam. Kendi penceremden çok gördüğüm kedili, karlı, kuşlu bir manzara aslında :)

duvar süsü
Bu çalışmamda da kullandığım bütün malzemeler geri dönüşüm oldu.

duvar süsü

Geri dönüşüm kedili pano nasıl yapılır?

Adım adım aşamalı olarak anlatalım:

duvar süsü
1 – Elimdeki çikolata kutusu kapaklıydı. Önce yandan açılan kapağını düzgün bir şekilde kestim.
2 – Kenarları sağlam ve beyaz olması için kağıt gibi olan bantla sarıp sağlamlaştırdım. Kutunun dibi istediğimden biraz daha derin olduğu için uygun ölçülerde bir karton kesip dibine yapıştırdım, biraz yüksekleştirdim.
3 – İnce bir kartonu diğer işlerden artan mavi kumaşla gergin olacak şekilde sardım. Bu işi yapıştırıcıyla yaptım ve kutunun dibine yapıştırdım.
4 – Makyaj malzemeleriyle kumaşın üstüne bulutlar oluşturdum ve polardan kestiğim minik parçalardan kar taneleri yapıp yapıştırdım.
5 – Yumuşak bir fırçanın ucuna biraz pudra alıp aralara hafifçe serpiştirdim ve firçanın ucuyla bastırarak bozulmayacak şekilde kumaşta durmasını sağladım.
6 –  Yerleştirdiğim kumaşın mavisi daha açık renkli görünsün istedim ve alt kısma biraz daha göz farıyla soluk renk verdim.
7 – Kullanmadığım bir bluzun kahverengi kolunu kestim, bana yeteceği kadar kumaş çıktı.
8 – Kutunun etrafına yapıştırıcıyla şerit halinde kumaşı dolayarak kapladım.

duvar süsü
9 – Arka parçaları kırılmış, kalın ve buğulu camlı bir çerevem vardı. Önce camını çıkardım.
10 – Çöp şişler kullanarak çerçeveyi pencereye benzetmeye çalıştım.
11 – Şişleri uygun gelecek şekilde yerleştirdikten sonra silikonla yapıştırdım.
12 – Çerçeve pencereye benzemiş oldu.
13 – Kendi camı ağır ve buğulu olduğu için onu kullanmadım. Bir parfüm kutusunun kalın şeffaf plastiğini uygun ölcülerde kesip sikilonla yapıştırdım.
14 – Koza ip-yün kullanıp pencerenin dibine birikmiş karları yaptım. Pofuduk kısımları kesip istediğim şekilde dibinden yapıştırdım.
15 – Pencereye daha eski bir görünüm vermek için oje kullandım.
16 – Beyaz ojeden istediğim yerlere sürüp bezle sildim. Pürüzlü olduğu için çerçeve, ojenin fazlasını bezle silence istediğim görüntüyü yakaladım. Çok beyaz görünmemesi için de hafif simli kahve tonlarında bir ojeyle beyazın üstüne aynı işlemi yaptım.

duvar süsü
17 – Kutunun içiyle çalışmaya başlamadan önce altına uygun ölçülerde ince bir karton kestim.
18 – Kestiğim kartonu yapıştırıp yerleştirdim ve iyice kurumasını bekledim.
19 – Bahçeden kurumuş minik dallar aldım. İstediğim şekli oluşturmak için kırıp şekillendirdim ve silikonla birbirlerine yapıştırdım.
20 – Koza ip-yünden aldığım pofuduk bir parçayı kara benzetmek için makasla üstünden az az kestim.
21 – Dallara yapıştırıcı sürüp karları seçtiğim yerlere yapıştırdım.
22 – Çöp şişlerin rengini sevmedim ve çerçeveyle daha uygun bir tonda olmasını istedim. Sulu boyayla çok az boyadım.
23 – Biraz da hafif parlaklık vermek istedim ve bu sefer krem halinde bir vücut parlatıcısından az az parmağımla alarak yavaşça sürdüm.
24 – Bütün parçaları birleştirdiğimde kartondan kalıp olarak kestiğim kediyi yerleştirdim. Kedinin nerde ve nasıl duracağına karar verdim.

duvar süsü
25 – İnce kartondan kestiğim kedi kalıbıyla temizlik bezinden iki parça kestim.
26 – Kedinin içini doldurmak için elyaf kullandım.
27 – Yanlarında dikiş görünmesini istemediğim için yapıştırıcıyla belli olmayacak şekilde yapıştırıp kapattım.
28 – Hayalimdeki kediye benzetmek için sulu boyayla üstüne renk verdim, kahverengi çizgiler boyadım.
29 – Kedi yapıştırdığım zaman dik dursun ve yamulmasın diye alttan bir çöp şiş yerleştirdim.
29 – Silikonla çöp şişten çerçeveye yapıştırıp kediyi yerleştirmiş oldum.
30 – İnce kartona minicik kuş şekilleri çizip kestim.
31 – Siyah ojeyle kuşların ön-arka iki tarafını iki kat boyadım ve sadece gagalarına biraz turuncu renk yaptım.

duvar süsü
33 – Dalları silikonla kutuya yapıştırdım, sonra da dallara kuşları yapıştırdım.
34 – Uzun yıllar önce alınmış ve sürekli evde oraya buraya savrulan buruşuk mavi şerit kurdeleyi saç düzleştiricisiyle actım ve istediğim büyüklükte bir fiyonk yaptım. Altına da ince tülden bir fiyonk daha yaptım, sonunda da altın bir iple hepsini birbirine bağladım.
35 – Yaptığım fiyonkla aynı renkte ince şeridi silikonla çerçeveye yapıştırdım.
36 – Çerçeve, kutu ve fiyonk birleştirilmeye hazır. Bu iş için de silikon kullandım.

duvar süsü
Ve farklı açılardan çekilmiş birkaç resim daha…

duvar süsü

duvar süsü

duvar süsü

duvar süsü

 

16 yorum gelmiş

 1. o kadar uyardım bu yarışmaya aşırı yetenekliler katılmasın diye!!!!!!!!! bu senaat aşırı yetenekli grubuna giriyor yahuu !!
  her detayına bayıldım, görür görmez bayılmıştım zati :)
  Yarışmada başarılar zarif kuğu :)
  sarı kediye ayrı bayılıyorum.

 2. ayyy muhtesemmmm….ya bak şimdi iyi ki katılmamışım yanı …bu kadar sahene senaat eserlerıyle başedılırmı hıcc….tebrıkler ve bolşanslar canım hıccc ıhtıyacın yok ama adet yerını bulsun :)

 3. Coook tesekkur ederimmm ssserpil :) boyle guzel yorum alinca insan kendini odul Kazanmis gibi hissediyor zaten :) acik soylemek gerekirse ben de orgu yarismalarina sen varken asla katilmayi dusunemiyorum :)

 4. geri dönüşüm bu kadar mı can bulur,bu kadar mı güzel olur. çok beğendim bu senaat dolu çalışmayı da. sevgiler:)

 5. Kedinin ve kuşlarin gerçekçiliğine bakar mısınız ? Ve gökyüzün rengine ve genel uyumaa vee estetik görüntüye. Hepsinin geridönüşüm olmasısıysa harika. Favorim sensin :D bol şans canim ♥

 6. Türk kızlarını seviyorum kim ne derse desin.Baksanıza hatunun oturup uğraşıp yaptıklarına.Ellerine sağlık tatlım harika olmuş:)

Bir cevap yazın

Keçeden mutfak panosu yapımı

| | 0 Yorum

Herkese merhaba arkadaşlar. Kendim için yaptığım keçe mutfak panom. Panomda ben de öncelikli olarak cupcakeler, dondurmalar vs. yapmayı düşündüm. Ama daha sonra mutfaktaki ihtiyaçlarımı göz önünde bulunarak bir cep, bir...

Keçe bulut duvar süsü yapımı

| | 0 Yorum

Odam renklensin diye yaptım bu bulutu. Benim gibi cıvıl cıvıl, rengarenk oldu. Elimde de zaten keçe parçaları vardı. Onları değerlendirmiş oldum. Bulutun büyüklüğü bir el büyüklüğünde oldu. Bulutun kalıbı var...

Keçeden baykuşlu duvar süsü ve örgü vazo

| | 0 Yorum

Düşündüm ki evimizin her köşesini süslüyoruz, neden balkonlarımızı da süslemeyelim? Ben de balkonumuzla ilgili ufak birçalışma yaptım. Buyrun ayrıntılara göz atalım: Duvar süsü: Bize tek gerekenler resimdekiler. Alttaki üç resimdeki...

Neşeli evin bahçesi – keçe pano

| | 2 Yorum

Merhaba Uzun zamandır keçe işlerle uğraşıyorum. Hem renkli hem de eğlenceli keçelerden 3 boyutlu bir tablo yapmaya çalıştım. Yapımı uzun sürdüğü için yapım aşamaları da bol fotoğraflı oldu. Öncelikle evimde...

Keçeden 3 boyutlu pano yapımı

| | 0 Yorum

Çikolata kutusunun içini boşaltıyoruz. Uygun boyutta kahverengi keçeyle kaplıyoruz. İstediğimiz manzaranın kalıplarını cıkarıyoruz. Keçeden kalıpları kesip pencere vb ayrıntıları yapıyoruz. Her bir katın arasına kalın karton koyarak kalın keçeden çıkardığımız...

Keçeden isme özel duvar süsü yapımı

| | 0 Yorum

Merhaba, hazırlaması çok keyifli çok cici bir kapı süsü siparişi aldım. İlk önce hangi büyüklükte yapacağımıza karar vermemiz gerekiyor. Eğer duvara asacaksak daha büyük bir çalışma hazırlamamız gerekiyor, kapı süsü...

Palmiye ve mısır kabuğundan duvar süsü

| | 8 Yorum

Merhaba. Yolda palmiye ağacının kabuğunu görünce bununla diğer doğal malzemelerimle ve de özellikle mısır kabuğuyla ne güzel çalışmalar yapılır diye düşündüm ve hemen aldım. Hazır yarışma da varken proje hazırlayıp paylaşmak istedim. Ana...

Kış temalı duvar süsü yapımı (keçe)

| | 4 Yorum

Kış temalı yarışmayı okuyunca çok sevindim. Kış benim en sevdiğim mevsimdir ama ne yapmam gerektiğini bulamadım özellikle birbirinden harika katılımları görünce nerdeyse vazgeçecektim ki yeni aldığım penguenli pijamam beynimde fırtınalar yarattı. Ben de hem kutuplardaki...

Mısır kabuğundan kış temalı duvar süsü

| | 32 Yorum

Merhaba. İkinci çalışmamla tekrar karşınızdayım. Kar, kardan adam, çam ağacı, portakal. Kış deyince aklıma ilk gelenler. İkinci çalışmamda da bu kavramları farklı bir kompozisyonla yansıtmaya çalıştım. Ana malzemem mısır kabuğu....