20 senelik dantel, günümüz modasına uyarlanırsa…

-

Düğün öncesi hazırlıklar kapsamında, en zevkli kısım olan çeyizleri döküp bakma kısmını gerçekleştirdik geçen hafta hazır anneannem de yanımızdayken, üç kuşak öyle bir zevkli oldu… :) Annem pek hamarattır bilen bilir. Bunlar daha bizler yokken başlanmış dantel yatak ötülerimiz.

bakır rengi olan bu, kardeşimin..
bakır rengi olan bu, kardeşimin..

bu da benim ki..
bu da benim ki..
bunlar da kırlentlerim...
bunlar da kırlentlerim…

Dantelin modası geçmese de, artık dantel eskisi gibi kullanılmıyor diye bizimkiler satenlerle süslenip öyle kaldırıldı çeyizlere, hem günümüze uyarlandı hem de daha modern oldu.. Benimki altın sarısı renginde olan, kardeşimin ki de bakır rengi olan.. Sizlerle paylaşmak istedim, normal danteli belki kullanmam ama böyle olunca kullanılmayacak gibi değiller, hem de belki bir fikir olur dedim..Canım annem nasıl da uğraşmış bunlarla, ellerin dert görmesin inşallah annem..

13 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  kumaş geçirince daha hoş olmuş gerçekten.nasıl emek verir anneler kızları için dimi.hakları ödenmez.kıymetini bilirsek ne mutlu bizlere.güzel günlerde kullanın örtülerinizi.

 2. Avatar photo

  ds handmade teşekkür ederim inşallah sağol güzel dileklerin için..dolunay82, teşekkürler canım kesinle ödenmez annelerimizin hakkı, ben hatırlıyorum bir tanesini ördüğünü balkonda otururdu ip dolanmasın diye de pet şişeye koyardı :) bak şimdi hayat mayal aklıma geldi :)

 3. Avatar photo

  o çeyiz dökme işlemi ne kadar burun sızlatıcı oluyor yaa. gidiyorsun artık evden..ben de 2 ay önce yaşamıştım, üç gün sonra ağız kulaklarda oluyor ama olsun :)

 4. Avatar photo

  :) ben daha ayrılmıyorum daha uzuunn bir zaman evimdeyim.. Kardeşim için döktük çeyizleri ne var ne yok diye ama tabi yine kaldırdık, nikah tarihi belli değil daha… Giderken götüreceklerini ayarlamak yıkamak ütülemek için dökçez tekrar gel istersen sende:)

 5. Avatar photo

  muhteşemler ikiside anneciğinizin ellerine sağlık. Allah onaçoook uzun sağlıklı yaşam versin hep yanıbaşınızda olsuninşallah.benim de burnumun direğini sızlattınız:)))

 6. Avatar photo

  SEMYIL teşekkürler iyi dileklerin için canım sağol, annem adına da teşekkür ederim :) umarım kötü olarak sızlamamıştır burnunun direği :)Noblesse canım teşekkürler, dantelin asaleti zerafeti ne olursa olsun bambaşka… Ay ne kolayı canım zormuş bu işler:)

 7. Avatar photo

  canım teşekkür ederim annem adına.. bu arada bu takımların saten eklemelerini de kırkyama pike takımını yapan kişi yaptı..

Bir yanıt yazın

İğne oyası ve boncuk işlemeli kese yapımı

| | 0 Yorum

Bu yılbaşı için farklı bir şey yapmak istedim. Keseleri çok seviyorum bu yüzden yılbaşı kesesi yapmaya karar verdim. Ama nasıl süsleyeceğimi bulamazken pul ve boncuklardan bir şeyler yapabilirim dedim. Sevdiklerime...

Nakış malzemeleri nereden alınır?

| | 0 Yorum

Nakış malzemeleri nereden alınır? Eğer el işlemesi, nakış, kanaviçe, Brezilya nakışı, ince tığ işi gibi ince marifetlere sahipseniz ya da olmak istiyorsanız, o zaman nakış malzemeleri gerekiyor size. Peki bu...

Dantel kitap ayracı yapımı

| | 1 Yorum

Yeni yılda bir süre hediye almamız gerekir günler öncesinden kimlere ne hediye alacağımızı düşünürüz. İşte size bir hediye alternatifi, tek başına ve ya bir kitapla birlikte verebileceğiz dantel kitap ayracı....

Video: Düz nakış işleme nasıl yapılır?

| | 0 Yorum

Sevgili Melda Hanım, yapımı pratik ama harika sonuç veren bir düz nakış uygulaması gösterdi bize bu videomuzda. Çok güzel bir pano çıkıyor ortaya, bakın bir. Size de işleme isteği gelecek, eminiz.  ...