Bakır üzerinde cam: Emay

-

Söz verdiğim gibi yeni uğraşmaya başladığım bir sanat dalından bahsedip biraz bilgi vermeye çalışacağım: Emay, ya da daha bilinen adı ile mine.

bunlar cloisonne örnekleri
bunlar cloisonne örnekleri

Emay, basit tanımıyla metal üzerine uygulanmış camdır; yani metalin camla sırlanmasıdır. Hammaddesi kumdur ve metaloksitlerle renklendirilir. Toz halindeki boyaların yüksek ısıdaki fırınlarda pişirilerek, eriyip metale yapışması sağlanır. Boyaların sertlik dereceleri farklıdır, dolayısıyla fırında erime süreleri değişir. Yine de en fazla birkaç dakikadan bahsediyoruz, yani fırının başından ayrılmaya gelmez, emeğiniz heba olabilir.

soldaki için şablon kestim, sağdakini karakalem gibi çalıştım.
soldaki için şablon kestim, sağdakini karakalem gibi çalıştım.

Emay boyaları opal, opak ve saydam (transparan) olarak tiplere ayrılır. Opak boyalar zemini ışığı yansıtmaz. Opal boyalar daha çok takılarda kullanılır, yarı saydamdır. Saydam boyalar ise zeminin ışıltısını yansıtır.

soldaki karakalem, sağdaki cloisonne
soldaki karakalem, sağdaki cloisonne

Emay taşıyıcısı olarak kullanılan en yaygın metal bakırdır. Çelik, altın ve gümüş de kullanılabilir. Ama başlangıç için bakır en iyisidir.Emay teknikleri çok çeşitlidir: eleme tekniği, ıslak çalışma, çekme, gümüş veya altın folye ile çalışma, sgrafitto, şablonla çalışma, telle çalışma (cloisonné), plique a jour…

bakırları kestim, büktüm, deldim, beyaz boya eledim, üzerine boncuklar yerleştirdim, bilezik oldu.
bakırları kestim, büktüm, deldim, beyaz boya eledim, üzerine boncuklar yerleştirdim, bilezik oldu.

Emay çalışırken çok özenli, dikkatli ve sabırlı olmak gerekir. Örneğin elenmiş boyanın üzerine cımbızla tel yerleştirirken kaydırırsanız zemini bozarsınız. Veya boyaları birbirine karıştırırsanız noktacıklar oluşur; zira emay boyaları tanecikleri halinde kalır, karışıp yeni renk oluşturmazlar. Bakırı çok iyi temizlemek ve elle ortasından tutmamak gerekir, yoksa boya bozulabilir. Ancak zamanla çok yaratıcı ve güzel parçalar ortaya çıkarmaya elverişli, çok zarif bir sanat emay. Ben de hep çalışmaya ve bu konuda ustalaşmaya niyetliyim.

55 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  Vay anam vay shane editör döktürmüş ne diyelim ellerine sağlık diyelim ii hoşta buna ciddi bi kurs ve atölye olayı lazım peşine düşmek ister vallhi zaman bulupta ilgilenebilyiorsanız helal olsun diyem yapım aşamalrındanda fot belki video istesek şu konuda çalışamasakta en az bilgisine sahip olsak çok mu şey istemiş oluruz emay 2 şeklinde ben. meraklandırdı bu konu

 2. Avatar photo

  sevgili kondor, teşekkür ederim. dedim ya henüz acemiyim. pek kısa bir zaman sonra minicik bir fırınım gelecek, şimdiye kadar yaptıklarımı dışarıda yapmıştım. o zaman evde kendi köşeciğimde çalışırken yapım aşamalarını fotoğraflarım seve seve. daha detaylı da anlatırım, belki her tekniği bir yazı halinde bile anlatabilirim. bakın ben burada öğrendim bu işi, orada fotoğrafını da gördüğünüz Nuran Somuncuoğlu’ndan, ki kendisi bu işin duayenidir.

 3. Avatar photo

  Ağzım vallaha açık kaldı, kapatabilirsem eğer sevgili shane uzatın elinizi öpecem diyecem..Emay ı bambaşka bir kaplama malzemesi diye biliyordum.mahiyetinden bihaberdim..silis olduğunu öğrenmek hoş oldu ..verilen eserler ne kadar da çekici …Nuran hanımın sitesine baktım..kafamda neyin nasıl yapılacağına dair fikirler edindim ama daha çok ayrıntıya ihtiyaç var.Bu da ebru gibi epey emek isteyen bir dal..ama verilen eserler ebrular kadar güzel..çok heyecanlandırdı beni..marifette şimdiye dek bu denli bir heyecan duymuş muydum hatırlamıyorum..

 4. Avatar photo

  yahu allahaşkına tekrar baktım da hakikaten sanki yeryüzünde daha evvel böyle birşey görmemiş gibiyim(belki de görmemişimdir)..Allah’ın emri peygamberin kavli ile bilekliğe talibim demek isterim ama kıyar mısınız bilmem ki…

 5. Avatar photo

  çok teşekkürler sevgili saatoniki, çok sevindim şimdi. emay dediğiniz gibi fazla tanınmıyor, Nuran hanım da bunun endişesini taşıdığı için olabildiğince bilinsin istiyor, kaybolup gitmesin diye. benim hevesli olduğumu görünce seve seve öğretti. ayrıca sizde böyle heyecan yaratan bir yazı hazırlamış olduğuma da çok sevindim.bu arada not düşeyim, google’da “enamel” şeklinde aratarak bir sürü hoş modele ulaşabilirsiniz.

 6. Avatar photo

  :)) çok hoşsunuz, kıyarım tabii ki neden kıymayayım. hatta fırınım gelince daha başarılı bir kopyasını yapayım size isterseniz.

 7. Avatar photo

  uuuuuuuuuuuuuu…………….!ben hiçbir şey bilmiyormuşum,beni bu siteden atsanız yeridir valla,beceriksiz sefa97,kabiliyetsiz sefa97,tu sana,bak millet neler yapmış,sen otur sızlan!utan utan………..benim de ağzım açık kaldı………..!shane;valla kondor ve saat12 nin, yazdıkları üzerine bişey yazmak istemiyom…karakalem çalışmalarınıza bayıldım….ellerine sağlık demek bile yetmeyecek gibi…kutlarım sizi…nuran hanım sizi de, saygıyla selamlıyorum…

 8. Avatar photo

  hay allah sevgili sefa97, öyle şeyler demeyin, utandım. sizin de marifetleriniz ortada. ama çok teşekkürler, karakalemleri beğenmenize de sevindim. yine ek bilgi olsun, bunlar normal karakalemle yapılmıyor, çünkü zemin tutmuyor. önce beyaz boya eleyip pişiriyoruz, sonra matlaştırıyoruz, sonra da normalden çok daha kalıcı ve tutucu bir kalemle çalışıyoruz. onun üzerine de yine tutması için saydam emay atıp yeniden pişiriyoruz. çok kısa tutyoruz ki boya dağılmasın, birkaç saniye fazla tutarsak çizgiler dağılıp karışıyor.Nuran hanıma da ileteceğim, hepinizin yazdıklarınızı göstereceğim, beğenileriniz çok hoşuna gidecektir.

 9. Avatar photo

  ilk kez duydum emay’ı. Heyecanla yazıyı ve tüm yorumları okudum.nasıl özenli ve dediğiniz gibi zarif çalışmalar öyle.camocağı sitesini de inceledim, orası başka bir dünya, su anda da çok uzak görünüyor. kayseri de böyle bir yer var mı bilmiyorum.ayrıca alacağın fırın cam için özel mi, seramik fırınlarına benziyor mu?Ne olur bu maceranın tüm detaylarını paylaş bizimle ,sevgili shane.

 10. Avatar photo

  sevgili cocuklacocuk, ilginizi çekmesine çok sevindim. keşke daha önce yazsaymışım ben bu yazıyı. fırın seramik fırınından farklı, minicik bir şey. aslında ben seramik çok seviyorum, çalıştım da (daha sonra onun birkaç örneğini de paylaşırım) ama seramik fırını evde olacak şey değil pek. oysa emay evde çok rahat yapılabilir. bakın şuna çok benziyor benimki. içine de en fazla 10 cm x 10 cm bir şey koyabiliyorsunuz. daha büyük fırınlar da var tabii ama seramik fırınları gibi devasa değil yine de. fırına emaylanacak parçayı tel ayaklar üzerinde, spatula yardımıyla koyuyoruz. koymadan önce de azıcık kurumasını bekliyoruz eğer ıslak çalışma yaptıysak, yoksa pıtır pıtır boyalar atıyor ve çalışmayı kirletebiliyor.

 11. Avatar photo

  canım shane;mütevazi cevabın için sağol.benim marifetlerimle alakalı yazdığın bölüme;sevgili arkadaşlarımdan ******birinin****** atlayıp cevap vereceğini biliyorum:)AZ SONRA

 12. Avatar photo

  kıyarım tabii ki neden kıymayayım. hatta fırınım gelince daha başarılı bir kopyasını yapayım size isterseniz

  vallaha mı? çok teşekkür ederim nazikliğinize..zahmet olacak ama minnettar kalırım ..niyette kalmaz inşallah..yüzsüzlük addetmezseniz postaneden adres vericem(verin derseniz tabii)sefa hakkındaki “çalışamalrınız iyi güzel” demişiniz de onlar teyze,hala,kuzen bilimum akraba…kendi şahsından bişey yok ortada..bir top muydu neydi öyle bişey vardı.kendisi de itiraf etmiş zaten kaabiliyetsizim diye.

 13. Avatar photo

  sevgili sefa97, bunu kastetmiştiniz değil mi? :) çok alemsiniz saatoniki.tamam siz gönderin adresinizi. ama şimdi sevgili sefa da masa istedi. ona da masa yapmasam olmaz. belki ona da bir kolye yaparım? ama böyle böyle bu iş büyür. biraz endişelendim doğrusu :)

 14. Avatar photo

  yok valla, ben saat12 gibi yüzsüz müyüm?ben sizden istemedim:)kardeşimden istedim….sizin aracılığınızla…NASIL ATLADI AMA….ASLANIM BENİM!YA KADINLARA(!) ASLANIM DENİRMİ HİÇ..CIKCIK CIK..

 15. Avatar photo

  saat12 zorda koyma shaneyi biz onun (tabiri cahizse kimse alınmasın yalnış anlamasın) çocukları gibiyiz birbirimizden bizi ayırmak istemez shane sen boşver saat12 onu istemesi bitmez bilmezmisin…..ama vet suçlusunuz böylesi bi konuda söz sahibi olmuşsunuz bide kaybolma kaygısını Sayın: numan somuncuoğlu hocanızla paylaşıken bizi geç haberdar ediyorsunuz bi kişi bi kişidir peşine düşer unutulup yitme şansı azalır neyse siz bizi bu konudan koparmayın en azından yapmasını değil kültürünü bilelim…buyrun ücretsiz emay tanıtım kursu …buyrun…şahsen beni helecanlandırdı ve düşündüm ki galiba kaybettim böyle bir kolye ucum vardı zaten çok severdim dahada yandım şimdi….altı bakı gibi üsttü renkli cam boya gibiydi dimi evet ya harikada bir maviydi…verdiniz siteleri bi gezemde daha bi emin olayım

 16. Avatar photo

  evet ya siteyi gezince evet ben bunu mine olarak bilirdimama rekli cam işi gibi gelmişti hoş yinede cam ya yapım aşamasını hiç düşünmemişim sanki camın doğa aslı varmış gibi….bilirmişim meğersem..ama bilmezmişim ii oldu bu ya gerçekten somuncuoğlu hocamıza selamlar ellerine ve yüreğine sağlık

 17. Avatar photo

  Ya denmez mi kadınlara aslanım denir dişi aslan yokmu ben kızımı ii bişey yapınca aslanım diye seviyom hiç yakışmadı böylesi bişey sizin gibisine sefa 97….ama oradada bir (!) var ya atlayan ben mi oldum şimdi

 18. Avatar photo

  ah ah sevgili sefa, doğru siz kardeşinizden istemişsiniz. ama o da o kadar becerikli ki zaten daha güzelini yapar, siz de buraya yollarsınız. aslında siz de yapabilirsiniz, çizimini beğendiyseniz ben size şablon hazırlarım, üzerinden çizersiniz.

 19. Avatar photo

  herkes yerine otursun..ses çıkarmasın ..olay bitti ben adresimi verdim..kimse başka bişi istemesin…valla ayıp olur..bişi isteyecek benden istesin..caretta tospa figürünü isteyen varsa yollarım…(diğer berbat çalışmalarımı isteyen zaten çıkmaz..çıkarsa da aklına şaşarım..)

 20. Avatar photo

  shane;beğendiyseniz ne demek………..hiç sorulurmu………..bir ara, vakit bulup şablonunu hazırlarsanız,çok makbule geçer…

 21. Avatar photo

  vallaha billaha shane den mesaj geldi kopyaladım buraya da yapıştırıyorum..Allah ım ne güzel bir gün..

  shane::) çok hoşsunuz, neden yüzsüzlük olsun, beğenmenize çok sevindim. fırınım bir gelsin, ilk çalışmam bu olacak. ya da eğer sahiden beğendiyseniz elimdekini de gönderebilirim. ama minik kusurları var, size daha güzelini yapıp göndermek isterim ben.

 22. Avatar photo

  sevgili sefa ne demek, en kısa zamanda hazırlayacağım sizin için. daha üstten fotoğrafını da çekerim, faydası olur.

 23. Avatar photo

  yüzsüz saat12 kıskandıkmı kıskanmadık …nerden çıkarıyon olsun ben atasözlerini severim komşuda pişer bizede düşer nası bi numara yapsam ki….yok arkadaşım bu dünyada herkez kısmetiyle vardı….güle güle kullan…….( yok yahu buda çok ii niyet gösterisi oldu bi numara bi oyunmazlık yapmalı nası yapmalı MFÖ….)

 24. Avatar photo

  IIIIINININ! ININIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN….ININININ.ALİ DESİDEROOOOOOOOOOOOOOOOO!OOOO………………OOOOOOOOOOOO!

 25. pharmacid[pilli_silinen_hesap]

  Çok güzeller.Ne kadar orijinal bir uğraş,site editörümüz yetenek konusunda nice cevherlere sahip olmanın yanında,ince üslubuyla,mütevazi yanıtlarıyla hakikaten takdire şayan.Zahmetli bir uğraş ama verilen emeğe de değmiş.Sizi kocaman alkışlıyorum,sevgiler.

 26. Avatar photo

  bengi abla :) evet nightmare before christmas’ı çizmek çok hoşuma gitti. daha da yaparım herhalde.uyuyang, aslında ikisi de değil, öylesine çizmeyi çok sevdiğimiz bir hayalet. aslında resimlerdeki çalışmalar içinde bir tek o eşime ait, o da heves etti tabii :)

 27. Avatar photo

  shane;nazar değecek kocacığına valla….benim koca, sigorta bile bağlayamaz….kaldı ki ebru, çizim….uuuuuuuuuuu….çok kabiliyetsiz yaaaaaaaaaaa:(EL ALEMDE NE KOCALAR VAR….MAŞALLAH……..

 28. Avatar photo

  @uyuyang, zaten dediğim gibi profesyonellikle henüz ucundan alakam yok. bunlar ilk çalışmalarım. emay zemini üzerine çizim sabır ve deneyim gerektiriyor. başarı dileğiniz için teşekkürler.@ sefa97, aslında o elde değil de bilgisayarda daha becerikli ama baktı biraz uğraşınca elinden geliyor. annemden ebru, benden emay öğrenecek zamanla anlaşılan :)

 29. Avatar photo

  oy oy oyyyyyyyyyyy….!deme işte böyle bak nazar değecek!hem de benim nazarım…bu akşam bizim evde tartışma çıkarsa da, mesuliyet sana ait Shane haberin olsun….:)

 30. Avatar photo

  Uzun zamandır burada gördüğüm en ilgi çekici çalışma. Mine sanatını çok beğenirim ama “emay” kelimesini ilk kez duydum. Daha çok kişinin bilmesi ve duyması gerek bence. Harika bir yerde ders almışsınız. Bilekliğe de bayıldım. Yüreğinize sağlık editörüm. Sizin gibi bir editörümüz var ya sırtımız yere gelmez, kim tutar bizi…Smiley yapmayı bilmiyorsunuz ama ohhhoo diğer marifetler almış yürümüş maşallahhh…Devamını bekliyoruz hasretle…

 31. Avatar photo

  sevgili sesiber, sizlerin bu yüreklendirmesiyle ben bu emay işini iyice ilerleteceğe benziyorum. fırınım geldiğinde yeni çalışmalarımı paylaşacağım, gelişmeyi göreceksiniz diye umuyorum :) sitemiz ise hepinizin katkılarıyla aldı başını gidiyor zaten, çok teşekkürler.

 32. Avatar photo

  Yaa noolur içiniz kalmasın …korkarım ben..zayi olur ,kırılır ..postaneden yazın ne istiyosanız gönderecem..

  demiştim

  bileziğiniz elime ulaştı nihayet. ama tabii bu kadar konu olduğu için midir nedir, minik bir kazaya uğramış. kenardaki parçasının üzerindeki pembe boncuk, beyaz zemininden çatlayıp düşmüş ama parçasını da getirmişler. ben onu çok nazikçe yapıştırdım. kurusun, temizleyip göndereceğim size. birkaç güne kadar elinize geçer. sevgiler!

  editörden gelen mesaja bir bakınız sizi gidi kıskançlar sizi…nazarınız değdi işte.:((

 33. Avatar photo

  Alın buradan yakın…zaten bikaç boncuk düşmüştü..kargo ile gelirken paramparça olmuş bileklik!!!….tamir etmeye çalışıcam ve yarın akşam eve gidince fotosunu da koyacam buraya ibret-i alem olsun diye..yazık oldu ya..çok üzgünüm .:((Valla bööle kafasını iki eli arasına almış ve üzüntüden kahrolmuş smiley) desem yeridir yani..

 34. Avatar photo

  o bilekliğe nazar değdi ama kolye ucu olarak hizmetteler yine de..2 parçası sağlıklı yani şu an :) gidip seveyim yine :)

 35. Sevgili Shane,çok uzun zamandan sonra aradığım fakat bir türlü bulamadığım emay tasarımlarını görmek beni çok mutlu etti. Öncelikle tebrik ederim,tasarımlarınız çok mutluluk veren cinsten başarılı. Merak ediyorum acaba bu tasarımlarınıza ulaşma imkanımız var mı? Eğer böyle bir imkan varsa çok mutlu olacağım,o kadar uzun zamandır emay takı arıyorum ki,en son Ege’de küçük bir takıcı dükkanında kenara atılmış,kimsenin ilgilenmediği bir çift küpeyi bulup aldığımda çok sevinmiştim. Sizin bu eserlerinizi görünce daha da mutlu oldum. Eğer bana ulaşabileceğim bir imkan verirseniz çok memnun olurum. Sanatınız çok güzel,imkanlarımı sağlayıp öğrenmek de istiyorum fakat rastlayamadım kurslarına.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler

 36. Avatar photo

  olağanüstü güzel,zevkli ama bir o kadar da zor ve kırılgan bir çalışma.çok hoşuma gitti.shane devam ediyor mu acaba?

 37. Avatar photo

  arkadaşlar, son yorumları görmemişim, lütfen kusura bakmayın. sevgili sesiber nedenini açıklamış :) sevgili zeyttin; beğeni ifadeniz ve güzel dilekleriniz için ayrıca teşekkürler. cam ocağı vakfı‘nda zaman zaman kurslar düzenleniyor, dilerseniz takip edebilirsiniz, ben de bir sonraki kurs belirlendiğinde size haber verebilirim. u. deniz korkut’un bu konuda başarılı isimlerden biri olduğuna ben de katılıyorum. benimkiler naçizane acemi işler; ancak fırsat buldukça yeni tasarımlar üzerinde uğraşıyorum. şurada birkaç iş daha var. bana her zaman logonun altındaki e-posta adresi yolu ile ulaşabilirsiniz. yardımcı olmaya çalışırım. bu noktada sevgili esinsel’in de sorusunu yanıtlamış olayım; elimden geldiğince devam etmeye uğraşıyorum. işte son çalışmalarımdan ikisi de burada.

 38. shane öncelikle ellerine sağlık.Muhteşem görünüyolar.Bende birkaç ay önce tanıştım mineyle.Hatta biyerden ders bile aldım.Fakat maalesef ders veren kişi doğru düzgün bilmediği için bi faydasını göremedim.Nuran Hnm bu işin duayeni,çok duydum adını.Siz çok şanslısınız böyle birinden ders aldınız fakat artık cam ocağında mine kursları düzenlenmiyomuş maalesef.Bu konuda sizden yardım istesem?Beni kırmazsınız umarım.

 39. Avatar photo

  sevgili biologist, çok teşekkürler. elbette elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. dilerseniz buradan sorun aklınıza gelenleri, dilerseniz 10marifet mail adresine ya da aylin@pilli.com adresine e-mail atın, o şekilde yanıtlayayım. ilginizi çeken bir sanat dalı olduğuna çok sevindim. Nuran hanım için ne yazık ki Cam Ocağı’nda ders vermek biraz yorucu olabiliyor, fakat zaman zaman başka bir hoca tarafından dersler düzenleniyor. en yakın zamanda düzenlenecek olan kursu muhakkak duyuracağıma söz veriyorum. bu konuda bilgi edinebilirim ya da işi kendi aramızda bir grup oluşturup kurs talep etmeye kadar götürebiliriz. sonbahara girdiğimizde bu organizasyonu üstlenebilirim. yeter ki emay – mine biraz daha bilinen bir sanat haline gelsin…

 40. Avatar photo

  aaaa ben bu yazıyı hiç görmemişim,bi heyecanlandım ki sorma…Bütün eski arkadaşlar da gelmiş diye sevindim.Neden sonra tarihlere bakmayı aklettim.Aaaah eski günler…
  Bu arada Leylamız da ne kadar büyümüş maşallah.
  Hepinizi çok özlemişim ,görüşmüş kadar oldum.
  Sevgiler

Bir yanıt yazın

Avatar photo

Türkiye'nin en büyük el işi & kendin yap sitesine ve kızım Leyla'ya bakmakla meşgulüm. İkisi de çok hoşuma gidiyor.

Fiyonklu cam boyama kavanozlar

| | 1 Yorum

Cam boyama kavanozlar bu sıralar çok revaçta. Nasıl yapıldığına gelince… Aslında aşamaları çok da zor değil, sadece biraz özen ve sabır istiyor. Mutfak dekorasyonunuza uygun renklerde ve süslemeler ile kavanozlarınızı...

Video: edding’le cam vazo nasıl süslenir?

| | 1 Yorum

edding 750 ve 751 hobi-sanat kalemleri, cam, plastik, metal gibi yüzeylerin üzerinde harikalar yaratmanıza yardımcı oluyor. Kalıcı, kokusuz ve uygulaması kolay, üstelik harika renklere sahip kalemler bunlar. edding 750‘nin kalın...

Anlatımlı cam boyama örnekleri

| | 0 Yorum

Cam objeleri boyayarak zevkinize göre dekoratif hale getirebilirsiniz. Nasıl yapıldığını öğreten birkaç çalışma derledim aşağıda. Akrilik cam boyaları tiner bazlı olmayıp su bazlı olduklarından gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Akrilik boya...

Cam kumlama nasıl yapılır?

| | 0 Yorum

Dekoratif cam boyamada cam kumlama tekniği, düz bir cam üzerine istediğiniz puslu görüntüyü verme çalışması olarak açıklanabilir. Ben de elimden geldiğince cam kumlama nasıl yapılır, açıklamaya çalışacağım. Malzemeler: cam obje...

Oje ile cam şişe nasıl boyanır?

| | 2 Yorum

Epeydir aklımda olan bir projeydi kola şişesini boyama, hazır yapıyorken de belki yapmak isteyen bilgi arayan kişilere yardımcı olmak için paylaşmak istedim. Cam boyama sevenler için bilgilendirici bir anlatım olacağını...

Kavanoz boyama mumluk yapımı

| | 0 Yorum

Elimdeki kavanozu cam boyama aşamalarından geçirerek bir mumluk yapmaya karar verdim. Kavanozumu boyamadan önce fotoğraftan da belli oluyordur, iki tane baş ve alt kısma şerit şeklinde bant geçtim. Ardından Servo...

Cam bardak boyama – anlatımlı

| | 0 Yorum

Porselen kalemlerini kullanarak cam boyayabilir miyim acaba diye düşünürken neden olmasın dedim ve boyamaya başladım. Cam ince olduğundan fırında çatlar mı acaba korkusu vardı. Neyse ki çatlamadı, kırılmadı, sapasağlam çıktı...

Anlatımlı cam kavanoz boyama

| | 0 Yorum

Cam kavanoz nasıl boyanır ve sıradan bir cam kavanoz dekoratif bir süs eşyası haline getirilir? İşte bu cam kavanoz boyama ve süsleme işleminde kullandığım malzemeler: Servo su bazlı yaldızlı boya...

Cam boyama ile kek fanusu yenileme

| | 0 Yorum

Herkese selamlar, yarışma da bahane olunca evde hobiye dair yapılmış ne varsa döküldü ortaya. Daha önceden boyadığım birkaç parça cam objeyi paylaşmak istedim sizinle, daha önceden yaptığım için yapılış aşamalarını...

Cam boyama pembe reçellik yapımı

| | 0 Yorum

Bu sefer cam reçelliklerimi dekupajla süsledim Camı önce nemli bezle silip, kuruttum. Sonra cam boyası ile 3 kat aralarda kurumasını bekleyerek, ponpon fırça ile tamponlayarak boyadım. Cam üzerine dekupaj yapımında...