Dikiş ile ilgili soru – cevap köşesi

-

dikis

Yan kolona sabitlediğimiz keçe soru – cevap yazısı işe yarıyor olacak ki, dikiş için de aynı şeyi yapalım dendi. Dikiş konusunda bilgili üyelerimizi göreve davet ediyoruz ve bu konuda soruları olanlara deneyimleri ile yol göstermelerini rica ediyoruz.

Herkesin eli iğne tutsun, isteyen herkes dikiş dikebilsin :)

(Yazıdaki sempatik görsel için kaynak şurası.)

148 yorum gelmiş

 1. ben de vesileyle yagmuryurek’e önerisi için teşekkür ederim, ne de olsa fikir ondan çıktı! krediler kendisine! :)

  şimdi aradan çekiliyorum, zira teğel yerine geçecek bir şey bilmediğim ortada (gerçi uygun yerlerde iğne ile tutturma yapılabilir ve çok dikkatli dikilirse işlem tamamlanabilir. ama sadece bazen.) – ve fakat zaman zaman annemden bilgi alıp aktarabilirim, kendisi çok çok iyi dikiş diker.

 2. yağmuryürek hazır giyimde teğelle falan uğraşmazlar direk dikerler. teğelle evde dikiş yapan terziler ya da özel erkek giyim terzileri uğraşır . ben teğel hiç kullanmam iğnelerim ,pens yerlerini kalemle işaretlerim , 2cm dikiş payı olan yerlere de çıt atarım oldu bitti :) anlatırken kolay bir de dikerken makinan bozuk dikiş yapıp kafanı attırmasa :( mesala jarse kumaşı illa kağıtla beraber dikecen yoksa dikiş atlar

 3. teyeli ben de sevmem … bu yüzden de kendimce yaptığım birşey var tabii ki. yüz kısım içe gelecek şekilde katlarız ya kumaşı, bir tarafta çizgilerimi belirleyip paylı kesimi yaptıktan sonra, çizgilerin üzerinden ara ara toplu iğnelerle parçaları birbirine tutturup çizgisiz taraftan çıkan iğnelerin olduğu yerlerden çiziyorum, bu şekilde aktarmak teyelden daha kolay. anlatımım karışık olmuş olabilir, ya da iyi anlatamamış olabilirim ama tavsiye de ederim :)

 4. tabii bunu herşeyde de yapmıyorum, genelde zaten dikiş paylarımı göz kararı ayarlayabiliyorum. zaman içinde gözler cetvel gibi olmuş :)

 5. munures kelimenin doğrusunu yazmış ‘teğel’ değil teyel olacaktı teyeli kullanmayalı uzun süre olmuş adını unutmuşuz :)

 6. :) okul zamanında ne uğraşırdık teyel de teyel … yaptığımız teyelin büyüklüğüne aralıklarına bile dikat ederdi dikiş öğretmenleri :)

 7. Evet teyel meselesinden girmiş yagmuryurek :)
  Teyel bazen zaman kaybıı gibi gelir bana ve atlarım o kısmı gözkararı birleştirirm kumaşlarımı teyellemeden fakat bu her kumaşta geçerli değil… Bazen teyel yapmam iğneyle sık aralıklarla birleştirir dikerken teker teker çıkarırım ğneleri fakar bu da her parça için geçerli olmaz :) Şifon kumaş ise kullandığın kumaş teyel olmadan mutlaka sapma ve potlar oluyor :) Penye gibi kumaşlar kullanıyorsan ise kaygan olmadıklarından iğne ile işini görebilir ilk parçaları hemen dikip bir sonrakini iğneler ve yine dikebilirsin :)
  Bilmem anlatabildimmi :) Ama her zaman teyelden kaçmak istersen iş yapayım derken şiş yaparsın :) Tembelliğin lüzumu yok altı üstü teyel işte kuzum :)

 8. bana sökmek daha kolay geliyor şenaycım :) dikip söke dikip söke yapıyorum :)
  rica ederim shane ne demek :) munures dediğini denicem ama bi sonraki dikiş maceramda :)
  teyel mi??? ben bu işi karadüzen yaptığım için isimleri bilemiyorum….

 9. Hanımlar,önce bol teyel alacaksınız,sonra düz teyel,prova etmeden mi dikişe geçeceksiniz ? :)) bütün teknikleri yerle bir etmişsiniz çok ayıp:)) sonra muntazam olmaz demedi demeyin:))

 10. gizli değil kız liseden beri üç beş bişey dikerim ama insan içine çıkmalık değil :)
  bişeye benzemiyorlar :) yaniiiii şimdi bakıyorum diken arkadaşlara :D ben neyi eksik yapıyorum diyorum….
  şimdi öğrendiğim bişey teyel (doğru di mi zulal :) ) düzgün dikim için şart :)
  bu posttan başka ne hatalarımı bulcem :)
  oldu mu yeğeninin sünneti :)

 11. yağmuryürek ben de dikiş dikerim ama’ teğel teyel ‘dikiş terimlerini hep unuturum :)lisede öğrendiğine göre kesin sende bir yetenek var :) makrome de biliyon daha ne olsun

 12. Teyellersek makinada dikerken kaymaz,iğneleyip dikersek iğneler kayar ve dikişimiz düzgün olmaz,ben öyle demek istemedim yağmuryürek mutlaka güzel dikmişsindir. İşin tekniğini uygulamakta fayda var.Annem yıllarca terzilik yaptı teyellemeden iş yapmazdı.Pratik kalıpsız keserdi oda ayrı bir konu:)) Bir anıyıda şu an aklıma geldi biraz gülelim. Annemle Ankarada kızılaydan otobüse bindik.Bir hanım ceket dikmiş yakada bol teğelleri unutmuş ,koltuklarda içe bakar bilirsiniz hani insanlar karşılıklı oturuyor yüzyüze .Benimde böyle durumlarda gülme krizim tutar :)))) E karşılıklı oturuyoruz nereye dönücemde gülücem :))) inanın çok zor bir durumdu:)) siz siz olun bol teyelleri temizlemeyi unutmayın ,temizlerken cımbızda kullanabilirsiniz:)

 13. :D Nuraycatasarimlar bol teyeli nasıl unutmuş acelesi varmış hanımın heralde :) belkide o sene yakalarda bol teyel modası vardı ;)

 14. evet, bol teyeli cımbızla toplamak zevkle yaptığım birşeydi okul zamanında :) dikişlerin arasında kalınca çok işe yarar ;) ben de bugün lise arkadaşımla bir araya geldim, dikiş derslerinden, öğretmenlerden bahsediyorduk. Bir dikiş öğretmenimiz vardı, elde dikiş yapacağımız zaman attığımız düğümleri bile beğenmezdi, “ne çirkin düğüm atıyorsunuz” derdi. Teyellerin aralıklarını eşit isterdi … hey gidi günler … :) uzun zaman olmuş …

 15. zulaltan ,siyah cekette beyaz bol teyeller komik görünüyordu:)) Teyzem beşiktaşlıda olabilirdi:)) evet bol teyel modası da olabilir:)) munures ne güzel bir yer burası on marifeti yaratanın aklına fikrine sağlık ,anılar tazelendi:))

 16. yok gerçekten benzemiyor şaka değil bu dikip dikip kenara atıyorum hani ele avuca gelecek bi elbisem var giyilen diyim oda lise yıllarımdan :) şimdi onu da yapamıyorum gerçi makinemde yok onunda etkisi var sanırım :) yakında kampanya başlatcem bi fakir emineye dikiş makinesi alalım kampanyası :) bu arada ben olsam dyanamaz söylerdim :) şimdi bu teyelleri anlatın bakalım geniş teyel ne normal teyel ne??? bende netten bakem ama malum 10 marifette daha net öğreniliyor ne de olsa tecrübeeeee :D
  zulalim ben muhtemelen lisedeyken yetenekliydim :)

 17. Bol Teyel

  Giysilerdeki işaretleri, bir taraftan diğer bir tarafa geçirmede ya da giysiye prova

  sonrası( yazılmış bence öncesi olmalıydı çünkü önce bol teyeli alıp keser sonra karşılaştırıp iğnelersin düz teyel alırsın burda bir hata var) karşılaştırma yapmada kullanılan bir dikiş çeşididir.

  Düz Teyel

  İki kumaşı birbirine birleştirmek amacıyla kullanılır. Kumaşların kaymaması için ya

  da makine çekmeden önce işaretlemede kullanılan bir dikiş çeşididir. Düz teyel, makine

  çekildikten sonra kolayca sökülebilecek şekilde yapılır. Diğer teyel çeşitleri için :)) http://www.bilgiogren.com/teyel-nedir-cesitleri-nelerdir.html burdan bakabilirsiniz:)

 18. Bol Teyel
  Giysilerdeki işaretleri, bir taraftan diğer bir tarafa geçirmede ya da giysiye prova
  sonrası( yazılmış bence öncesi olmalıydı çünkü önce bol teyeli alıp keser sonra karşılaştırıp iğnelersin düz teyel alırsın burda bir hata var) karşılaştırma yapmada kullanılan bir dikiş çeşididir. – nurayca tasarımlar bence burda aslında doğru yazılmış, çünkü prova sırasında da son şeklini veriyorsun giysiye ve ordaki işaetleri geçirmek için de bol teyel gerekiyor. Yani orda ya da diyerek bunu yazmış, aslında sizin dediğinizi de cümle başında doğrulamış… ben öyle düşündüm :)

 19. munures,evet haklı olabilirsin ama, provadan sonra bol teyeller temizlenir çünkü makinada dikilecektir .Bol teyelle makina dikişi yapılmaz. Düz teyelin üzerinden dikilir. Bol teyeli bırakırsan sonra temizlemek zor olur:)

 20. hayatımda bu kadar çok “teyel” geçirmemişimdir içimden. artık mümkün değil yanlış söylemem. bilgiler süper olmuş…

 21. yağmuryürek ince pili ne dikecen merak ettim pili yapmanın kolayı var mı onu ben bile bilmiyorum bilenler anlatsın :) piliyi başkası yaparsa kolay olur :)

 22. Kolay yolunu bilmem ama ben şöyle yapıyorum :)
  Pililer için çok fazla kumaş gidiyor ve matematiksel olarak yapmak istediğin etek boyutunun 3 katı uzunlukta kumaş gerekiyor. Çünkü piliyi kıvırdığımızda kendi kıvırdığımız kısmı ve geri dönüş için tekrar bir kat gerek ve bu da her bir pilinin boyutunun üç katı kumaş gerektirdiği anlamına geliyor neyse sen kumaşın çok gideceğini zaten referans alıyorsundur :)
  Ben alıyorum mezuramı ve kuruttuğum sabunumu elime ve aynı uzunluklarda ölçüp çizikler atıyorum kumaşa bir yukardan bir aşağıdan. Kullanacağın pilinin kalınlığı ve inceliğine göre işaretlemeleri yaptıktan sonra sırayla işaretli yerlerden katlamaya başlıyorum ve katladıkça üst alt ve ortadan iğneyle sabitliyorum. O uzuuuuunnnnn kumaş minnacık kalıyor sonunda :)
  Bu aşamada ütü yaparsan çok kolay olur senin için sonradan aynı hizayı iğneler çıkınca tutturmak zor olabilir. Ve hatta iğneleri çıkarmadan teyellersen çok daha kolay da olabilir dikiş için. Hareket kolaylığı sağlak teyel.
  Anlayacağım pili kendi başına zor bir işlem gibi görünüyor ama çok da zor sayılmaz aslında. Fakat kolay kolu dersen ben bilmem her halde en kolayı böyledir :)

 23. sende öyle yapmıyon mu şenay :) etek dikcem zulalcim şifon aldım yanlarını diktim üstünnü çevirdim ama lastikli güzel durmadı…. bende pile pili mi ne ise işte öle yapıyım dedim… şifona da kalın olmayacağını düşündüm ama bu seferde iş büyüdü…. 4 metreyi kim pililicek :)

 24. evet benim dikmeye çalıştığım abiyede şifon kumaştan ve belinde pili var teğelle tutturdum. çok pili olunca kilolu gösteriyor üzerime giy çıkar gözüme hoş görünmedi bir köşede bekliyor şimdi yarım yamalak :) ramazanda başladı benim abiye ne zaman biter artık bilemem : bu arada herkese hayırlı ramazanlar :)

 25. zulalcim sana da hayırlı ramazanlar ben pilinin üstüne kalın kemer gibi olacak bi dantel aldım :) üç kağıda yattım…. pililer kalçadan başlamış olacak yani ;)
  sende bunu bi düşün :)

 26. ben en çok balık etek tarzı etekler dikiyorum kendime büzgü, pili girdimi işin içine bekle bitsin üşeniyorum büzgüyle, piliyle uğraşmaya :)

 27. Yağmuryürek merhaba,ince pilileri yapmak zahmetli iştir. Ankara’da Kocabeyoğlu pasajının alt katında dikiş malzemesi satan bir dükkan vardır. Hemen pasaja girişteki merdivenden indiğinde karşına gelir. O dükkanda pilise ,pile yapıyorlar .

 28. Bence dikişte yeniyseniz ya da acemi (benim gibi:) teyel almaktan kaçmamak gerekir. Ancak kumaşına göre bol teyel almak yerine sabun ya da işaretleme kalemi ile belirlenmiş çizgiler üzerinden düz teyel alıp, rulet kullanarak işaretlemek kolaylık sağlıyor. Şahsen mükemmeliyetçilik duygum fazla olduğundan bir şeyin göz kararına göre dikildiğini biliyorsam giyemem, malesef bu yüzden dikişlerim çok geç bitiyor.

 29. keşke ankarada olsaydım dedirttiniz nuray hanım :) ama bende aynı iş üstünde çok uzun çalışınca sıkılıyorum çabık biten işler benim işim :)

 30. sevgili hobimiterapimi, eğer verev etek ucu bastırırken esnemesinden bahsediyorsan ben şahsen tela öneririm, tela yapıştırıp dikersen sorun olmaz. ama bunun dışında birşeyden bahsediyorsan yardımcı olmaya çalışırım :)

 31. arkadaşlar bu köşe çok güzel olmuş benim de bir sorum var:) eteğe taktığım fermuar(özellikle gizli fermuar) kabarık bir görüntü oluşturuyor.eteği giyince fermuarın olduğu kısım kabarık görünüyor nasıl muntazam yapabiliirim? cevaplarınız için şimdiden çoookk teşekkürler:)

 32. evimbenimatölyem fermuarı veya kuçaşın bir yerinde bir yerleştirme hatası yapmış olman gerek. Onun için pot duruyor olabilir. Öncelikle elle dik bence bir bak, belkide sorun makinadadır, dikerken sıkıştırıyor veya kaydırıyor olabilir :) Fermuarın yönünü kıvırmaya çalışma kumaşı fermuarın şekline uydurki ordan burdan çekiştirmiş gibi durmasın… Ben hep elimle dikerin öncelikle, oturduğundan emin olunca da makineden geçerim…

 33. senayatılgan: çok çok teşekkür ederim bunlar aklımda bulunsun:) sanırım ben başta hata yapıyorum kumaşı ölçüp biçerken , teyelle de pek aram yok iğneleyip dikiyorum genelde. en başından düzgünce yapmam lazım sanırım:)

 34. Merhaba, bende yeni dikis makinesi aldim ve dikis hakkinda pek bilgim yok :)) Yeni baslayanlar için yol gosterici kaynaklar varmi? Yada tavsiyeleriniz nelerdir? Fransa’da yasadigim için kullanma kilavuzum malesef fransizca ve dvd çikmadigi için biraz zorlaniyorum. Temel olarak neler yapmam gerek? Makineyi alma amacim kuçuk tamir isleri ve makineyi kullanabilmeyi ogrenmedir :) Selamlar

 35. Sevgili Fransaligelin :) Makinanız hayırlı olsun öncelikle :) Sizin aldığınız makinanın internet sitesinde büyük olasılıkla her dilde kullanım klavuzu vardır fakat genel olarak makine ile ilgili
  http://www.uzmantv.com/duz-dikis-nasil-yapilir
  linkinden faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz gibime geldi… videolu anlatımlarla ve türkçe olduğu için kolay gelecektir size. Ayrıca videonun altında da faydalı başlıklar var bir bakın isterseniz :)

 36. merhabalar, ben sitenize yeni üye oldum benimde kendi çapımda yaptığım ufak tefek keçe süslemelerim var.hobi amaçlı başladım ama baya ilgimi çekti ve bu konuda pekte boş olmadığımı görür gibiyim. Şimdiye kadar yaptığım çalışmalar el dikişiyle idi ama bazen profesyonel makina dikişine de ihtiyacım olur sanıyorum ve keçe dikişi yapabileceğim makina arıyorum kendime. bana önerileriniz varsa beklerim.
  teşekkür ederim şimdiden ha sitemi ziyaret etmek isteyen olursa http://www.keceji.com adresinden bakabilir.

 37. teyel yapmayı ıstemıyosa ıgnelerı dıkıse dık gelecek sekılde tutturursa makına uzerınden ıgne kırmadan gecer bır tekstılcı olarak onerım…

 38. Hanımlar dikiş makinesi almayı düşünüyorum ve kenar temizleme özelliği olan bir makine arıyorum bildiğiniz veya tavsiye edebileceğiniz bir makine var mı acaba?

 39. ikisi de kenar temizleme yöntemidir şenaycım :) overlok da kenar temizler ve kumaşın iplerinin atmasını önler, sürfile de. farkı, sürfile elde yapılan çapraz dikiş. hatta sürfile makası da var bilirsin zig zag şeklinde keser. hepsinin amacı aynı :)

 40. Münürecim :) Aslınd abiliyorum canım da arkadaş bir makine önerin dediği için aslında hangisini istiyor ona göre bir makine önereyim diye dedim :) Overlok istiyorsa çok para verecek ama sürfile yeter diyorsa birkaç makine önerebilirim :)

 41. ya aslında ben de şenay bunları biliyordur niye yazdım ki diyerek yazmaya başlıyordum ki sen önce davrandın. kusuruma bakma canım :) ne bileyim yazmışım da yazmışım. utandım şimdi :/

 42. Ahaha :) Yok kıss ne utannacaksın :) Bildiğim yegane terimlerden işte onlar da başka da terim bilmem haa :) Ha birde teyel bilirim.. Bodoslama dikiyorum ben bakma sen dikiş yaptığıma :) Utandırmak istemedim canım seni :)

 43. ya ne bileyim yazdım sonra da sorguluyorum ne açıklaması oldu şimdi bu diye :) neyse sen anladın beni zaten canım :D

 44. Anladım Münürecim merak etme :) Ortada yanlış anlaşılacak birşey yokki :) Komik oldu :) Ben öylle yazmışım yani tanımayan hakikaten de aynı cevabı verirdi :)

 45. evde giymedigim bir sürü penye ve benzeri türden tişört gömlek şort gibi.atmayada kıyamıyorum ama.onları kesip dikip bişeyler yapmak istiyorum.ne yapabilirim acaba bu işlerden anlayan biri bana yardımcı olursa çok mutlu olurum.

 46. kalıp çıkarmaksa soru şenayın işi ama ??? soruyu kaçırdı sanırım
  eski penyeleri değerlendirmede senaatin :) ben bu soruları tekrar gündeme getireyimde benim söylediğim akadaşların dışında da fikir veren çok olur :)

 47. çoğu arkadaş zaten dergilerden hazır kalıp kullanıyor canım ,çocuk bedenleri olan hazır kalıp satıyorlar büyük tuhafiyler de oradan kalıbı bulunabilir . ya da hazır dikilmiş bir tulumdan kalıp çıkarabilir.

 48. Aaa evet kaçırmışım soruyu yağmuryurekcim :) Ama üzerinden de epey zaman geçmiş yapmıştır belkide fransız gelin :)
  Zulaltan ‘ın verdiği link harika bir bilgi kaynağı sizin için. Oraya bir bakın ama işin sırrı yine bebeğinizin ölçülerini alıp dikmenizde :) Kalıplar için güzel bir kaynakmış Filizcim :) Ben de ekledim hemen arşivime :) Sen de de ne kaynak var be kuzum :)

 49. şenay, suyun kaynağı bende, hes projesiyle baraj kurmasınlar üstüme diye pek kaynaklarımı göztermiyom :D acık ucundan :)

 50. merhaba fransalı gelin :) bu gofretin dikişine “nervür” denir. istediğin aralıklarda çizgiler çizip o çizgilere ütü ile iz yapıp çima çekerek yapabilirsin. mesela 3 cm aralıklarla nervürlerini yaptıktan sonra enine yine 3 cm çizgiler çizip ütü izi yapıp bunları da yine çima dikişi yapabilirsin. koni nasıl yapacağını biliyorsundur belki ama ben bir blogda buldum örnek olsun diye … http://minikellerbuyukhayaller.blogspot.com/2012/04/bu-hafta-sizler-icin-basit-ama-zevkli.html

 51. :) Hadi güle güle kullansın o zaman kuzunuz :)
  Dondurma külahı süpermiş neredeyse gerçekle birebir:) Aslında yapılışını çok güzel anlatmışlar keçeden anlamam ama çok ince bir keçeyle çalışıp belirli mesafelerde ince şerit dikişler yapıp daha sonra çapraz olarak kıvırmış külahı. Sonra sanırım buruşmaması yada içine çökmemesi için de birkat daha dikmiş ve içini doldurmuştur.Nede olsa elinde tutacak çocuklar bunu ve içe çöker doldurulmazsa :)

 52. Ne harika işler ögreniyorum sizlerden bilseniz…bu vesile ile herbirinize minnettar oldugumu ve tesekkürlerimi iletmek istedim:))

 53. BİR SORUM OLACAK.DİKİŞ BİLMİYORUM HİÇ.AMA DİKİŞ MAKİNESİ ALIP ÖĞRENMEK İSTİYORUM.NAKIŞ FALAN DEĞİL SADECE DİKİŞ ÖĞRENEBİLSEM YETER.NASIL BİR DİKİŞ MAKİNESİ ALMALIYIM.FİKRİ OLANLAR PAYLAŞIRSA SEVİNİRİM.

 54. merhaba, tam pc yi kapatıyordum, son bir kontrol edip çıkayım dedim ve sorunuzu görünce hemen kendi fikrimi söyleyeyim istedim. fiyatı uygun birşey olsun derseniz, ve öğrenebileyim derseniz size linkteki makineler yeterli olacaktır. http://www.singer.com.tr/Icerik/Urunler/Urunler.aspx?UGID=15
  bu özelliklerde pfaff makineler de iyi olur hatta bence daha iyi ama biraz fiyat farkı vardır. ben de singer confidence 7470 kullanıyorum şuan.

 55. Gülsüm Hanım Münüre hanıma katılıyorum bu konuda.. Sadece dikiş öğrenmek istiyorsanız çok kapsamlı birşey almanıza gerek olmaz. Bende Singer 3323 var ve ben singerden çok memnunum. Servis ağının ve aparatlarının da en yaygın olduğu marka olduğunu düşündüğüm için Singeri tercih ettim. Ama başka markalar da var elbette. Onlar hakında yorum yazamayacağım bilmediğim için. Başlangıç için Singerin 22′ ile başlayan serisi sizin için uygun olur diye düşünüyorum. Hem uygun hem dikiş için herşey olacaktır :) İnternetten yorumları falan da okuyun bloglardaki yardımcı olacaktır :)

 56. Köşe derken neyin köşesi sayın gunur :) yorgan kenarı gibi miiii yoksa başka özel bir köşe mi daha açıklayıcı sorarsanız yardım etmeye çalışalım :)

 57. eğer “bohça köşesi” dediğimiz köşeyi soruyorsanız, kenar yapacağınız parça ya da şerit diyeyim kaç cm ende ise, iç tarafa gelecek kısımdan içeri o kadar girip işaretliyorsunuz, dış köşeden işaretlediğiniz iç köşeye kadar dikiyorsunuz, eğer içeri kıvırma payı olacaksa mesela 1 cm gibi yukarıda bırakıyorsunuz dikişi. ölçüleri birebir tam yaparsanız köşelerde hiçbir şekilde sorun çıkmaz. tam anlatabildim mi ya da sorduğunuz bu muydu bilmiyorum ama şenaycığımın dediği gibi daha ayrıntılı sorarsanız yardımcı oluruz :)

 58. bohça köşesi deyince ilk akla gelen danteldir ama biz modaevinde böyle dyorduk normal köşe dikişi yani anlattığm :)

 59. merhaba arkadaşlar ben yeni üye oldum. izin verirseniz gunur’a ben cevap vereyim
  köşe yapacağınız kumaşı köşesinden ikiye katlayın. kaç santim kıvıracaksanız işaretleyin. sivri ucu işaretin olduğu yerden geriye(kat yeri üst üste gelecek biçimde) kıvırın parmağınızla bastırarak iz yapın. katladığınız yeri açın. iz yaptığınız yerden dikin. (diktiğiniz yer katlı kenara 90 derece açı olmalı)

 60. Kusura bakmayın, siz de anlatmışsınız da hiç bilmeyen biri için daha ayrıntılı anlatmak gerektiğini düşündüm kırdıysam tekrar özür dilerim.

 61. ya ne kadar nazik insan dolu burası :) samimiyete bayıldım doğrusu. anladığınız üzere ben de yeni üye ve
  henüz stajer bile olamayan (sempatizan diyelim) dikiş meraklısıyım. hepinize selam eder, iyi muhabbetler dilerim :)

 62. merhaba ben kixims polardan pantalon dikiyorum makinem fikis atliyor nr yapabilirim. makinem singet baska sey dikerken normal dikiyo

 63. merhaba izmirli, genelde iğnenin ucu bozuksa dikiş atlaması olur. İğne ile ipliğin kalınlıklarının da uyumlu olması gerekir, devamlı dikiş dikiyorsunuz sanırım, bu hata dalgınlıkla nadir olur belki ama ipi ters taraftan geçirirseniz yine dikiş atlaması olur. ama en muhtemeli iğne ucu sorunu olabilir :)

 64. ilginiz için teşekkür ederim munures evet kendi çapımda dikiş dikiyorum ama ilk defa polar dikiyorum 14 no iğne kullandım sanırım daha kalın bir iğne seçmeliyim :)

 65. Sevgili İZmirli evet en büyük problem kumaş ve iğne ucunun tutmaması oluyor. İğnenin numarasını değiştirin bir daha deneyin :) Jarse veya polar da başka sorunlar olabilir ama polarda bu olmalı problem…

 66. Selaaaammmmm, ben biraz gec kaldim galiba:)) Ama yinede evimbenimatolyem’e cevabim var, eger fermuar kabarik duruyorsa iki sebebi vardir; 1- kumasa gore kalin olabilir fermuar. 2- oyle saniyorum ki en buyuk neden bu: fermuari gerdirmeden dikmissindir, fermuari her zaman gerdirerek dikin ki kabrik olmasin:) Kurstaki ilk ogretilenlerden biridir bu:) Kolay gelsin

 67. izmirli, buarada ben de izmirliyim.Bahsettiğin sorun tamamen iğne numarası ile ilgili… 9/65 veya 11/75 işini görür. Bir de esneme kapasitesi yüksek bir polarsa en açık zigzag dikişi kullanmanı tavsiye ederim

 68. 14 no iğne kot tarzı kumaşlarda kullanılır ve jarse,polar gibi kumaşlarda sakın kullanmayın. Hatta iğnenin giriş yaptığı noktaları delebilir

 69. Dikiş makinesi için soran arkadaşıma da tavsiyem,pfaff marka makine satın almalısın bence… ve fazla özellikli birşey alma derim. Öğrenme aşamasında başına birşey gelebilir makinenin…tam anlamıyla öğrendikten sonra özelliği yüksek bir makineyi düşünebilirsin derim:)

 70. gamze hanım sizin öneriniz üzerine netten baktım pfaff makinelere en ucuzu ve sanırım özelliği az olanı 600 tl. pek de yeni başlayanlara uygun gibi gelmedi bana ne dersiniz?

 71. pfaff ın kendi satış noktalarından araştırma yaparsanız daha iyi,çünkü benim makinem bu marka ve satın aldığım yerde daha uygun modelleri vardı. Hatta 2.el bile olsa aynı markayı tavsiye ederim. Benim şuan evimde kullandığım 1970 te kullanılmaya başlanmış bir makine ve şuan ben de sorunsuz kullanıyorum,düşünün yani…Ama yine de karar sizin

 72. merhaba, ben daha öncede belirttiğim gibi, pfaff makineleri çok daha iyi fakat yeni başlayanlar için singer tavsiye ederim. singerin daha yüksek özellikli olanları pfaff ın nerdeyse en düşüklerinden daha ucuz oluyor. en başta pahalı birşey almaya gerek yok bence …

 73. Ben atılmak üzere alınan ürünlere karşıyım…o sebeple söyledim.Elinde sağlam bir makine varsa,sıkılsa bile 2.el olarak satabilir.Zaten önemli olan çok özellikli bir makine değil,temel özelliklere sahip sağlam bir makine olmasıdır.Düşünün giyim öğretmeniyim,her türlü dikiş işini sadece temel özelliklere sahip bir makine ile yapabiliyorum.Hiç daha fazlasına gerek duymadım.

 74. ucuz ya,işimi görür diye aldığım singer makinem ise ardiye bekliyor. Çünkü teknisyen arızası için “abla zaten ucuza almışsın,tamiratı yarısı kadar fiyat tutacak.Sen yenini al “dedi. Yaptıramıyorum da,satamıyorum da…Ama 1970e ait pfaff makinemi bugün istesem satabilirim,ses bile gelmiyor hiçbir yerinden… Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 75. tabii hakısınız ama singer pfaff dan uygun fiyatlı diye işe yaramaz değil bana göre. ben giyim öğretmeni değilim ama ben de moda konfeksiyon mezunuyum ve liseden beri diğer makineler olduğu kadar singeri de çok kullandım pfaff da kullandım. şuan da singer kullanıyorum pfaff kadar olmasa da tavsiye edilemeyecek kadar “yeter ki işimi görsün” diyeceğim kadar kötü bir makine değil. bu yüzden düşüncelerimi yazdım.

 76. Ömür olarak,ömürlü bir makine değil…halk eğitim de yeni öğrenenlerde,evimde,işyerimde;lisedeyken üniversitedeyken kullanmadığım marka kalmadı.ÇIkardığım sonuç bu…soran arkadaşıma içtenlikle pfaff ı tavsiye ediyorum.Sonuçta ucuz alacak kadar zengin olmamalıyız…teşekkürler

 77. zengin değiliz elhamdülillah :) neyse burada fikirler yazılıyor ve ben de yazıyorum. ne pfaff ın sahibiyim ne singer in :) reklam da yapmıyorum herkes kendisine göre tecrübesini görüşünü paylaşıyor. kolay gelsin …

 78. Bir bayanın en azından basit işleri halledebilecek kadar dikiş bilmesi çok hoş bence eminekrk…umarım çok güzel şeyler oluşturursun :)

 79. merhaba ben de dikiş öğrenmek istiyorum özellikle ev tekstili üzerine masa örtüsü,perde,tutacak vb. singer 1305 dikiş makinesi aldım iplik takmayı bile bilmezken öğrendim ama kumaşı nasıl keseceğim yani makinaya dikişe nasıl hazırlayacağım bilmiyorum ofki of:(

 80. Sevgili 40yama… şalvar için ne tarz bir şalvar belirtmemişsiniz fakat ben bir soru üzerine kalıbının çizimini yapmıştım bir bakın isterseniz belki de istediğiniz böyle birşeydir :)
  http://senayatilgan.blogspot.com/2012/12/salvar-kalb.html
  To yapmak istiyorsanız sevgili FUNDACEYHAN çok güzel bir anlatımda bulunmuş isterseniz ona bakabilirsiniz…
  http://fundaceyhanla.blogspot.com/2012/03/oyuncak-futbol-topu-patchwork-yontemi.html
  Kolay gelsin :)

 81. ben elimde kıyafet dikiyorum ama diktiğim kıyafet bir türlü olmuyor hatta çok büyük kesiyorum olsundiye ama olmuyor :( lütfen yardım edinnnn !!! :(:(:(

 82. Sevgili Nur ne diktiğinizi bilemiyorum fakat yardımcı olmak isterim bloğumda mail adresim var ordan baan ayrıntıları yazarsanız bakalım birlikte ne yapabiliriz diye :)

 83. Merhabalar, ben aranızda yeniyim. Dikiş makinesi almaya karar verdim artes-506. Kullanan var mı acaba , memnun musunuz. Keçeden çantalar dikmek için düşünüyorum. Kalın keçe diker mi acaba? Yardımcı olursanız sevinirim.

 84. ben oyuncaklarıma elbise dikiyorum ama dikiş izi gorunuyor yani ip görunuyor görunmemesi içiz napmalıyım ters cevirmek olmuyorda

 85. Merhabalar Arkadaşlar aranıza bugün katıldım sizden acil olarak yardım istiyorum lütfen bana yardımcı olursanız sevinirim.
  ben evde dikiş yapmak için makina markası önerilerinizi bekliyorum şuan araştırmalarım arasında brother marka var dikişi nasıl kullanan varmı yada daha iyisi hem özelliği çok olmalı hem hesaplı olmalı bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz çok kararsız kaldım birde sınger nasıl cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim herkese kolay gelsin.

 86. Merhaba @ebrars aslında ben her gün girerim fakat yazını görmemişim…
  Benim dikiş makinam singer tradition 2250. Çok memnunum, bana göre yeterli.
  Çok yakın zamanda karşı komşum pfaff markasının baya bir eski modelinden 2. el olarak satın aldı… Önce görüntüsünden dolayı hantal gözükmüştü gözüme, kendisine nasıl dikeceğini gösterirken birkaç defa oturdum makinesine fakat eski olmasına rağmen yağ gibi kayıp gidiyordu kumaşta… Çok beğendim.
  Umarım size yardımcı olabilmişimdir…akat daha ileri teknolojili harfli, desen baskılı bir makine düşünüyorsanız o konuda bilgim yok… İyi akşamlar

 87. @Mısram Kalıp kullanın. İllaki tersinden dikmelisiniz, önden dikecekseniz de hayalet ip kullanın belki daha temiz bir görüntü elde edersiniz

 88. elifuslu cevapladığınız için teşekkür ederim ben pfaff markasında kararlıyım fakat model konusunda kararsızım pfaff 1142 ve pfaff passport 2.0 ikisinin arasında kaldım pfaff passport yeni çıkan bi makina oyüzden biraz düşünüyorum kullanan varsa lütfen bana yardımcı olsun o makina çok hoşuma gitti 1142ylede arasında çok uçurum fiyat farkı yok gibi işte kararsızım.

 89. Merhabalar,
  Herşeye ilgim var da dikişe olmaz mı? Tabi ona da hevesliyim. Singer dikiş makinası aldım 5 ay oldu. Kılıfının içinde duruyor,korkumdan çıkarmıyorum. Hiç dikiş bilmiyorum. Bir kere çıkardım deneyeyim diye küçük makaraya ipi srıp üstteki makarayaı takıp ayarlayamadım. Sonra da vazgeçtim. Sanki çok zor karışık bir denklem gibi geldi. Tabi bilene kolaydır da beni aştı. Singer servisteki bayan göstermişti halbuki de unutmuşum. Şimdi sizden ricam bu makara sarıp takma işlemini videoya çekip anlatmanız mümkün mü? şimdiden teşekkürler…

 90. Sevgili worldofdiamond :) Güldürdünüz beni, neden bu kadar korkuyorsunuz :) Ben de singer kullanıyorum ve aslında o kadar basit bir işlemki :) Videoya çekmeye çalışırım da becerebilir miyim eklemeyi falan bilemiyorum gerçektende :) Aslında ilk yapmanız gereken korkunuzu yenmeniz, yanlış sarsanız ne olacakki, boşverin yeterki öğrenin :) Denemeden öğrenemezsiniz inanın :) Benim bloğuma bir bakın beklerim korkmadan kesin biçin meraklanmayın :)

 91. kızlar ya :) bende bir makine aldım çocuk gibi seviniyorum :) galiba çok da belli ediyorum… sizden yardım istiyorum oyuncak ayıcık kalıbı lazım,ayıcık dediğime bakmayın bildiğiniz kocaman bir şey dikmek istiyorum ama nette bir türlü bulamadım.

 92. Senayatılgan çok teşekkür ederim. Zaman ayırıp cevap yazmışsınız. Bende arada kontrol ediyordum burayı ama yanıt göremeyince bakmaktan vazgeçmiştim. O nedenle cevabınızı geç gördüm kusura bakmayın. Haklısınız aslında çıkarıp biraz daha denemem lazım, belki de olur. Bloğunuza da hemen bakıyorum…

 93. Merhaba;
  Ya ben yeni dikişe baslayacagım..daha dogrusu önceden biraz baslamıstım fakat devamını getirememeiştim makinem olmadıgı için..simdi makine almak istiyorum singer dusunuyorum..brother gibi bir sey alcak maddi kaynak bulunmuyor :) singer alsam ne öneririsiniz? hani tekrar tekrar gerekmiycek bir makine almakistiyorum..butcem 350 yi gecmiyor maalsef.

  Bana yardımcı olabilirmisiniz ya ? kafam cok karıstıç…tesekkürler.

 94. Merhaba . Mesela diyelim ben bir etek diktim. Eteğin son kısımlarını şekil olsun diye büzmek istiyorum. Büzme nasıl yapılır? Ama istediğinde kapanan , ipi çektiğinde büzülen olsun. :D

 95. buradaki paylaşımı daha interaktif hale getirmek için bir yöntem düşünüyorum. daha bir soru-cevap formatı olsa kullanır mısınız, ne dersiniz?

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Türkiye'nin en büyük el işi & kendin yap sitesine ve kızım Leyla'ya bakmakla meşgulüm. İkisi de çok hoşuma gidiyor.

Lavanta dolgulu elbise askılığı yapımı

| | 0 Yorum

Merhabalar herkese! Bu yazımda dolaplar ve astığımız kıyafetler mis gibi koksun diye yaptığım lavantalı askılığın yapım aşamalarını paylaşacağım. Kayınvalideme çok severek süpriz hediye olarak hazırladım. Siz de yapmayı düşünüyorsanız güzel...

Kurdeleden peçete halkası yapımı

| | 0 Yorum

Güzel ve hayırlı günler hanımlar. Bu yazımda yemek masalarımıza sevimlilik katması için peçete halkası yapımını paylaşayım dedim. İster kurdeleden yapın isterseniz farklı kumaşlardan.. 2 parça kurdele ve iğne iplik yetiyor...

Pantolon kalıbı nasıl çıkarılır?

| | 0 Yorum

Herkese tekrar merhabalar. Bilenler bilmeyenlere öğretsin, belki birkaç kişiye faydam olur diye yeni bir yazıyla çıkardığımız kalıbı kumaşa nasıl yerleştireceğimizi ve kumaşı nasıl keseceğimizi anlatmaya çalışacağım. Kalıbımız, kumaşımız, makas ve...

Burda Dergisi’nden nasıl kalıp çıkarılır?

| | 4 Yorum

Birçok acemi dikişseverin işine yarayabilecek bir yazı hazırlamak istedim. Dikiş için birçoğumuzun kullandığı Burda Dergilerinden kalıp nasıl çıkartılır bir de ben anlatayım. Öncelikle kalıp çıkarmak için dergiye, kalıp paftasına, kalın...

Püskülden yılbaşı sofrası isimliği yapımı

| | 0 Yorum

10marifet ve Hobium’un ortaklaşa gerçekleştirdiği yarışma için bir çalışma daha hazırladım. Kullanmaya çok alışık olduğum malzemelerden biri olan yünle, pratik bir iş planladım: Püskülden yılbaşı sofra isimliği. Yapılışı: İstediğiniz büyüklükte kestiğiniz...

Kalpli kumaş duvar süsü yapımı

| | 0 Yorum

Merhabalar. Dolgu kalpli duvar süsü çalışmamı ve yapım aşamalarını paylaşmak için geldim bu kez. Dolgu kalpli duvar süsü nasıl yapılır? Kalıplar hazırlandı.. Kalp deseni çizildi… Büyük bir özenle dikildi.. Not: Belli...

Dikiş makinesine ip nasıl takılır?

| | 5 Yorum

Dikiş makinesine iplik takmak kimileri için çok basit bir işlem olsa da, işin acemisi için kabusa dönüşebilen bir şeydir. O halde buyrunuz dikiş makinesine iplik takma videomuza… Farklı markalar için...