Güzel örneklerle taş boyama hakkında her şey

-

Taş boyama, son zamanların en sevilen hobi – kendin yap işlerinden biri şüphesiz. Sahilden toplama şansınız olduğunda avuçladığınız taşları daha sonra değerlendirmek için harika bir yol taş boyama. Taşların üzerine basit çizimler de yapabilirsiniz, fırça ile ya da kalemle karmaşık desenler de uygulayabilirsiniz, dümdüz de boyayabilirsiniz, resim yeteneğiniz varsa resim de yapabilirsiniz, nasıl isterseniz. Mesela yazı da yazabilirsiniz; sevdiğiniz birine bir not iletmek için ne kadar hoş bir yol. Örneğin bir taşın üstüne GÜLÜMSE yazıp birkaç da noktacık ile süslediğinizde, masada duran taş ara sıra gülmeyi hatırlatan harika bir nesneye dönüşür. Denedik, biliyoruz :)

Taş boyama yapmak için çok şahane resim yapmanız ya da elinizin çok ince işçiliğe yatkın olması gerekmiyor. Herkese uygun bir taş boyama yöntemi var, buna inanıyoruz. Bu yazının devamında, taş boyama yapmak isteyenler için malzemeler, fikirler, yöntemler ve örnekler yer alıyor. Taş boyama uygulama ve eğitim videolarımız ile de bu güzel hobiye iyi bir başlangıç yapacaksınız. Hadi devam.

Birden fazla taşı boyayıp bir arada kullandığınız kompozisyonlar ile harika işler ortaya çıkarabilirsiniz. Bu şekilde, taşları bir yüzeyin üzerine silikon tabancası ile yapıştırıp harika panolar yapabilirsiniz. Bunu yaparken sadece taşları kullanabilir ya da araya başka malzemeler de ekleyebilirsiniz; dal parçaları, kağıt, ceviz kabuğu, düğme gibi…

Taş boyamada fırça kullanacaksanız, su bazlı akrilik boya tercih edebilirsiniz. Kenarları incecik kurşun kalemle çizip içini boyayabilir, sonra kenarlara siyah kontür geçebilirsiniz. Mesela bununla ilgili bir videomuz vardı, hemen izlemek ister misiniz?

AKRİLİK BOYA İLE TAŞ BOYAMA NASIL YAPILIR? VİDEOLU ANLATIM

İsterseniz taş boyama nasıl yapılır, malzemeleri nelerdir, bunları bir de izleyerek görebilirsiniz. Çünkü taş boyama hakkında bilgiler aktardığımız bir videomuz da var:

TAŞ BOYAMA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Taş üzerine boyama sayılır mı tam olarak çok emin olamasak da, dekoratif bir çalışma olarak taş üstüne dekupaj yapımı nasıl olur, ondan da bahsedebiliriz. Ortaya oldukça güzel dekorasyon objeleri çıkarabilirsiniz taş üzerine transfer yöntemi ile. Onun da videosunu gelin buradan izleyelim:

TAŞ ÜSTÜNE DEKUPAJ NASIL YAPILIR? VİDEOLU ANLATIM

Peki kalemle taş boyama nasıl olur? O da hobi kalemleri ile son derece keyifli oluyor, bize inanın. Üstelik işiniz son derece kolaylaşıyor. Dilerseniz sadece kalemle, dilerseniz kalem ve fırçanın beraber kullanıldığı taş boyama tasarımları yapabilirsiniz. Yine bizim çalışmamızı izleyerek fikir almaya ne dersiniz?

KALEMLE TAŞ BOYAMA NASIL YAPILIR? VİDEOLU ANLATIM

Taş seçimine de değinelim. Bu taşların mümkün mertebe geniş yüzeyli ve mat yapılı olması gerekiyor ki çalışmamız için yeterli alan olsun ve yüzey de boyayı tutsun. Taşları güzelce yıkamak, varsa yosunlarından arındırmak, tertemiz yapıp tam olarak kurutmak da çok önemli. Desenlerinizin kalıcı olması için boyamanız tam olarak kuruduktan sonra su bazlı vernik ya da elinizin altında o yoksa şeffaf oje kullanabilirsiniz.

Bu penguenli taş boyama çalışması bizim en sevdiklerimizden :) Akrilik boya ile çalışılmış, süper sevimli olmuş. Farklı boylarda taşları bir araya bu şekilde getirebilirsiniz.

Taş ve dal parçasını bir araya getirme fikri bakın nasıl da harika bir duvar süsüne ilham vermiş.

Taş üstüne stilize portre çalışması yapmak harika bir fikir.

Yine bir başka taş üstüne portre çalışması. Fırça ile yapılmış.

Canlı renklerle taşın doğal rengi üzerine desenler çizmek güzel sonuçlara sebep oluyor. Bu taş üstüne balık boyama işi gibi.

Taş üzerine kalemle çizim yapmak, basit desenler uygulamak böyle nefis sonuçlar doğuruyor. Taşı dantelle kaplamak, taş üzerine kalemle yazı yazmak da harika fikirler.

Harika resim yapmanıza gerek yok. Taş üzerine kalemle bu yukarıdaki gibi basit desenler çizebilir ve çok hoş hediyelikler hazırlayabilirsiniz. Zemini akrilik boya ile iki kat beyaza boyamak, iyi bir başlangıç sağlar.

Kocaman taşları siyaha boyayıp üzerine kalemle ya da ince fırça ile mandala desenleri çizmek epey güzel sonuç vermiş. Kapı dayanağı olarak kullanmak da güzel fikir.

Taşları bir pano üzerinde farklı kompozisyonların parçası olarak kullanmak çok iyi fikir. Yukarıdaki panoda taşlar ayın ve denizin dalgalarının üzerinde kendine çok iyi yer bulmuş.

Bu birbirinden güzel taş boyama çalışmalarının hepsi, 10marifet Instagram hesabının takipçisi olan ve hesabımızda yayınlanmış işler. Birbirinden güzel değiller mi?

Bir yanıt yazın

Avatar photo

Türkiye'nin en büyük el işi & kendin yap sitesine ve kızım Leyla'ya bakmakla meşgulüm. İkisi de çok hoşuma gidiyor.

Guaj boya ile taş boyama

| | 0 Yorum

Küçük şeylerden büyük mutluluklar çıkartmayı seven arkadaşlarım buyurunuz taş boyamaya. Bu sefer taş boyama ile karşınızdayım. 😊 Terapi gibi olan bu eğlenceli çalışma ile çok güzel vakit geçirip, kendinize de en...

10marifetli Instagram konukları: mugeokumusgungor

| | 0 Yorum

Taş boyama son zamanlarda gittikçe daha çok sevilmeye başladı. Sahillerden toplanan taşlar kimlik değiştiriyor, marifetli ellerde renkleniyor; hediyelik bir objeye, bir magnete, bir panoya dönüşüyor. Instagram’da tanıştığımız mugeokumusgungor de çok...

Taştan evler

| | 0 Yorum

Yazın deniz kenerından topladığım bu güzel taşlar artık evimin duvarında yerini buldu. Deniz kenarında hobi severler için malzemeden bol ne var? Taş, deniz kabuğu, kum vs… Deniz kenarına giderken illa...

Taş boyama nasıl yapılır?

| | 2 Yorum

Taş boyama ve taş üzerine peçete dekupaj yapmak isteyenler için temel bilgileri içeren bir videoyu daha önce paylaşmıştık. Sıra geldi taş boyama uygulama videosuna. Yine sevgili Minik Yengeç ile beraberiz...