Cumartesi, Ekim 22, 2016
Kağıt telkari – Quilling

Kağıt telkari – Quilling

23

Bu harika çalışmanın adı Quilling Kağıt telkaride denebilir.Tarihi 13. YY.başlamıştır fakar Avrupa’ya gelip tanınması 19. YY.bulur.Zerafeti ve malzemenin ucuz olması dolayısı ile özellikle yatılı olullardaki hanımlara öğretilerek ve dini mekanların süslenmesi ile bu zamana kadar gelebilmiştir.Yapımı ve ana teması burada anlatılmıştır.Burada da çok açıklayıcı bir videosu bulunuyor..

23 YORUMLAR

 1. Süperdir sabır ve detaylarda kısmi yetenek ister. Kağıdı kıvırmanın teknikleri vardır… Özel quilling cımbızıyla yapılabildiği gibi pens denilen ince uçlu cımbızlada yapılır… Çok severim :) Canım sıkıldıkça da yapmaya çalışırım. Büyüdüklerinde inşallah bir tablomsu olucak benimkiler :D

 2. anne kaz bu gördüğüm en güzel işlerden birii..çok teşekkür ederim..bayıldım ben bunaa..ben de yapıcam ben de edecem kadar çok sevdim yani:) hemencik el işi kağıtlarını alıyorumm,fimo makinemde cırt cırt şerit kesiyoruumm, yuvarlak burunlu pensemle kıvırıyorum,tutkalım da vaarr….süpermişşşş:))

 3. gunesedogru diyor ki;harıkasınız sizde sayın fraise :)

  Çok teşekkür ederim güneşedoğru ama ben harika değilim boya dimi ahşap boyası döktüm tabağa fırçamıda aldım kutu dışında her yerim boyandı resmen! Altı üstü fırçayı dümdüz süreceksin e insan evladı… Gittim yıkadım :D Kurusun kutu yine boyıycam :D

 4. Bende bu kağıtlardan ve aletinden var ama bir türlü yapmaya fırsat bulamadım inşallah denerim de resimlerim.Kağıda sıra gelmiyorki Quilling malzemelerini buradan almıştım.

 5. ya bende bu kağıtlar özel bişeyse türkiyede varmıdır diyodum sağolasın ganeja.annekaz arkadaşımada paylaştığı için teşekkürler gerçekten ilginç ve hoş bi çalışma videoda detaylı anlatmış

 6. El işi kağıdı kullanmayın bu arada ;) en ideali fon karton… hani dokulu gibi olan kartonlar varya onlarla yapılması en uygun. El işi kağıdı zıvanadan çıkmanıza sebep olabilir…Konu dışı ama origamide de mümkünse kalıcı çalışmalarınızda el işi kağıdı kullanmayın ;) Yıpranma olayı kolay bir kağıt en ufak bir katlama da beyaz beyaz çizgiler çıkıyor Quilling ve Origami için fazla uygun oldukları söylenemez yani :)

 7. :D Uyuyang çok güldüm :) :D Sen beni güldürdün :) Lost yeni bölümü izledin mi sen ???

 8. Valla aklıma geldi dedim izlesem mi yarına mı bıraksam aklıma hep şey geliyor hani blogunda yazmıştın ya cuma günü lost günü mübarek gün tövbe tövbe diye… Onu düşünüp kikirdiyorum kendi kendime :) Sonra dedim uyuyang izlemiştir :)

 9. Aman yaa ben yine eski bölümlere takıldım unuttum yeni bölümü.Çok hoş bir teknik çalışma ama tozlanınca nasıl temizlenir diye düşünmeden edemedim. Nokturnum makarna makinası elişi kağıdını kesmez sanıyorum. Ben temizliğini kağıt havluyla yapıyorum onu bile kesmiyor, esnetiyor sadece. Elişi kağıtlarının arka yüzü beyaz ya bence de fon kartonu olabilir. Yeni çıkan fon kartonları süper kaliteli. Renkleri de süper. Oğlum için alıyoruz hemen her hafta, zor tutuyorum kendimi ben de kessem-biçsem diye.

 10. aslında,fon kartonunun kesince içi beyaz görünüyor olmaz,el işi kağıdı hem parlaklık hemde arkası beyaz olduğu için uygun değil,a4 boyutunda renkli kağıtlar var hamuruda renkli olduğu için kesitleride düzgün oluyor o kıvırma aletinden bende yok denemek için kulak çubuğunun pamuğunu çıkartıp ortasına maket bıçağıyla çentik attım kestiğim kağıdı çentiğin arasına sokup öyle kıvırıyorum çok da güzel oluyor ilerleyen günlerde amatör çalışmaları eklerim inş.

 11. sesiberim kesiyor kesiyoorr…tee daha tükanda alırken denedim hihi:))heryerini çalışıyor mu diye mıncıklarkene kestim ama o kalın fon kartonlarını bilmiyorum..deneyeyim söylerim..

 12. Anne Kaz o bahsettiğim penslerden eczanelerde satılıyor. Böyle cımbız gibi ama ucu çok sivri. Benim kullandığım kartonla pensin resmini çekerim bahsettiğim karton bu okulda çocuklar için aldığımız kartonlardan değil. NAsıl anlatıyım kendine has bir ismi var da… Daha ince. dur bakıyım etiketinde yazar belki yazmıyor :S kestiğim zaman beyaz beyaz çıkmıyor. böyle pütürlü gibi mesela üzerine pastel boyayı hafifçe sürünce dokusundan dolayı bazı kısımlar boyanmıyor… Dilimin ucunda ismi…

 13. Hah unutmadan pensi birazcık pense ile sıkıştırınca tutması daha kolay oluyor :)

 14. ben hazır kesilmiş şeritler halinde quilling kağıtları aradım ancak ankarada bulamadım.bilen varmı acaba yardımcı olsanız??

 15. çok güzeller bayıldım ellerinize sağlık. peki kağıdı kıvırdaktan sonra onu zemine nasıl yapıştırıcaz?yani nasıl açılmadan duruyor? bende yapmak istiyorumda merak ettim bi öğreniyim dedim=)