Cuma, Ekim 28, 2016
Pratik elbise dikimi

Pratik elbise dikimi

10
D harfinden elbise
D harfinden elbise

Herkesin yarasa kollu elbisesi olsun diye…Kumaşınızı ikiye katlayın ve bir “D” harfi çizin, kenarlarını dikin ve boğazını açın bir de kemer takarsanız tamam elbisenizi giyebilirsin. Anlamadınız mı? Buyurun ayrıntılı anlatımı burada. Burada da farklı bir rengin görün, önüne biraz brit konulunca havası değişti elbisenin.

10 YORUMLAR

  1. Yarasa kollu elbise ve bluzlere bayılırım.Dikişten pek anlamam ama bu yöntem o kadar kolay gözüküyor ki, bunu mutlaka deneyeceğim :)

  2. Çok güzel bir elbiseye benziyor. Canlı bir kumaştan yapılırsa daha güzel olur. Bende hemen deniycem şu vizelerim bitsin. Yaz için güzel elbise. Ellerinize sağlık

  3. elinize sağlık çok güzel olmuş, blogunuzdaki tüm çalışmaları da inceledim ve özellikle makine kullanmadan el dikişiyle diktiğiniz elbiseler beni hayrete düşürdü. el dikişinizi resimleyebilir misiniz? yani dümdüz durabilmesi için (ve sağlam) nasıl teknik uyguladığınızı çok merak ettim. benim elle diktiğim şeylerde boğum boğum bi görüntü oluyo da.

  4. Yephek; resimlerim ve bloğuma koyarım fotoğrafları ama o zamana kadar sana elle dikiş hakkında biraz anlatayım belki fotoğrafa bile gerek kalmaz. İğnenle 3mm’de bir bat (minicik di mi) sadece ve 3-4 kez yap ve ipini cek, sonra gerideki boşluğun yarısından tekrar batarak aynısın yap. Sağlam oluyor ama makinadaki kadar değil elbette. Esnek kumaşlarda kumaşı esnetmeyi unutma.

  5. öncelikle cevap için teşekkürler.”sonra gerideki boşluğun yarısından tekrar batarak aynısın yap.” kısmında gerideki boşluğun yarısından ne demek yaw? ben de senin gibi yapıyorum galiba yani şu anlamadığuım kısım hariç, hatta sonra bi uçtan çıkınca tam tersi şeklinde bi daha dönüyorum, yani kumaşa baktığında bi ip bi boşluk gibi değil de kompla ip görünüyo. bunu daha sağlam olsun diye yapıyorum ama ortaya çıkan sonuç beni pek memnun etmiyo. acaba tek kat yapıp bıraksam bunu engeller miyim?

  6. yephek; tek kat evet, sağlam oluyor sorun yok, tabi asılıp koparılmazsa. Biraz daha narin davranmak gerekli elde dikilenlere. Şimdi çizgi, boşluk, çizgi, boşluk, oldu mu, çıkardın ipini son boşluğun yarısından başla ve yine aynısını yap. Sanırım böyle daha iyi anlattım. Çift kat yapmak istersen de şöyle yap düzgün görünmesi için; çizgi, boşluk, ipini çek, boşluğun üstünden geri dönüp çizginin hemen önünden al, daha çok vakit alıcak çünkü resmen adım adım gidiliyor ama kayma olmaz, üstten görüntü de makina dikişine benzer, altta biraz daha çirkin bir görüntü olur. Bunu da etek uçlarında kullanıyorum güzel olsun diye ya da pantalon paçalarını kısaltırken. Aklında bulunsun.

  7. teşekkür ederim lilibebek, ama bi ara fotoğraflasan da iyi olur bence, hani ben anlamadığımdan değil;))) başkaları vardır belki bilmeyen, onlar da öğrensin diye:)))