SESİ’nin Eski Kazaklardan Yeni Battaniyesi

-

Eski kazakları eşit kareler halinde kesip kareleri dikişle birleştirdim. Ben overlok da geçtim. Overlok geçme imkanınız yoksa sıkı ayarda zig zag dikişiyle de dikebilirsiniz.Tüm kareler tamamlanınca süs dikişlerini yapıp pat ve astar çalışmasını yaptım. Astar da yünlü kumaştan olduğu için sıcacık tutan bir battaniyemiz oldu. 5-6 yıldır oturma odamızda bizimle yatıp kalkıyor.

Dikiş paylarını ikiye açıp ütüledikten sonra fotoğrafta görüldüğü gibi, zıt renk iplikle süs dikişi yaptım.

31 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  inanılmaz güzel olmuş … aralarda kalın kumaşda görür gibi oldum yoksa hepsi kazak mı ?paylaştığınız için teşekkürler elinize sağlık.

 2. Avatar photo

  Güneşedoğru senin için koydum inan. yok hepsi kazak astarı kumaş sadece. Ama kalınlıkları ve dokuları farklı olduğu için öyle görünmüş olabilir.

 3. Fraise[pilli_silinen_hesap]

  Sibel abla :) Sana bir şey diycem inanmıycaksın şimdi :) 2 senedir kendime battaniye örme niyetim var. 2 hafta önce bir markanın çıkarttığı örgü battaniyeyi gördük annemle. Fakat kendisi çift kişilik olduğundan ve fiyatı birazcık fazla geldiğinden dedim ben örerim :) Gittim yünlerini aldım. Toz pembeyle gri :)Şimdi diyorum ki :) Bende mi eski kazaklardan böyle yapsaydım :D Ama benim çok fazla dikiş maharetim yok. Öreyim ben 1 aya kadar biter :DEline sağlık valla :)

 4. Avatar photo

  Dikiş marifeti çok ta gerekmiyor Çileğim. Makina kullanmayı biliyorsan yaparsın bence. Hem de denemiş olursun. En kötü ihtimal kırlent yaparsın olmazsa. Önce şerit haline getirecek şekilde kareleri birleştir. Sonra şeritleri birbirine ekle.

 5. Avatar photo

  Ben bugün üretim adına hiçbirşey yapmadım. bol su ve deterjan tükettim. Yemek bile yapmadım. Şimdi aklıma birşey geldi alıp iğne ipliği onu yapmaya gidiyorum.

 6. Avatar photo

  ben de bugün mandalar gibiydim afedersiniz. ordan oryaa yuvarlandım durdum

  nasıl yani yaaa:=))))))))))))))))))

 7. Avatar photo

  En yazık olan kişi benim demek ki bugün çalıştım. Yedi gün sürecek bir eğitim maratonuna başladık. Cumartesi akşamına kadar eğitim vercez.

 8. Fraise[pilli_silinen_hesap]

  8 saat çalıştım ben sizin yerinize merak etmeyin siz. Gidip motif yapıcam şimdi.Az kaldı az kaldı…

 9. Avatar photo

  Sevgili Sesi benim için koyduğunuzu biliyorum teşekkürler sevindim gerçekten.Sevgili Uyuyang, ruh halinizin mümkünse grafik veya resimli detaylı açıklamasını bekliyoruz bizde öyle olmak istiyoruz bizim neyimiz eksik değil mi arkadaşlar :)))

 10. Avatar photo

  Yahu hiç demiyorsunuz ; arkadaşlar,Kazaklar dikerken sünero kadar ölçülü nasılda diktin sesiber.(şiirimisi olmuş bu sebeple mısra , yaptım aslı düz yazıydı)Neyse ben dedim durumu kurtardım mı bilmiyorum.

 11. Avatar photo

  Sünmedi işte. Zig zag ayarında dikiş normal dikiş makinasında dikin, görün bakın sünmeyecek. Kareler denk gelsin diye elinizle kumaşı yedirin. Bu önemli çekiştirip öyle makinaya verirseniz süner, yedirerek bunu önleyebilirsiniz. Teğel bile almadım deneyin yahu…

 12. Avatar photo

  ne kadar kazak varsa topladım..gelecek kisa battaniye giyeceğim :)Fraisecıım bekliyorum örgünü…….

 13. Avatar photo

  ohhhh .. sıcacık olmuş sesi abla bu . görmemişim sanıırm. ellerine sağlık. aslında benimde var bir sürü :))

 14. nasıl öyle yani birikmiş kazağım yok biriktirip yaparım demek güzel bir fikir demek umarım anlamışındır güneşe doğru.

 15. Songul08,Siz yine fakirlere de verin kazaklarınızı onların bizden daha çok ihtiyacı var böyle sıcacık şeylere birazcık kendinize ayırırsınız onla yaparsınız tabi bu benim fikrim,en doğrusunu siz bilirsiniz.Çok güzel battaniye olmuş eline sağlık Sesi…

Bir yanıt yazın

Artık yünlerden battaniye örgüsü

| | 1 Yorum

Örgü battaniyeleri çok severim, renkli renkli yumuşacık, yatak örtüsü olarak da çok şık buluyorum. Yarım kalmış yünlerin değerlendirilmisine de fırsat sağlıyor. Yapılışı: önce 3 ilmekle başladım, her sırada birer birer...

Tığ işi zigzag battaniye yapımı

| | 1 Yorum

Bence öyle, kış deyince aklıma rengarenk yünler gelir, tuhafiye dükkanları gelir gözümün önüne, tıka basa yumak yumak dolu dükkanlar, rengarenk tığlar, şallar, bereler, motif motif kazaklar… Bu yarışmayı duyduğum anda...

Kış temalı sevgi dolu battaniyem

| | 12 Yorum

Benim için kış demek dizimde battaniyem, yanımda kedilerim, kitaplarım, kahvem, dışarıda iklime göre yağmur veya kar demek. En azından kışı romantik yanından algılayınca bu şekilde hissediyorum. Diz battaniyesi de vazgeçilmezim....

Hanım dilendi bey beğendi motifli battaniye örgüsü

| | 0 Yorum

İlk başta yaptığım ürünü bir kolaj olarak yayınlayayım dedim, yazının devamında tek tek resimlerle açıklayacağım:) Yarışmayı ilk duyduğumda ve konusunun kış olduğunu öğrendiğimde aklıma hemen kitap, kahve ve battaniye üçlüsü...