Salı, Ekim 25, 2016
SESİ’nin Eski Kazaklardan Yeni Battaniyesi

SESİ’nin Eski Kazaklardan Yeni Battaniyesi

31

Eski kazakları eşit kareler halinde kesip kareleri dikişle birleştirdim. Ben overlok da geçtim. Overlok geçme imkanınız yoksa sıkı ayarda zig zag dikişiyle de dikebilirsiniz.Tüm kareler tamamlanınca süs dikişlerini yapıp pat ve astar çalışmasını yaptım. Astar da yünlü kumaştan olduğu için sıcacık tutan bir battaniyemiz oldu. 5-6 yıldır oturma odamızda bizimle yatıp kalkıyor.

Dikiş paylarını ikiye açıp ütüledikten sonra fotoğrafta görüldüğü gibi, zıt renk iplikle süs dikişi yaptım.

31 YORUMLAR

 1. inanılmaz güzel olmuş … aralarda kalın kumaşda görür gibi oldum yoksa hepsi kazak mı ?paylaştığınız için teşekkürler elinize sağlık.

 2. Güneşedoğru senin için koydum inan. yok hepsi kazak astarı kumaş sadece. Ama kalınlıkları ve dokuları farklı olduğu için öyle görünmüş olabilir.

 3. Sibel abla :) Sana bir şey diycem inanmıycaksın şimdi :) 2 senedir kendime battaniye örme niyetim var. 2 hafta önce bir markanın çıkarttığı örgü battaniyeyi gördük annemle. Fakat kendisi çift kişilik olduğundan ve fiyatı birazcık fazla geldiğinden dedim ben örerim :) Gittim yünlerini aldım. Toz pembeyle gri :)Şimdi diyorum ki :) Bende mi eski kazaklardan böyle yapsaydım :D Ama benim çok fazla dikiş maharetim yok. Öreyim ben 1 aya kadar biter :DEline sağlık valla :)

 4. Dikiş marifeti çok ta gerekmiyor Çileğim. Makina kullanmayı biliyorsan yaparsın bence. Hem de denemiş olursun. En kötü ihtimal kırlent yaparsın olmazsa. Önce şerit haline getirecek şekilde kareleri birleştir. Sonra şeritleri birbirine ekle.

 5. Ben bugün üretim adına hiçbirşey yapmadım. bol su ve deterjan tükettim. Yemek bile yapmadım. Şimdi aklıma birşey geldi alıp iğne ipliği onu yapmaya gidiyorum.

 6. En yazık olan kişi benim demek ki bugün çalıştım. Yedi gün sürecek bir eğitim maratonuna başladık. Cumartesi akşamına kadar eğitim vercez.

 7. 8 saat çalıştım ben sizin yerinize merak etmeyin siz. Gidip motif yapıcam şimdi.Az kaldı az kaldı…

 8. Sevgili Sesi benim için koyduğunuzu biliyorum teşekkürler sevindim gerçekten.Sevgili Uyuyang, ruh halinizin mümkünse grafik veya resimli detaylı açıklamasını bekliyoruz bizde öyle olmak istiyoruz bizim neyimiz eksik değil mi arkadaşlar :)))

 9. Yahu hiç demiyorsunuz ; arkadaşlar,Kazaklar dikerken sünero kadar ölçülü nasılda diktin sesiber.(şiirimisi olmuş bu sebeple mısra , yaptım aslı düz yazıydı)Neyse ben dedim durumu kurtardım mı bilmiyorum.

 10. Sünmedi işte. Zig zag ayarında dikiş normal dikiş makinasında dikin, görün bakın sünmeyecek. Kareler denk gelsin diye elinizle kumaşı yedirin. Bu önemli çekiştirip öyle makinaya verirseniz süner, yedirerek bunu önleyebilirsiniz. Teğel bile almadım deneyin yahu…

 11. ne kadar kazak varsa topladım..gelecek kisa battaniye giyeceğim :)Fraisecıım bekliyorum örgünü…….

 12. nasıl öyle yani birikmiş kazağım yok biriktirip yaparım demek güzel bir fikir demek umarım anlamışındır güneşe doğru.

 13. Songul08,Siz yine fakirlere de verin kazaklarınızı onların bizden daha çok ihtiyacı var böyle sıcacık şeylere birazcık kendinize ayırırsınız onla yaparsınız tabi bu benim fikrim,en doğrusunu siz bilirsiniz.Çok güzel battaniye olmuş eline sağlık Sesi…