Su kabağından lamba

-

su-kabagindan-lamba-modelleri
Namı diğer organik lamba :) Eminim bir çoğunuz biliyorsunuzdur ama belki bilmeyen de vardır. Organik lamba diyorum çünkü bu lambanın malzemesi bir çeşit kabak. Biz Akdeniz bölgesinde buna su kabağı diyoruz ama Trakya bölgesinde “susak” diyorlar. Çok şirin bir kelime değil mi susak? :)
Dalında kuruyan susakların dibini güzelce kesip içini bir güzel temizledikten sonra üzerine noktalar halinde desen çiziliyor ve sonrasında o noktalar tek tek deliniyor. Oldukça zahmetli, sabır gerektiren zor bir iş, ayrıca da ortalığı çok kirletiyor yani ev ortamında yapımı oldukça zor.

Ayrıntıları için buraya tıklayınız.

6 yorum gelmiş

 1. ZlmCreations

  Böyle uğraş isteyen ve güzel eserlere yorumsuz kalınca bir garip geliyor bana. Herkes bakıyor içinden beğeniyor sanırım :)
  Tek tek desen için uğraşmak sabır işi. Bana göre hiç değil;ama siz güzel yapmışsınız. Elinize sağlık. Organik olması ayrıca daha bir ilgi çekici benim için.

 2. ilimilmek

  Önümüzdeki günlerde su kabağı ekeceğiz ilk defa, elimizde bir su kabağı var sadece onun içinden ne tohum çıkarsa artık o kadar. Su kabağı burada yani Aydın’da pekmez yaparken pekmezin taşmasını önlemek için savurmak amaçlı ege şivesiyle söyleyecek olursam ‘savuucek’ olarak kullanılıyor böyle şahane işlerle karşılaşınca insan o savuuceklere daha bir dikkatle bakıyor. Dalında kuruduğunu bilmiyordum açıkcası, sanırım su kabağı yetiştiriciliğiyle ilgili biraz araştırma yapmalıyım. Organik lambanız harika olmuş.

 3. xmadame

  Böyle düşünmenize sevindim sevgili özlem… çok teşekkür ederim. övgülerinizi kardeşimin eşine ileteceğim, yapmayı çok arzu ederdim ama ne yazık ki ben yapmadım :)

 4. xmadame

  teşekkürler sevgili ilimilmek. savuucek de çok güzelmiş :)) yetiştirme işlerinde başarılar diliyorum umarım istediğiniz sonucu alırsınız

Bir Cevap Yazın