Ahşap doğum panosu yapımı

-

power-pointte-yazi-nasil-hazirlanir
Herkese selmalar. Yine uzun zamandır yapmak isteğim ama yapamadığım projemi bitirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Panoyu yapamamamın en büyük sebebi power point programını hiç bilmememdi. Yazılar bu parogramda hazırlanıyor, sonunda öğrendim. Arkadaşlar sağolsun :) Yapımına geçmeden önce fikir bana ait değil, belirtmek isterim. Pinterest’te birçok örneği var. Bir de İnstagram’da (ozgehurcan) bu ürünleri yapıyor. O da daha önce benim gittiğim ahşap boyama kursuna gidip orada öğrenmiş, çok beğendiğimden ben de yapmak istedim.
Şimdi gelelim yapımına : İlk önce power pointte yazının nasıl hazırlanacağını anlatmak istiyorum, benim gibi daha önce bu programı kullanmamış olanlara umarım yardımcı olur. Bilenler için çoçuk oyucağı zaten:)
NOT:BENDEKİ SÜRÜMÜ 2010

Programı açınca karşımıza açılan pencerede tasarım sekmesini seçiyoruz.

power-pointte-yazi-nasil-hazirlanir-1
Sağdaki sayfa yapısını seçip, açılan kutuya yapmak istediğimiz pano ölçüleri yazıyoruz. Ben 30-30 yaptım.

power-pointte-yazi-nasil-hazirlanir-2
Sonra ekle sekmesini seçip, yeni açılan sekmelerden metin gir yazısını tıklıyoruz. Sayfamıza mouse ile tıkladığımızda metin işareti çıkıyor.

power-pointte-yazi-nasil-hazirlanir-3
En eğlenceli kısmına geldik :) İsteiğimiz yazıyı buraya yazarak üstteki bölmelerden renk, yazı karakteri, boyut gibi ayarlarını yapıyoruz.

power-pointte-yazi-nasil-hazirlanir-4
Metin yönü ayarlarıyla yazımıza istediğimiz şekli verebiliyoruz.

power-pointte-yazi-nasil-hazirlanir-5
Benim panomun bitmiş hali bu şekilde:) Şimdi ahsap kısmına geçebiliriz.

ahsap-pano-nasil-yapilir-1
Ahşap pononun ölçüsü 30-30 cm

ahsap-pano-nasil-yapilir-2
Malzemeler: dekupaj tutkalı, fırça, plastik spatula

ahsap-pano-nasil-yapilir-3
A3 boyutunda çıktısını aldığım yazıyı 30-30 cm ölçüsünde kestim.

ahsap-pano-nasil-yapilir-4
Ahşap panonun üzerine tutkalı sürdüm boşluk kalmayacak şekilde.

ahsap-pano-nasil-yapilir-5
Kağıdı panonun üstüne yerleştirip, spatula yardımıyla iyice yapışmasını sağladım. Bu sayede hava kabarcığı oluşmasını da engellemiş oluyoruz.

ahsap-pano-nasil-yapilir-6
Sonra üzerine iki kat su bazlı vernik sürdüm katlar arsının çok iyi kuruduğundan emin olmamız lazım. Özellikle eskitme işine geçmeden önce bir gün beklemenizi tavsiye ederim.

ahsap-pano-nasil-yapilir-7
Lambiri çizgisi için cetvelle 6 cm’lik işaretler aldım

ahsap-pano-nasil-yapilir-8
Tırtıklı bıçak yardımıyla aldığım ölçülerden çetvel yardımıyla çizikler oluşturdum

ahsap-pano-nasil-yapilir-9
Bu şekilde isterseniz daha derin hale getirebilirsiniz.

ahsap-pano-nasil-yapilir-10
Yağlı boyayı sert bir fırçayla eskitmek istediğim yerlere sürdüm.

ahsap-pano-nasil-yapilir-11
Pamuklu bir bez yardımıyla fazlalığını aldım. Yağlı boyanın kuruma süresi 24 saat, istediğimiz kadar boyayı arttırıp azaltabilme şansı veriyor.

ahsap-pano-nasil-yapilir-12
Bitmiş hali bu şekilde. Son kat olarak sprey vernikle vernikledim.

ahsap-pano-nasil-yapilir-13
Not: aynı panodan birkaç tane daha yapacağım arkadaşlarıma hediye olarak. Onları yaparken lambiri aralarına mum sürüp yağlı boyayı öyle uygulamayı düşünüyorum. Daha güzel bir sonuç alınabilir. Yapmayı düşünürseniz siz de öyle deneyebilirsiniz, bu ilk denememdi :)

Blog
İnstagram

10 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  @gulcanakyazı cok tesekkurler:) kesinlikle yapmalısınız bebişler için harika bir anı büyüdükce bu bilgileri unutur hale gelicez:)

 2. Avatar photo

  @ifyouwanttobe çok saol ersin cim :) ömer ilham kaynağı zaten :)tek eksik yanı keske mumla eskitme yapsaydım daha güzel bir eskitme olurdu neyse malzeme bende en kötü arkasına daha güzelini yaparım.gerci bu geçiçi ,anı olsun diye yaptım asıl duvar panolarını ömerin odasını yapmaya başlayınca yapmak istiyorum:) tabi senin belirlediğin konsepte göre:)

 3. Avatar photo

  Çok hoş…Çok yaratıcı…Ama çok da güzel… :)
  Yani klasik doğum bilgi kartlarının çok dışında.Vallahi süpersiniz.
  Kızım ve oğlum için sıradışı olabilir.Teşekkür ederim ilham verdiğiniz için.Sağolun RUJBUTİK.

 4. merhaba bayıldım çalışmanıza :)) bende kızım için yapmak istiyorum aslında çok açık anlatmışsın ama hiç bilmediğim için kafama takılan birşeyler var eskitmede kullandığın boyanın rengi ne ne diye almalıyım onu? birde kenarlarına eskitme yaparken çizgi falan çizmedin ortadaki lamibrler gibi değilmi?

Bir cevap yazın

Mum eskitme ile şamdan yenileme

| | 0 Yorum

Bursa’da Yeşil semtini bilmeyen yoktur sanırım. Gerek tarihi dokusu, gerekse eskici dükkanları ile insanı kendine hayran bırakıyor. Ben de ara ara eskici dükkanlarını gezip, çok beğendiklerimi satın alıyorum. Bu şamdan...

Yağlı boya eskitme nasıl yapılır

| | 2 Yorum

Merhabalar. Çok uzun süre çekinip deneyemediğim yağlı boya eskitme tekniği ile birkaç çalışma yapmıştım. Sizin de gözünüz korkmasın diye yapılışını paylaşmak istedim. Evde eski mobilya parçalarını boyayıp değerlendirmek için güzel...

Mumla eskitme tekniği nasıl olur?

| | 0 Yorum

Merhabalar Ahşap boyamada mumla eskitme tekniğinden bahsetmek istiyorum. Ahşap objemizi zımparaladıktan sonra, mumla eskittiğimizde altından çıkmasını istediğimiz renge boyuyoruz. Boya kuruyunca her tarafına mum sürüyoruz. Mumun fazlasını elimizle temizliyoruz. Hangi...

Mum eskitme romantik tablolar

| | 11 Yorum

Elimde üç adet tahta parçalarının bir araya getirilmesinden oluşmuş çerçeve benzeri şey vardı (boyutları 40×50 ). Uzun süredir de salonum için bir şeyler yapmak istiyordum. Karar verdim bu çerçeveleri kullanacaktım,...