Ahşap tepsiye kolay transfer nasıl yapılır?

-

ahsap-tepsi-uzerine-kolay-transfer-nasil-yapilir-1
Kolay transfer tekniğini denemek, denerken de sizinle paylaşmak istedim. Neyse ki artık böyle güzel transfer desenleri çıktı da 5 dakikada nefis objeler yapabiliyoruz. Dekoratif ahşap boyama ve süsleme tekniklerinin en sevilenlerinden biri olan dekupaj, genelde peçete transfer yöntemi ile uygulanır. Artık gayet güzel hazır transfer kağıtları var. Çıkartma tarzı bu kağıtlardan edinerek, güzelce boyadığınız ahşap objelere kolayca dekupaj uygulayabilirsiniz. Nasıl mı?

Malzemeler
akrilik boya ile boyanmış tepsi
kolay transfer kağıdı
sünger
desen içindeki renkler için akrilik boya
ince fırça

ahsap-tepsi-uzerine-kolay-transfer-nasil-yapilir-2
Akrilik boya ile güzelce boyadığımız tepsiyi alıyoruz. İçine dekupaj yapacağımız desenin kenarlarındaki boşlukları kesiyoruz. Çok ince kesmeye çalışmayın. Fazlalıkları alın ve deseni rahat uygulayabileceğiniz bir alana denk getirin, yeterli.

ahsap-tepsi-uzerine-kolay-transfer-nasil-yapilir-3
Kolay transfer kağıdının üzerinde bir jelatin var. Bunu ayırıyoruz.

ahsap-tepsi-uzerine-kolay-transfer-nasil-yapilir-4
Beyaza boyayıp kurutmuş olduğum tepsim bu şekilde. Dekupajı iç kısmına uyguluyorum.

ahsap-tepsi-uzerine-kolay-transfer-nasil-yapilir-5
Jelatini çıkardığımız yüzeyi, tepsiye güzelce tersten yerleştiriyoruz. Tepside hava kabarcığı kalmaması için üzerinden bir bez yardımıyla sıvazlayarak geçiyoruz. Yapışkanlı olduğu için zaten güzelce yapışarak sabitleniyor. Bu nedenle yerleşimi iyi yapmanız gerek.

ahsap-tepsi-uzerine-kolay-transfer-nasil-yapilir-6

ahsap-tepsi-uzerine-kolay-transfer-nasil-yapilir-7
Süngeri ıslatıp desenin üstünde deseni görecek duruma gelinceye dolaştırıyoruz. Yavaş ve dairesel hareketlerle çalışmanız iyi olur. Süngeri sırılsıklam yapmayın; ne çok ıslak ne de çok kuru olsun. Her tarafı nemlenecek biçimde çalışmalısınız.

ahsap-tepsi-uzerine-kolay-transfer-nasil-yapilir-8
Tüm bölgeyi ıslattıktan sonra 20-30 saniye bekliyoruz. Bu arada üzerinden kuru bir bez ya da sünger yardımıyla bir kez daha geçersek daha iyi olur. Ardından, üstündeki kağıdı yavaşça söküyoruz. Eğer desenin tam olarak çıkmadığını görürseniz yeniden kaplayıp işlemi tekrarlayın. Ama yeterince ıslatmış ve kuruması için de beklemişseniz sorun olmayacaktır.

ahsap-tepsi-uzerine-kolay-transfer-nasil-yapilir-9
Deseni uyguladıktan sonra üstünden vernik ile geçebilirsiniz. Ama kenarları boş kaldığı için ben biraz daha boya uygulamak istedim.

ahsap-tepsi-uzerine-kolay-transfer-nasil-yapilir-10
Desenin içindeki renklerden birer pıt sıkıp tamamlama tekniği denen teknikle resmi tamamlamaya çalışıyoruz. Bunu yapmak zorunda değilsiniz, isteğe bağlı. Deseni doğal bir şekilde bırakabilirsiniz de. Kolay dekupaj desenleri zaten bu şekilde hazırlanıyor. Ama ben tepsinin kenarlarına kadar resmi devam ettirmek istedim.

ahsap-tepsi-uzerine-kolay-transfer-nasil-yapilir-11

Bu işlemler bittikten sonra, tamamen kuruduğuna emin olunca, su bazlı vernik ile üzerinden geçebilirsiniz. Bu şekilde daha parlak ve daha sağlam olacaktır tepsiniz.
İlk deneme için hiç fena olmadı sanırım. İki kişilik bu kahve tepsilerinden yapıp misafirliğe giderken hediye götürüyorum.

NOT: Bu tekniğin video ile uygulanışını da izlemek isterseniz sizi şöyle alalım:

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn
yildiz111

eşine, kedisine ve hobilere aşık bir emekli

6 yorum gelmiş

  1. yildiz111

    ev gezmesine giderken tatlı alacağıma kendi yaptığım sabun. ahşap boyama götürmeyi daha çok seviyorum. beğendiğiniz için teşekkürler shane ????

Bir Cevap Yazın