Degaje yaka tülbent elbise yapımı

-

Degaje yakalı şık bir tülbent elbise modeli yapmak için nasıl bir yol izleyelim de bu resimde gördüğümüz güzel elbiseden biz de dikelim, anlatmaya çalışalım. Bunu yaparken, tülbentlerin küçük birer modelini aldık, yani iki küçük kare kumaş parçası ile elbisenin nasıl kesildiğini, dikildiğini göstermeye çalışacağız:

İki tülbenti üst üste koyup köşelerden iğneleyin.

Degaje yakayı yapmak için fotoğrafta gördüğünüz yerden 40 cm işaretleyip köşeleri dışarı kıvırın.

Bunu yaparken öndeki tülbentin köşesini öne, arkadakinin köşesini arkaya kıvırıyoruz. Aynen yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi.

Devamında, omuz için, kıvırdığımız yerlerden ikişer ince bant ile minik askılar oluşturup dikiyoruz. Bu askılar 5-6 cm boyunda olacak.

Askılar şu şekilde gösterilebilir:

Omuz askısından aşağı doğru 20 cm’lik kenarı dikmeden boş bırakıyoruz. Burası kol boşluğu olacak. Bunu da aşağıdaki resme bakarak anlayabilirsiniz. Ama lütfen unutmayın, bu sadece elbisenin minyatürü. Küçük bir kumaş üzerinde gösteriyoruz. Siz, gösterdiğimiz uygulamayı verdiğimiz ölçülerle yapacaksınız.

Onun hemen altından, yine resimde gördüğünüz şekilde çaprazlama, mezura ile gösterdiğimiz çizgiden dikiyoruz. Bunun aynısını karşı taraf için de yapıyoruz.

Bu şekilde elbise tamamlanmış oluyor. Güle güle giyiyoruz.

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Türkiye'nin en büyük el işi & kendin yap sitesine ve kızım Leyla'ya bakmakla meşgulüm. İkisi de çok hoşuma gidiyor.

Tülbentten tiril tiril elbise diktim

| | 24 Yorum

Kendime yaptığım tülbent plaj elbisesinden sonra, içi çok göründüğü için dörtlü modelini denedim. Dört tane tülbenti kullanınca astar olarak da yine tülbent kullanmış oldum ve uyumlu oldu; içinden çiçeklerin görünmesi...