Çarşamba, Ekim 26, 2016
kara karga

kara karga

9

Linol malzemesine istediğim deseni oyma aletleri ile çıkartıyorum.Üzerine kumaş boyasını sürüp kumaşa basıyorum. Üzerine sıkıca bastırmask gerekiyor. Kumaş boyası yerine akrilik de kullanılabilir ama içine kumaş boyamak için hazırlanmış malzemeden de katmak gerekiyor.

Boya kuruyunca tersinden ütülüyorum. Arasına tela koyarak arka kumaşıyla beraber yanlarını dikiyorum. Sapını diktikten sonra kara kargam hazır olmuş oluyor.Not: Linoldeki desen mirror olarak kumaşa çıkcağından tersini çizerek yapmakta fayda var.

9 YORUMLAR

  1. atölyenin makbülü içinde “linol” bulunandır..sorsam linol nedir diye “vay cahil” der misiniz acaba? mirror görüntü dip notu da faideli oldu benim için..bu linol alçı türevi midir acaba? selamlar ..

  2. Linol nasıl yapılır ham maddesi nedir ben de çok iyi bilmiyorum. Resim malzemesi satan yerde mutlaka bulunur, “linol istiyorum” derseniz verirler. Linol baskı bir grafik baskı türüdür. Grafik sanatıdır yani. Benim yaptığım küçük ve basit bir desen ancak bu işin sanatını yapanlar çok daha büyük ve karmaşık desenler hazırlarlar ve bastıkları her baskıya numara verirler. Belki sergilerde dikkatinizi çekmiştir. Linol baskı esaerlerin altında numarası da olur. O baskıdan kaç adet basıldığını öğrenmiş oluruz. Mono baskı (tek renk) yapılabileceği gibi bir kaç renk de kullanılabillir.Oyma aletleri de bu gibi yerlerden satın alınabilir. Aynı teknikle ahşap üzerinde de çalışılabilir. Ihlamur ağacı bulabilirsem ahşap baskıları da yapmak istiyorum.

  3. buradanöğrendiğime göre linolyum isimli bir madde imiş..plastik türevi gibi birşey..enteresan bir malzeme imiş bu..atölyedekiebru çok sağol valla..yeni bişey daha öğrendim sayende..ancak bu öğrenmeler epey pahalıya patlıcak gibi..yeni bir ev yaptırmak ve o evde de bir atölye oluşturmak gerekecek ki o hoooo ..zaten fakirim..:(

  4. sanal öğretmen saat12 iş başında ..sağol bende baktım ama aydınlanacak bir siteye hemen ulaşamamıştım bu hazır olmuş thank..

  5. Evet linolyumdu ben yanlış yazdım, yapılan işe linol baskı deniyor.Benim gibi bir şeyler yapamadan duramıyorsanız atölye şart. Ama illa evde bir odayı ayırmanız gerekmez, küçük bir masa bile olsa idare edebilir. Gerçi bana artık bir oda bile yetmiyor o ayrı :)Bir şeyler öğretebiliyorsam ne mutlu bana ama emin olun ben sizlerden daha çok şey öğreniyorum, yeni fikirlerim oluşuyor.çok teşekkür ederim hepinize…

  6. Linol baskı’yı ögrettiğin için çok teşekkürler , ahşap baskı blokları yapmak isteyip üşeniyorduk, oymak zor mesele. Bu biraz daha kolay gibi geldi. Ama her ihtimalde baskı şablonu çıkarmak zor iş.