Keçe baykuşlar – duvar süsleri

-

kece-baykus-duvar-susu
Bu baykuş ve çocuklarını da ağaç süsü olarak yaptım.  Evlerin girişinde misafirleri karşılamak için de süper olur bence :)
Anlatayım nasıl yaptığımı, ilkin baykuşların kalıplarını buldum internetten, kalıpsız da yapabilirsiniz ama benim çizimim çok kötü o yüzden hiç denemiyorum bile. Kalıp olarak kullanacağım şekli yazıcıdan çıktı alıyorum ve kartona yapıştırıp dikkatlice kesiyorum. Gözünü, ayaklarını, kanatlarını hepsini ayrı ayrı kalıp oluşturuyorum. Bu kalıpları da saklıyorum ki sonra başka bir çalışmada kullanmak için… Keçeye sabunla ya da kurşun kalemle çizip dikkatlice kesiyorum. Kalın keçe kullandım anne ve kız baykuşta, oğlanı ince keçeden çalıştım. Makas önemli, mümkünse terzi makası, keskin bir makas kullanırsanız düzgün olur kenarları…

Desenli keçeler kumaşlar, minik kalpler, nazar boncukları, danteller, ponponlar, kurdeleler, kum boncukları, yapma gözler, yapma çiçekler, düğmeler hepsi çok yakışıyor keçeye, bu tür işlerde süsleme için kullanıyorum hepsini… Bu baykuşlu süste de saydıklarımı kullandım yine, sıcak silikonla yapıştırarak, dikerek.  Baykuşların gövdelerini ve kanatlarını çift olarak kestim, birbirine battaniye dikişi ile diktim. Gövdesine de boncuk silikon koydum ki dolgulu olsunlar. En küçük baykuşun göbek kısmını ince uçlu nakış makası yardımıyla çıkarıp, içten sıcak silikonla puantiyeli keçe yapıştırdım. Çuval ipiyle de baykuşları arka kısımlarından sıcak silikonla yapıştırdım, en alt kısmına bir nazar boncuğu, onun altına da bir minicik kalp, aralara süsler ekledim. Elinizdeki malzemeye göre değişik süsler yapabilirsiniz, tamamen hayal gücünüze kalmış.

Ben yaptığım keçe işlerinde genelde kalın keçe kullanıyorum, daha kullanışlı oluyor ve zamanla deformasyonu daha az gibi. Yaptığım dikişlerin çoğunu da battaniye dikişiyle yapıyorum çünkü keçeye çok yakışıyor. Bunun dışında, kalem ya da sabun izi kalmasın diye keserken içten kesiyorum biraz keçeyi, dediğim gibi keskin bir makasla dikkatlice kesiyorum ;) İki parçayı birleştireceksem, parçaların birbiriyle aynı ebatta olmasına dikkat ediyorum. Sıcak silikon kullanırken dikkatle yapıştırıyorum çünkü silikon değdiği yanlışlıkla başka yere değerse iz bırakıyor :( Keçeyle kumaş kullanacaksam, akmasın kenarları diye kumaşı kesmeden çizdiğim şekli, mutlaka beyaz tutkalla geçerek sabitliyorum… Aklıma gelen ayrıntılar bunlar ama sizlerden yapmak isteyen olursa benzer çalışmaları, takıldığınız yerde ben buradayım, nacizane ;)

Blogum…

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn
esencan

İki çocuklu bir anneyim, çalışıyorum. İş ve çocuklar dışında kalan zamanlarımı keyif aldığım hobilerimle değerlendiriyorum... Keyif almak ve keyif vermek için yaşıyorum... Son zamanlarda keçelerle takılsam da ilk ve en büyük aşkın kanaviçe...

4 yorum gelmiş

Bir Cevap Yazın