Papatyalı taş boyama pano

-

Papatyalı taş boyama pano 20*40 cm’lik ahşap zemin üzerine çalışıldı. Sahilden toplayacağınız irili ufaklı taşları boyayarak değişik kompozisyonlar oluşturabilir, istediğiniz temada duvar süsleri ve bu gibi panolar çalışabilirsiniz. Sadece taş değil arada başka malzemeler kullanarak çalışmanızı zenginleştirebilirsiniz de tabii. Ağaç dalları, kağıtlar, boncuklar ve düğmeler gibi pek çok şey kullanarak hazırlayacağınız çalışması süsleyebilirsiniz.
Renkli hobi sanat kalemleri ile taş boyama yapabileceğiniz gibi akrilik boya ile de yapabilirsiniz ki genelde akrilik boya kullanılıyor zaten. Kurşun kalemle istediğiniz figürü taş üzerine çizip, sonra fırça ile figürlerin içini boyayıp kurumasını bekliyorsunuz. En son verniklemek tabii ki renklerin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.
Taş boyamaya geçmeden önce taşların yüzeylerinin pürüzsüz olmasına dikkat etmek, yıkayıp iyice silerek kurulamak önemli bir detay. Eğer benim gibi pano çalışacaksanız silikon oldukça yeterli bir yapıştırıcı, başka bir yapıştırıcı aramanıza gerek yok.
Taş boyama ile ilgili genel bilgilerden sonra gelelim bu çalışma özelindeki notlara…

Papatyalı taş boyama pano zemininde pastel renkler ve yumuşak geçişlerle hoş bir görüntü elde edildi. Denizden topladığımız doğal taşlarla birçok figür bir arada ve birbiri ile uyumlu olacak şekilde kullanıldı. Papatyalar, kuşlar, uğur böceği ve kelebekler… Hepsi ayrı renk ve cıvıltı kattılar tabloya. Papatya için akrilik boya ile boyanan taşlar iki kat kullanıldı ve daha kabartılı bir görünüm elde edildi. Yine papatyanın ortasındaki sarı yuvarlak kısımda irmik silikon karışımından oluşturulan minik toplar kullanıldı. İrmiğin sağladığı pütürlü görünüm doğal bir izlenim yarattı. Dalları doğal ağaç dallarının boyanması ile elde edildi. Bütün objeler soğuk silikonla yapıştırılıp kuruduktan sonra mat bir vernik yardımıyla cilalandı. Sonuç olarak yapması ve izlemesi keyifli bir pano ortaya çıktı.

Değişik temalarda ve renklerde hazırlayacağınız taş boyama duvar süslerini arkadaşlarınıza hediye olarak da hazırlayabilirsiniz. Özellikle yaz ayları için hem sizi oyalayıcı bir hobi, hem de el emeği sonucu ortaya çıkmış bir hediyeden daha güzel ne olabilir ki?

Aşağıdaki profilimden benimle iletişime geçebilir, diğer çalışmalarımı sosyal medya hesaplarımdan görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Taş boyama nasıl yapılır?

| | 2 Yorum

Taş boyama ve taş üzerine peçete dekupaj yapmak isteyenler için temel bilgileri içeren bir videoyu daha önce paylaşmıştık. Sıra geldi taş boyama uygulama videosuna. Yine sevgili Minik Yengeç ile beraberiz...