Pazar, Ekim 23, 2016
Kedili mug – porselen fincan nasıl boyanır?

Kedili mug – porselen fincan nasıl boyanır?

2

porselen-fincan-nasil-boyanir-1
Hepinize selam. Elimizde olan sade kupaları nasıl eğlenceli hale dönüştürebiliriz onu anlatacağım bugün. Yapım aşamalarını çektiğim videodan fotoğrafladığım için çok net görünmeyebilir. Çıktı almadan kendimiz çizeceğiz. Hemen anlatmaya geçiyorum.

porselen-fincan-nasil-boyanir-2
Malzemeler:

  1. Evimizde bulunan desensiz bir kupa. (Porselen ya da seramik)
  2. Siyah kopya kağıdı
  3. Aydınger kağıdı (Şekli çizebilmek için şeffaf bir kağıt)
  4. Kağıt bant (Aydınger kağıdını kupaya sabitlemek için)
  5. Aydınger, kopya kağıdını kesmek için makas
  6. Siyah ve beyaz porselen kalemi
  7. Kurşun kalem
  8. Fırın

Ben telefondan çizerek manual olarak çıktısını aldım :) Arama motorundan istediğim desen olan kediyi buldum. İnternetten aramayı İngilizce kelimelerle yaparsanız önünüze daha çok seçenek çıkar. Ben “black cat vector” diye arattırdım. Sevimli bir kedi arıyorsanız “Cute cat vector” diye de yazabilirsiniz.

Fotoğraflarda sırasıyla; telefona uygun olarak kestiğim aydınger kağıdını telefona sabitlemek için kağıt yapıştırıcıyı iki eşit parçaya bölüyorum. Telefona sabitledikten sonra ekrana da zarar vermeyecek şekilde çizmeye başlıyorum. Çizim işlemi bittikten sonra kağıdı çıkarıyorum.

porselen-fincan-nasil-boyanir-3

porselen-fincan-nasil-boyanir-4

porselen-fincan-nasil-boyanir-5

porselen-fincan-nasil-boyanir-6

porselen-fincan-nasil-boyanir-7

porselen-fincan-nasil-boyanir-8

Siyah kopya kağıdını kupanın üzerine, onun üzerine de desen çizili aydınger kağıdını koyuyorum. Yine kağıt yapıştırıcıyla sabitledikten sonra kurşun kalemle kupanın üzerine çizmeye başlıyorum. Kupanın üzerinde desenin kolay görülebilmesi için kalemi bastırarak gerekirse üzerinden 1 kere daha geçerek çiziminizi yapın.
Çizim işlemini de kaydırmadan tamamladıysak kupamızdan kağıdımızı alıyoruz. Kağıtlarla işimiz bitti.
Şimdi siyah renkli bir porselen kalemi ile kediciğimizin içini doldurmaya başlıyoruz. Alttaki patiler yoktu, onları ben sonradan ekledim. Çizimi kolay olduğu için internetten arattırmaya gerek duymadım. İsterseniz arama motorundan bulup onları da aynı yolla çizebilirsiniz.
Siyah porselen kalemiyle işimiz bittikten sonra beyaz porselen kalemi ile de gözlerine birer nokta koyuyoruz.
160 derecelik fırında 25dk beklettikten sonra boya sabitlenmiş oluyor.
Üzerinde yazdığına göre bulaşık makinesine atılsa bile desen silinmiyormuş. Henüz deneme fırsatım olmadı. Öncesi ve sonrası diye aşağıya fotoğrafını ekliyorum. Üzerilerine tıklayarak fotoğrafların orjinal hallerini görebilirsiniz. Kolay gelsin ;)

porselen-fincan-nasil-boyanir-9

porselen-fincan-nasil-boyanir-10

2 YORUMLAR