Perşembe, Ekim 27, 2016
Aşama aşama ikili çatlatma yapımı

Aşama aşama ikili çatlatma yapımı

2

Kutunun bitmiş hali

Üzerine çalışılacak desen taslak halinde çizilir.Ve boyamaya başlanır.

Kutunun üstü turkuazın rengi beyaz ile açılarak daha açık tona boyanır.Koyu rengi açmak için; beyaz boyaya açmak istediğiniz rengi azar azar ilave etmelisiniz.İstediğiniz tonu daha kolay elde edersiniz.Boyanın az sürüldüğü yerlerde daha az çatlaklar meydana gelir.Yoğun sürülen yerlerde ise iri çatlaklar oluşur.

Çatlatma medyumu sürüldükten sonra ısı ile kurutulursa daha iri çatlaklar meydana gelir.

Şeffaflaşan step1 in üzerine ikinci aşama olan step 2 sürülür.Önemli nokta boya sürülürken yogun sürülmesi ve bir kerede kapanmasıdır.Üst üste boya geçilirse çatlatma meydana gelmeyebilir.

Metalik inci boyanan yerler tam kuruduktan sonra ikili çatlatmanın step1 i yoğun bir şekilde sürülür. Beyaz görüntü kuruyunca şeffaflaşır.

Kutunun içi turkuaz rengi vekenar kısımları metalik inci ile boyandı.

Ahşap kutu önce tek yönde zımparalanır.Tek yönde zımpara yapmak önemlidir.Daha sonra boyadığımızda boyanın düzgün olmasını sağlar.

Senelerdir takipcisi olduğum 10 marifet sitesine eklemeye çalıştığım bir post.Daha önce 2 post daha eklemek istemiş ama resim ve yazılar yetersiz biraz zenginleştirin diye geri gönderilmişti.Nasıl resim ve yazı eklenir bilmiyorum doğal olarak yine yanlış yaptım sanırım.Eklemeye çalıştığım çatlatmaların aşamaları tersten gidiyor.Neyse bundan sonrakiler daha muntazam olacaktır.Biraz uğraştırıcı bir yükleme yöntemi var.Neyse umarım bu post kabul edilir ve yayınlanır.

2 YORUMLAR