Cumartesi, Ekim 22, 2016
KÜLTÜRÜMÜZÜ GÖLGELEMEYELİM!

KÜLTÜRÜMÜZÜ GÖLGELEMEYELİM!

22
KARAGÖZ
KARAGÖZ

Karagöz sanatçısı,değerli Ustamız Safderi Metin ÖZLEN’in sitesine girdiğimde,içimde kaybolmaya yüztutmuş hazinelerimizi hatırlatmak adına, bir şeyler yapma isteği uyandı.Büyük Usta Metin Özlen’in orijinal Karagöz ve Hacivat tasvirlerine sadık kalmaya çalışarak,başladım kontrplaklarımın üzerine çizmeye… Sanırım,bu işin en zor yanı da bu,özellikle ebatları kendinize göre bir perspektifle oranlarken, birçok alanı silip, yeniden çizmek zorunda kaldığımı söylemeliyim… Bunları,çocuklarım için, kukla olarak da yapabilirdim.Sizler böyle bir şeye karar verirseniz eğer,bir kontrplağa,asla çivi çakılmaması gerektiğini de bilmelisiniz.Maalesef ortadan ikiye ayrılabiliyor.Kontrplaktan kukla yaparken,bağlantı yerlerinde,BALONLA DEVRİALEM adlı çalışmamda uyguladığım yöntemden yararlanabilirsiniz.

HACİVAT
HACİVAT

22 YORUMLAR

 1. ALKIŞ ! ALKIŞ! BİR DAHA KOCAMAN BİR ALKIŞ!Brova arkadaşım. Değerlerimizi kaybetmemek adına yaptığın bu çalışmayı takdirle karşılıyorum. Bizde aynı hedefle keçeden kuklalar yapacağımız seride Nasreddin Hoca yapmıştık. Karagöz ve Hacivat’a ise bir türlü cesaret edememiştik. Kontrplak malzeme olarak da çok iyi bir seçim olmuş. Ellerin dert görmesin.

 2. Değerli arkadaşım ;önce yüreğine sağlık sonra ellerine sağlık. Ama senin de dediğin gibi perspektifde büyük bir sorun var. Bu çok belli oluyor. Ben de şu an kişisel bir proje için Karagöz ve hacivat’ı konsept aldım. O yüzden araştırmamı sağlam tutmak zorundaydım. Sana, M.E.B. yayınlarından Karagöz ve Plastik Tekniği ya da Dösimdeki Karagöz Hacicat kitabındaki eskizleri tavsiye ederim. Umarım uygularsın.

 3. Merhaba arkadaşım!Önerinizi dikkate alacağım,gerçekten de;çizimlere başlamadan önce,bu konuda yaralanabileceğim bir kaynağa çok ihtiyaç duydum,ama sormak için bilmek gerekir değil mi?Değerli eleştiriniz için, teşekkür ederim.Farkına vardığımda,iş işten geçmişti.Bazı alanlarda yetenek,ancak o branşta alınan,destek bir eğitimle birleştiğinde,profesyonelliğe giden yolda atılan, ilk adım oluyor.Keşke böyle bir şansı, şu anki kariyerime ulaşmadan önce yakalayabilseydim.Benimkisi,amatörce yapılan,nacizane bir hobi sadece…

 4. Sevgili pembetilki, marangozluk yok ama hakikaten, kesmek bir hayli zor oldu ilk başta.Özellikle de küçük olanları.Kıl testere,sık sık kırılıyor.Onu tutan u şeklinde bir alet sayesinde kesiyorum.Yeğenim, iş teknik derslerinde kullandıkları bu aletle tanıştırana kadar, ben de bilmiyordum kıl testerenin ne olduğunu.

 5. o zaman senden kıl testerenle yeni ürünler bekliyoruz..öyle 1-2 taneyle bizi susturamazsın..:)yalnız dikkat et bi yerini kesme:)

 6. 1-2 tane değilki, linklere bir bak, çocuklarımın odasında duvarlar delik deşik oldu.Ona da bir çare bulsam…

 7. Hayatım inşallah da, o enerjiyi bir bulabilsem kendimde, yaşlanıyorum galiba.Üç çocuk, hepsi de küçük, internet başında bile, bir cümleyi tamamlayamadan, kaç defa yerimden kalkıyorum.Sanal alem, biraz da benim sessizlik arayışımın ilacı galiba.

 8. 3 çocuk..düşenemiyorum bile..her birinden ayrı bir ses çıkar şimdi onların.:).işin zor gerçekten arkadaşım..şimdi seni bir kere daha takdir ettim!!elem tere fiş kem gözlere şiş..maşallah:)

 9. Ellerine sağlık diyerek başlıyorum.Ben yeni olduğum için yaptıklarına ancak bakabiliyorum.Hepsi sprler.Hele bi de 3 çocuğu duyunca inanamadım desem yeridir.Ağanın eli bükülmez ama bende de 2 tane 5-3 yaşlarında bilirim o sessizlik ihtiyacını… Takdire şayan bir durum arkadaşlar yaaa…böyle güzel işler çıkartabilmen helal olsun walla ne diyim.

 10. Canım çok teşekkür ediyorum, böyle güzel sözler duymak, inan moral katıyor bana.Allah bağışlasın, benim enbüyük ve ortancayla aynı yaştalar.Öpüyorum onları:)Çok sağol, beğeni dolu sözlerin için:)

 11. Üç çocuk istedik ama bu kadar zorlanacağımı bilseydim, belki biraz daha ertelerdim.Canım benim, bütün anneler, eli öpülesidir.

 12. Canlarım, uzatın elinizi ben sizinkini öpeyim yahu, utandırmayın beni:)Sizlerle şu saatleri paylaşmak, öyle keyif veriyor ki, zaten şu mekanikleşen dünyada, ne komşuluk ilişkisi kalmış ne selam.Herkesi bir koşturma almış gidiyor.

 13. aaa bende komşuluk ilişkileri çok güzel sabah sekiz komşu kızına bağırıyor uyan…öğlen vakti komşunun kapanmayan kapısıyla irkil ..ikindi kapı çaldı annem şunu istedi (içimden burası migrosmu yahu )…akşam oldu komşunun oğlu yırrtı kendini ..gece yarısı komşu gece gezmeden geldi…kapıyı var gücüyle kapadı yatakta irkil…gece yarısı komşunun oğlu ağlıyo ne oldu ki….harika dimi..vallahi kabile gibiler..

 14. ben 2 yıldır burdayım,karşı komşumun adını bilmiyorum daha..selam bile vermiyoo..birinde gülümseyecek oldum,kafasını çevirdi..:) (çok bozulmuştum!)

 15. O kapı çarpma ve de sabahın en kör vaktinde elektrik süpürgesi çalıştırma olayı bizim de kabusumuz malesef.Hayır bir de eğitimli kişiler bunlar..