Pazartesi, Ekim 24, 2016
KURDELE NAKIŞINA BİR BAŞKA BOYUT – 1

KURDELE NAKIŞINA BİR BAŞKA BOYUT – 1

18

Rengarenk kurdelelerle oynamayı , güller çiçekler yapmayı seviyorsunuz…Ama öyle detaylı bir kurdele nakışı çalışması için de vaktiniz yok…Öyleyse size ahşap boyama ve kurdele nakışını bir araya getireceğiniz eğlenceli bir çalışma.- Önce kurdeleden güllerimizi hazırlıyoruz. Hazırladığımız güller minik minik olduğu için öyle ahım şahım bir gül yapımı tekniğine ihtiyacımız yok.Cıvıl cıvıl kurdelelerle ne yapsanız şirin duruyor hiç tasalanmayın. -Güllere uygun tonlarda minik yapraklarımızı da hazırlıyoruz.Diplerinden iğne iplikle tutturuyoruz.-Bize ayrıca bu çalışmamızı yapıştıracağımız bir zemin lazım.Minik bir ahşap plaka kullanabiliriz. Ben en kalın mukavvalardan maket bıçağıyla böyle bir plaka kestim ve resimde gördüğünüz gibi boyadım.Ama ellerinizi doğrama ihtimaline karşı siz en iyisi hazır bir plaka bulmaya çalışın.Alternatif objeler üzerine de çalışabilirsiniz , örneğin cd kutuları, hatıra defteri , albüm kapakları gibi …-Güllerimizi tamamladığımızda yapıştırma işine başlıyoruz.Ben bu projede kurdele nakışı için hazırlanmış minik saksılar ve minik serçeler kullandım.Ayrıca gülleri biraz daha dolgun göstermek için alt kısmına yeşil renkli polardan minik bir parça kesip yapıştırdım.Gülleri bu zemine yapıştırınca daha yüksekte ve hoş durdu.

Yapıştırmak için tabi ki en pratik ve temiz olanı silikon tabancası .Uhu benzeri bir yapıştırıcı kullanacaksanız size tavsiyem önce güllerin ve yaprakların dip kısımlarına bir miktar yapıştırıcı sürüp kurumalarını beklemek ve sonra tanzimi oluşturmak.Eğer doğrudan yapıştırmaya kalkarsanız kurdeleler uhuyu çekeceği için rahat çalışamazsınız, hem elleriniz yapış yapış olur hem de gülleriniz.-Minik panomuzu tamamlamak için bir de askıya ihtiyacımız olacak. Takı tasarımıyla uğraşmış olanların evinde penseydi zincirdi , incik , boncuk halkalar zaten vardır.Süslü bir asacak yapabilirler.Ama alternatif olarak güzel bir kurdele veya biraz doğal rafya ve boncukla da şık birşeyler oluşturabiliriz.İşte hepsi bu kadarSevgilerimle

18 YORUMLAR

  1. Önce güzel sözleriniz için çok teşekkürlerZemin öğrencilerin elişlerinde kullandığı mukavvaların en kalınından.Keskin bir maket bıçağıyla biraz da eğimli kesip, gölgeli boyayınca gerçekten ahşap gibi duruyor.Tabi bu kadar uğraşmaktansa doğrudan ahşap üzerine de çalışılabilir.Diğer bütün malzemeleri hobi mağazalarından bulabilirsiniz.Yeni çalışmalarda görüşmek üzere…

  2. Çok teşekkür ederim, mukavvayı eğimli kesme fikri süper. Çok şeyde uygulanabilir. Hatta şu nescafeyle eskitme olayı da uygulanabilir.Yeni çalışmalarınızı merakla bekleyenlerdenim.

  3. kurdele nakışını, gerçekten de başka bir boyuta çok güzel taşımışsınız.mukavva zemini de çok sevdim,böylece yeni bir şey daha öğrenmiş oldum çok teşekkürler.