Cumartesi, Ekim 22, 2016
Bana DUR Deyin…

Bana DUR Deyin…

28

Önce kavanozun etiketlerini çıkarıp temizlemem gerekiyordu. Tüm samimiyetimle söylüyorum, benim için tam bir işkence oldu. Kaynar suya soktum. Ateşe tuttum. Tiner denedim. Sonunda bıçakla kazıya kazıya temizledim. Evde aseton olsaydı belki daha kolay çıkarabilirdim. Bu işin kolayını bilen varsa n’ooolur söylesin.

Pencereye çerçeve
Pencereye çerçeve

Başlangıçta kavanozlara etiket hazırlamayı düşünmüştüm. Ama etikete yazıyı bir kere yazarsın. Bir daha da o kavanoza başka bir şey koyamazsın. Yani TUZ yazan kavanoza Nane doldurmak olmaz. Aklıma etiket yerine pencere bırakmak geldi. İyi ki de geldi. Bu şekilde daha kullanışlı olacağı kesin.

Pencere için karton yapıştırıp boyadım
Pencere için karton yapıştırıp boyadım

Daha önce boyanmamış cam üzerine peçete uyguladığımda ortaya çıkan görüntü o kadar kötü idi ki, artık hiçbir şeyi boyamadan kullanmıyorum. Ne olursa olsun beyaz zemin peçete için tek uygun renk. Bunu deneye deneye öğrendim.İkinci kavanozda pencereyi unutup tüm kavanozu boyadım. Ve gördüm ki boyalı kavanoza pencere açmak çok ama çok kolaymış. Uygun ölçülerde pencereyi kurşun kalemle çizdim. Çizdiğim elipsin içinde kalan boyalı kısmı maket bıçağı ile dikkatlice kazıyınca pencere açılıverdi.

Peçeteler kuruyor
Peçeteler kuruyor

Devamı Burada

28 YORUMLAR

 1. Gayet güzel olmuş…Ben etiketleri çıkartmak için bir gün boyunca büyük bir kabın içinde kavanozları bekletiyorum, genelde problemsiz hallediyorum:)

 2. Bunun için iki yöntem önerebilirim.1.saç kurutma makinası tutup,sıcak hava etkisiyle etiketin yapışkanını kurutabilirsiniz,Böylece tutkal yapışkanlık özelliğini yitirecektir.2.yöntem de zeytin yağı sürüp ovalamaktır.Etiketin kolayca açıldığını göreceksiniz.kolay gelsin

 3. Zeytinyağı… Hmm. Bunu denemeliyim. Diğer yöntemleri uygulamıştım. Sıcak hava ya da su tutkalı yumuşatıyor. Ama yumuşak tutkalı silmeye çalışınca heryere daha kötü bulaşıyor. Belki de ben beceriksizlik yapıyorum. Ama bunun bir kolay yolunu mutlaka bulacağım.Hepinize çok ama çok teşekkür ederim.

 4. Baharatlık takımını minik kavanozları da giydirerek tamamladım. Danseden renkler oluştu sanki. Kızımın mutfağı yeşil – sarı – mavi – mor gibi cıvıl cıvıl renklerden oluşuyor. Umuyorum ki bunlar mutfağını tamamlayacak.

 5. her şeyden önce ellerinize saglık diyeyim güzel olmuşlar:) her ne kadar sizi ugraştırmış olsalardaönce suya batırma ve sonra bulaşık teli diyenlere katılıyorum çünkü bende öyle yapıyorum iki dk lık iş :)

 6. ben bu yönetemi deniyorum çiziliyo ama:D:D:D:D zeytinyagını deniycem :D:D çüntü 10 yıldır çıkmayan demligimde bi etiket var :D ayrıca kavomuzlar ve pencereleri harika olmuş güven abla:D

 7. iyi günlerde kullanılsın,elinize sağlık.kavonoz konusuna gelince,etiketin üzerine bolca margarin sürün ıslatmadan önce.Bi süre bekletin,cok kolay cıkıyor.

 8. Sevgili rahelfer… Mekana dikkat çekmekle beni de güldürdünüz? Divanın arkalığına dizdim yaptıklarımı. Çünkü rafları boşaltıp yerine kavanozları dizmeye fena halde üşendim. Yani saatlerce uğraşıp kavanoz süslemek zor gelmedi de fotoğraf çekmeye üşendim. Hoşgörün beni.. :)

 9. Harika olmuş, yapacaklarım listesine ekledim ki ben de etiket kullanıp zorluk yaşayanlardanım.Peçeteleme falan yapmayıp değişik renklerde cam boyası ile de yapılabilir mi acaba bulaşık makinasında yıkanabilsin?Ben eski kavanozları bir gece sıcak suda bırakıyorum çıkıyor ama yağ olayını deneyeceğim…Ellerinize sağlık…

 10. bugün üzerindekini çıkarmadan bi kavonozu bulaşık makinasında yıkadım.. çıktığında pırıl pırıl ve kağıt çıkmıştı.. denenebilir gibi geldi bana..

 11. Mobilya cilası etiketi çıkarmadı maalesef. yerinden oynamadı bile. Bulaşık makinasında bazı etiketler sökülüyor ve gidip bir başka kabın üzerine yapışıyor. Bu yüzden makinaya atmamayı tercih ediyorum. Galiba sıcak su ve tel tek çözüm.Sevgili mavi sofra. Bazen fotoğrafları çekerken özenip değişik fonlar oluşturmaya çalışıyorum. Yani objeye poz verdiriyorum. Ama çoğu zaman alelacele çekiyorum. Üstelik fotoğrafçılıktan da hiç anlamıyorum. Blogumun estetik açıdan çekici olmasını istiyorum. Umarım zaman içinde daha başarılı fotoğraflar çekebilirim.