Peçete tekniği ile tepsi süsleme

-
dekupaj-ile-tepsi-boyama-susleme-nasil-yapilir

Peçete transfer – dekupaj tekniği ile sade bir tepsiyi böyle zarifçe süslenmiş bir hale getirebiliriz. Dekupaj, uygulaması pek zor olmayan bir teknik. Birkaç deneme ile siz de kolayca dekupaj yapabilirsiniz. Bu tepsi için benim dekupaj uygulamam şu şekilde oldu:

Malzemeler:

mdf tepsi

desenli peçete

beyaz akrilik boya

dekupaj tutkalı

sünger zımpara

fırça

mat sprey vernik

İşlem basamakları:

Tepsi temiz ve tozsuz olmalıdır. Tepsi beyaz akrilik boya ile 2 kat boyanır ve kuruduktan sonra sünger zımpara ile zımparalanır.

Peçete üzerindeki desenler kenarlarından kesilir. 3 katlı olan peçete tek katına ayrılır. Bu kadar ince olduğunda uygulama daha iyi sonuç verir.

Dekupaj tutkalı biraz sulandırılır. Peçete tepsinin üzerinde yapıştırılmak istenilen yere konur ve dekupaj tutkalı peçetenin merkezinden kenarlarına doğru dikkatlice sürülür. Peçete çok ince olduğu için bu işlemi yaparken yırtılmamasına dikkat edilir. Fırçayı fazla bastırmadan üzerinden geçilir.

Tüm peçeteler yapıştırıldıktan sonra çalışma kurumaya bırakılır.

Çiçeklerin kenarlarına ya da istenilen yerlere kırmızı akrilik boya ile küçük kırmızı benekler yapılır.

Peçete yapıştırılmış olan tüm yüzeylere sulandırılmış dekupaj tutkalı bir kez daha sürülür ve kurumaya bırakılır.

Çalışma, mat sprey vernikle verniklenir.

 

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

1 yorum gelmiş

  1. saatoniki

    şimdi bonyy kardeş,öncelikle eline sağlık diyeyim..buna benzer bir tepsiyi hatta aynı teknikle yapılmış küçük bi tel dolabı kardeşimin evinde görünce, şüphe ve hayranlıkla kardeşimin yüzüne bakıp “bunları sen mi yaptın yani..” dedim.. o da sıradan bi ifadeyle “evet” dedi..tamam kardeşim de elişi pek çok eser ortaya koymuş hatta bu konularla alakalı kursa gitmişti..ama olaydaki ince işçilik ,gölgeler,perspektif filan beni kuşkuya düşürmüştü..hatta biraz da(biraz mı? dürüst ol biraz!kudurmak üzereydin nerdeyse!) kıskanma damarım kabarmıştı .ama kardeşim yapılışını kayıtsız bi şekilde anlattığı zaman hiç çaktırmadan içimde oluşan kaka duyguları bertaraf edip “yapma yav” dedim..dedim işte napiim ..neyse hal böyleyken böyle..selamlar yanii..aslında yazacak çok şey var ama neyse..başka yorumlara artık

Bir Cevap Yazın