Pazartesi, Nisan 24, 2017
10marifet’e neden ve nasıl metin yazmalısınız?

10marifet’e neden ve nasıl metin yazmalısınız?

0

10marifet’te paylaşım yaparken sizden bir de metin yazmanızı rica ediyoruz. Bunun en az 50 kelime olmasının nedeni, ki aslında daha da uzun olmalı, Google’da aranan bir şeyin, fotoğraftan ziyade daha çok metin kısmında anlatılanlarla bulunuyor olması. Örneğin siz bir keçe çanta yaptınız. Güzel de bir fotoğrafını koydunuz. Eğer buna metin desteği vermezseniz, Google sizin yayınladığınız çalışmayı bulamaz. Ürününüze emek vermişsiniz, zamanınızı, paranızı harcamışsınız, karşılığını bekliyorsunuz. O zaman neden tanıtımı için de biraz çaba göstermeyesiniz? Burada yazacağınız metin, o çalışmanın Google’ın zaman içinde sizin çalışmanızı bulmasını, hele ki de özenle, bilgi dolu bir şekilde yazdıysanız yukarılara çıkarmasını sağlar.

Biraz daha yol göstermeye çalışalım ve yine keçe çanta örneği üzerinden gidelim.

Başlık: Başlıkta, çalışmanızı bir şekilde tarif eden özelliklerine yer vermelisiniz. Paylaşımınızın başlığı şu olabilir mesela: “Keçeden kırmızı güllü el çantası modeli” Burada çantanızı görmeden de hayal edebilmemizi sağlayan ipuçları var. Bu önemli.

Resim altı: Fotoğrafları kaydederken verdiğiniz ismin de Google aramasında çok önemli olduğunu biliyor musunuz? Biz o nedenle gelen resimlerin hepsini yeniden kaydedip adlandırıyoruz. Başlık için düşündüğünüz şey, resim için de geçerli. Resmi kaydederken kirmizi-gullu-kece-el-cantasi.jpg şeklinde kaydetmeniz çok iyi olur. Bunu biz sizin için yapıyoruz zaten ama eğer siz de resimlere isim vererek kaydediyorsanız bu da bir bilgi olsun.

Metin: Paylaşımınızın metninde, kullandığınız malzemelerden, ürününüzün genel yapısından, kısaca nasıl yaptığınızdan, satış yapıyorsanız nereden satın alınabileceğinden bahsedebilirsiniz. Bir örnek metin oluşturalım mı?:

*

Kalın keçeden bir el çantası yaptım. Kenarlarını battaniye dikişi ile diktim, hem şık hem de sağlam oldu. Orta büyüklükte bir el çantası olarak tasarladım, zarf şeklinde bir çanta çalıştım. Kapamasını mıknatıslı çıtçıt dikerek yaptım. Üzerini ince kırmızı keçeden yaptığım güllerle süsledim. Koyu yeşil birkaç yaprakla da zenginleştirdim. Gülleri ve yaprakları silikon tabancasıyla çantaya sabitledim. Güzel ve kullanışlı bir çanta oldu. Bu tarz keçe çantalarım son zamanlarda iyice ilgi çekmeye başladı. Siz de beğenir ve satın almak isterseniz, Instagram hesabımdan ve buradaki 10marifet profilimden diğer keçe çanta modellerime bakabilir ve benimle iletişime geçebilirsiniz. Profilimde bütün iletişim adreslerimi bulabilirsiniz.

*

Gördüğünüz gibi, kabaca gereken bütün bilgileri içeren, fazla da uzun ve yorucu olmayan bir metin hazırladık. Metni hazırlarken şunu düşünün: Siz hangi insanlara ulaşmak istiyorsunuz? Keçe çanta yapmak isteyen ya da keçe çanta satın almak isteyen insanlar olacak bunlar muhtemelen. Google aramasına “keçe çanta modelleri” yazmaları muhtemel. O zaman metnin içinde bir cümleye “keçe çanta modellerime” kelimelerini yedirmeniz çok iyi olur. Bu şekilde düşünerek metinlerinizi hazırlayabilirsiniz.

Elbette ki çok daha uzun ve bol fotoğraflı, bol bilgi metinler de hazırlayabilirsiniz vaktiniz olduğunda. O zaman da şunu hedefleyebilirsiniz: Bu konuda en iyilerden birinin ben olduğumu göstermeliyim. Keçe çanta nasıl yapılır, bu konuda otorite olmalıyım ve öğretici olarak akla gelmeliyim. Şu noktada, yazınız Google tarafından o kadar dikkate alınır ki, “keçe çanta modelleri” yazıldığında en tepelerde çıkar. O zaman, satıcı olarak da ciddiye daha fazla alınırsınız. Bunun en iyi örneklerinden birini, Google’da yapacağınız “amigurumi bebek” aramasıyla görebilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan sahne şu:

En tepede, ilk sırada geçmişte 10marifet’e yazdığı çok kapsamlı bir amigurumi bebek tarifi ile bizim marifetli bir üyemiz çıkıyor. Kendi sitesi değil, sosyal medya hesapları değil, satış siteleri değil, bizim sayfamız ile çıkıyor. Çünkü o kadar güzel bir metin hazırlamış ki, o konuda başı çekenlerden biri olduğunu ispat etmiş. Çok güven veren bir hareket olduğu için Google bu metni ödüllendirmiş. Bu tabii ki ileri bir örnek, çünkü metin gerçekten çok kapsamlı. Siz illa bunu yapacak değilsiniz ama işleyişi göstermek için güzel bir model bu. Bu kadar değilse de elinizden geldiği kadar iyi bir metin hazırlayın. Örneğin keçe çanta modellerinizden bahsedin ve 10 çantalık bir galeri yapın. Bu da güzel bir fikir.

Size yol gösterebilmek için ve “şimdi ne uğraşacağım yazı yazmakla” boş vermişliğini kırabilmek için böyle bir yazı hazırladık. Kendiniz ve işiniz için yapacağınız çalışmaların bir parçası bu metin yazma işi. Önemseyin ve kendi reklamınızı, kendi tanıtımınızı yapmak için bunu kullanın. 10marifet profilinizi link olarak sahiplenin, başka kaynaklarınızda paylaşın, ilgi görmesi için siz de çalışın. İnanın biz de çok çalışıyoruz.

Sevgiler, bol şans…