Kış temalı kutu kaplama ve süsleme çalışması

-

Kutu kaplama

Bir kutu kaplama ve süsleme çalışması ile yarışmadaki yerimi alıyorum ben de…

Kutu kaplama

Kutu kaplama

Kutu kaplama

Kutu kaplama

Kutu kaplama

Kutu kaplama

Kutu kaplama

Kutu kaplama

Şimdi adım adım işlemlere bakalım.

Kutu kaplama

Kutu kaplama

– Önce kutunun kumaşla kapladığım ön kapağını daha rahat açılıp kapanabilmesi için kestim.

– Kumaştan şerit halinde parça kesip, kutunun etrafına yapıştırdım ve üstte-altta kalan kısımları da içeri doğru kıvırıp yapıştırdım.

– Kutunun kapağını açıp kapatırken yanlardan kumaşın zorlamaması için düzgün bir şekilde gererek kumaşı oturttum.

– Kapağının üstü için seçtiğim kumaşı koyup yanlardan biraz pay bırakarak aynı formda kestim.

– Bıraktığım payı kapağın alt kısmına kıvırıp yapıştırdım.

– Kapağın alt kısmına da kapağın formunda kumaş kestim ama birazcık daha küçük olacak şekilde ve yine yapıştırdım. Bu arada alt kapağın her yerini çok bol olmayacak şekilde yapıştırıcıya buladım ve kumaşı öyle oturttum.

Kutu kaplama

Kutuyu düzgün bir şekilde kaplamış oldum, sıra süslemeye geldi, doğaçlama çalıştım:

– Polardan elime nasıl uygun geldiyse çam ağaçları kestim.

– Kutunun yanlarına önce karlı yer oluşturmak için kestiğim uzun polar parçayı yapıştırdım, sonra da üstüne çam ağaçlarını yerleştirip yapıştırdım.

– Biraz da kar tanesi ekledim.

– Kullandığım kumaşları keserken çok düzgün kesmek için uğraşmadım çünkü gördüğünüz gibi ince bir kurdeleyle o birleşen yerleri örtüp kapattım, biraz daha renk ve süs katmış oldum.

– Kapağın üst kısmı için ne yapsam diye birkaç şey düşündüm ve kardan adam yapmaya karar verdim. Birkaç parça kesip kardan adamın ana hatlarını çıkardım.

– Kapağın üstünde deneme yapınca kafamda daha iyi şekillendirmeye başladım.

– İç kısmına baktığım zaman fark etmediğim bir detay geldi aklıma, o da üst kapağın yanlardan içe doğru gelen kısımları. Kapatıp onlar içe doğru geldiğinde benim kapladığım kumaş kısa kalmıştı. Kurdeleyle bu sorunu çözmeye karar verdim. Hem renk katmış olacaktım yine, hem kapağın açılıp kapanmasını kolaylaştırmış olacaktım, kurdele kaymasını sağlayacağı için, öyle de oldu.

– Kutunun içinin kar dolu olmasını istedim, ne kullansam diye karar veremedim. Birkaç şey düşündüm ama topak topak olmasını istediğim için koza ip-yün kullandım. Pofuduk kısımları kesip dibine ve yanlarına yapıştırdım ama kapağın açılıp kapanmasında sorun yaratmayacak yükseklikte yaptım bunu.

Kutu kaplama

– Kapağın üstüne kardan adam için kestiğim parçaları yerleştirip sadece yanlardan biraz yapıştırdım ve içini pofuduk görünmesi için elyafla doldurdum.

– Atkısını dolgu yapmadan yapıştırdım ve kafası için yine dolgu kullanıp yanlardan hafifçe yapıştırdım.

– Çalı süpürgesi yapmaya karar verdim ve gerçek süpürgeden biraz parça kestim.

– Demet şekline getirip yumuşak olan parçaları etrafına dolayıp süpürgeyi oluşturum.

– Kardan adam ortaya çıkmış ve süpürgesi de yerine yerleşmiş oldu.

– Kutunun ön kapağındaki kısma ne yapsam diye düşündüm, boş kalmasını istemedim ve polardan eriyen karlar görünümlü bir parça yaptım.

– Kutunun içi topak topak karlarla dolu oldu.

– Kardan adama son olarak polardan kestiğim şapkasını, gözlerini, düğmelerini yapıştırdım, tabii havuç burnunu da. Biraz da yağan kar taneleri ekledim.

Kutu kaplama

– Birazcık parlak kar tanesi yapmak istedim kapağın üstüne. Simli bir kurdelenin yanlarında olan ince simleri iğneyle çıkardım.

– Parlak kar tanelerini oluşturmak için iğnenin ucuyla az az yapıştırıcı kullanarak şekli oluşturdum ve ince sim telleri kumaşa yapıştırdım.

– Kardan adamın burnunun rengini beğenmedim. Çok soluk göründü gözüme ve daha turuncu görünsün diye boyayla boyadım.

– Yanaklara da göz farıyla azıcık pembelik yaptım.

– Bulutları oluşturmak için yine makyaj malzemesi kullandım, fırçayla istediğim şekli oluşturdum kumaşa iyice yedirerek.

– Biraz da derinlik katmak istedim bulutlara, çok fazla kullanmadan az az birkaç yere dokundum.

– Kutunun alt kısmına da uygun ölcülerde ince karton kesip, kumaşı yappıştırdığım kısımları kapattım.

– Hediye kutusuna benzemesi için kapağın ön kısmına hafif parlak bir fiyonk yapıp yapıştırdım.

kutu-kaplama-14

– Kutunun içine hediye olarak koymak için polardan ve kumaştan parçalar kestim. Kalp ve eldivenleri oluşturmaya başlamış oldum.

– Kalbi ipek iplikle yanlardan diktim biraz parlaklık katması için. İçini elyafla doldurdum.

– Eldivenleri makinede diktim. Bayağı sağlam ve kullanışlı oldular.

– Açılınca kapağın alt kısmı boş kalsın istemedim ve bir anlam yüklemiş olmak istedim. Bunun için de bir not yazdım ve minik pembe bir kalple yapıştırdım. Yazının tercümesi: sıcak tutması için bir kalp…

– Kutunun kendi torbası da olsun istedim ve artan malzemelerle şekilleri kesip uygun olacak bir şey yapmaya çalıştım.

– Kutunun etrafındaki gibi bir görüntü olsun istedim, kumaşla ince kartonu kaplayıp üstüne polarla karlar ve çamlar yapıştırdım. Torba beyaz olduğu için üstüne koyunca çok renksiz geldi gözüme ve bir renk daha katmak için mavi kurdele kullanıp çerçeve yaptım.

– Daha da uyumlu hale getirmek için fiyonk ve iki tane minik kalp yapıştırdım kenarlarına.

Kutu kaplama

Kullandığım malzemelerin hepsi geri dönüşümdür.

Blogum burada.

Sevgiler…

Kutu kaplama

32 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  bu muhteşem ,özenilerek her detayı düşünülmüş kutunun kesinlikle ilk üçte yer alması lazım !!!
  kutu güzel,fotoğraflama muhteşem !! kesinlikle ince işçilik harikası. benim gibi defter bile kaplayamayan biri için bu kutu sihirli kutu be yaa :)
  ellerine sağlık kuğu senaat :)

 2. büyük bir hayranlıkla takip ettiğim senaat hanım yine muhteşem bi kutu yapmış, öylesine bir kutuyu alıp kusursuzca bu hale getirmek hayran olunası değil de ne! bayıldım, hatta mest oldum. sadece dışı değil içi de ayrı bi güzel olmuş. tebrik ederim

 3. Avatar photo

  bana da teslli paketi versinler ben hiç iddealı değilim :) yarışmanın sonuna doğru güzel ürünler gelmeye başlamış canım

 4. Avatar photo

  oooffffff bayıldımmmm tek kelımeyleee….ınanılmaz emek verılmış harıka bır çalışma canımm..fılız e katılıyorum bence de ılk 3 te olursun kesın…kutu ayrı şahanee…ıcındekı hedıyesı ayrı şahanee… kutuyu koymak ıcın yapılan canta desen ayrı bır senaat eserii….kesınlıkle cok cok cokk guzel…ihtiyacın yok ama bolşanslar dılıyporum yınede …

 5. Coook tesekkur ederim Serpil :) bu guzel yorumlari haketmissem ne mutlu bana :) kismette ne varaa o,diyeyim yine de :)

 6. Avatar photo

  Sevgili Senaat;
  Çalışmalarını zaten çok beğenerek takip ediyorum 1 yıla yakın bir zamandır. Hepsi özenle, emekle hazırlanmış çalışmalar . Çalışmalarında sevgiğyi ve emeği görüyorum hep . Paylaşılan mutluluk ve yüzlerdeki gülümseme var.
  Tam bir konsept çalışma…. Özenli ,düzenli ,ince ve ayrıntılı bir çalışma, yapılan işe verilen değer….. Geri dönüşüm çalışmalarına bayılıyorum , çünkü hiçbir zaman eskimiyorlar ….. Marifetli ellerde yeniden hayat buluyorlar. .Tıpkı senin ellerindeki gibi.Hayatımızda yer almaya devam ediyorlar. Çalışmana baktıkça okadar çok şey geliyorki aklıma uzun yazılar yazmak geçiyor içimden …
  “Toprak ananın ayırdığı dört kardeşten biri…..Soğuk görünsede yüzü ısıtır içimizi oysa ,bizi birbirimize katar bir kartopu yapar büyütür kocaman gülümseyen bir kadan adama dönüştürüverir. Herkesi bir araya toplar. Sıcakcık sohbetlerin içten kahkahaların yükseldiği evlerde marifetli anneler, mutlu çocuklar ve kalplari yumuşacık babalar…..Gökten düşen minicik bir kartanesinden büyüyen bir kartopu mutluluktur kış bembeyaz. Sıcacık bir soğuk…..Kocaman bir mutluluk….”
  Çantası, içerisindeki kutu ve içierisindeki hediyeler….Tam bir kış konsepti ….. Bütün bir çalışma . Bir yarışmaya katımak adına yapılmış çalışmalardan çok farklı…. Eline makas almamış, iğne iplik nedir bilmeyen birsi bile yaptığın anlatımdan çok şeyler öğrenebilir. Öyle güzel , öyle detaylı anlatmışsın ki hayrana kalmamak elde değil…. Çok beğendim. Harika. Süper. Hangisi yeterli olur bilmiyorum. Geri dönüşüme elleriyle hayat veren sıradışı yaratıcı insan….Ellerine …. Emeğine … Yüreğine …
  Sana sağlık Senaat….
  Başarılar diliyorum sana ….

 7. senaat sizi facebooktan takip ediyordum yarışmaya katıldığınız duyunca 10marifet e üye oldum e ytorum yapmak istedim . yaptıklarınız çokkk çokk güzel farklı yaratıcı insan hayrınlıkla bakıyorum. kesinlikle 1, hakkınızz bol şanslarr :)

 8. ilk defa bu kadar uzun bir yorum aliyorum yesille :) yaziyi gorunce uzunluguna sasirdim sonra da bu yazida neler var,neler yazilmis diye cok merak ettim ve okudukca ne kadar mutlu oldum anlatamam,yazamam bile, bu kadar guzel sozleri ve bu kadar guzel dusunceleri hakediyorsam ne mutlu bana, ayrica usenmeyip hem boyle guzel dusunup hem de tek tek hepsini yazdigin icin cok cok cooook tesekkur ederim :)

 9. sevgili aylin, beni sasirtan bir yorum da sizden gelmis :) usenmeden ugrasip,uye olup bana yorum yazmaniz deger vermeniz beni cok mutlu etti :) coook tesekkur ederim hersey icin :)

 10. Avatar photo

  ellerine sağlık Senaatcim:) senin işlerinin özelliği nerede görsek bunu Senaat yapmış diyebilecek olmamız.. harika. başarılar diliyorum:)

 11. Avatar photo

  Çalışmanız harika olmuş. Kış her ne kadar soğuk olarak anılsa da sıcacık işler çıkıyor ortaya :) yapılan yorumlarınızı da okudum ne mutlu size ;) Yarışmada bol şanslar diliyorum :)

 12. cok tesekkur ederim ecerce :) yaptiklarina hayranlikla bakan biri olarak,senden boyle guzel yorum almak beni cok mutlu etti :)

 13. Avatar photo

  süper olmuş. çalışmalarınızı face den de takip ediyorum zaten.herbir detay ince ince düşünülmüş.kışın tüm güzelliklrei yansıtılmış ,titiz bir çalışma.başarılar ce sevgiler:)

 14. Coook tesekkur ederim huber :) sizin gibi calismalarina bol emek harcayan birinden de boyle yorum almak anlatilmaz guzel bir sey. Ben de sizi ilgiyle takip edip hayranlik duyuyorum cikarttiginiz islere.. bu arada size de bol sans :)

 15. Elinin değdigi hersey nasıl bu kadar güzel şekillenip birer sanat eserine dönüşüyor hayranlıkla izliyorum. Üst yüzeyde gündüzü, yan taraflarda kış gecesini yansitman, kutunun içerisindeki kar görüntüsü, renklerin geçişindeki uyum, en küçük ayrıntılı bile estetik anlayışının zirvesini gösteriyor. Ve detaylı fotoğraflar, uzun açıklamalar, %100 geridönüsüm.. birinci olmalısın kesinlikle. Derece falan değil birinciiii !! :)

Bir yanıt yazın

Sizzix makinesi isteyen?

| | 8 Yorum

Marifet Postası bültenlerimizde bazılarınız görmüştür; Mart ayında ödüllü bir yarışmamız var ve ödülümüz de bir Sizzix kesim makinesi ile güzel bir kalıp olacak. Birçok marifetlinin işine yarayacak bu güzel alet başta...

2016’da ilk Ayın Marifetlisi ne kazanacak?

| | 17 Yorum

Şubat ayı sonunda, Ayın Marifetlisi olacak arkadaşımız için sıcak bir hediye hazırladık: Cici bici bir mısır patlatma makinesi ve ona eşlik edecek çok şık bir battaniye. Bunları kazanmak için normalde...

Ödüllü yılbaşı yarışmamız bitti!

| | 7 Yorum

Ve bir ödüllü yılbaşı yarışmamız daha sona erdi. Şimdiye kadar gördüğümüz en kıyasıya mücadelelerden birini yaşadık, bu bir gerçek. Gecenin yarısına 1 dakika kala hala yazı editlediğimizi görünce, bir dahaki...

Tuch Expo’yu gezelim mi beraber?

| | 9 Yorum

Bir el işi ve hobi fuarına ihtiyacımız vardı. Tuch Expo bu eksiği kapadı ve ve ilk kez düzenlenmesine rağmen genel olarak sorunsuz, renkli ve zengin bir fuar organizasyonu gerçekleşti. Basın...

Ödüllü yılbaşı yarışması desek?

| | 35 Yorum

Ödüllü yarışma yapmak için bahane çok E yılbaşı da gelmişken hediye verme isteğimize sağolsun HOBIUM da ortak oluyor ve 3 kişiye malzeme paketi oluşturma şansı veriyor. Şöyle: 1. olan kişi...

Kasım’da ödüllü yarışma başkadır!

| | 28 Yorum

Kasım’da Ayın Marifetlisi arası veriyoruz ve bir ödüllü yarışma yapıyoruz sevgili marifetli dostlar. Fotoğraftaki Sinbo dikiş makinesi bu yarışmanın kazananına gidecek. Bu sefer şöyle yapıyoruz: Birkaç örgü odaklı konu başlığı veriyoruz...

İyi ki doğdun 10marifet!

| | 8 Yorum

Canımızın içi, işimiz gücümüz, göz bebeğimiz 10marifet’e ilk yazısını girişimizin üzerinden bugün tam 9 yıl geçmiş oluyor. O zamanlar ne Facebook vardı ne Instagram; sosyal medya daha icad edilmemişti. Bugünkü gibi...

Sevimli 10 penguen yapımı

| | 0 Yorum

10marifet’te yer alan, farklı tekniklerle yapılmış birbirinden şirin 10 pengueni bir araya getirelim dedik, fena mı ettik yani? Penguen yapasınız geldiyse sizi tutmayalım, hatta yol gösterelim. Hadi buyrun: 1. Fimo...

Evimin kedisi – rölyef pano yapımı

| | 4 Yorum

Kış, kar yarışma derken evi dağıttığım için yumaklar oğlumun eline geçmiş. Yav! bizim evde de sarı bir kedi varmış Yumaklarımı darmadağın etti. Sevimli kareler çekince de bunlarla güzel bir scrapframe hazırlamaya...

Kış güzeli Ivy

| | 21 Yorum

S on dakikada anca tamamlayabildiğim Ivy hanımla tanıştırayım sizi. Kararsızlıktan ölmek üzere olduğum anlar oldu kostümle uğraşırken, yapım aşaması fotoğraflarında denediğim kumaş kombinasyonlarının bir kısmını görebilirsiniz zaten. Ayrıca beni örgü...

Kırmızı paltolu kız kolyesi

| | 3 Yorum

Kar yağmış her yere, belli belirsiz ayak izleri var her yerde… Soğuk ama güzel, canlandırıyor kırmızı paltolu kızı kendine getiriyor… Tüm düşüncelerden arınıp kar tanelerinin duruluğuna bırakıyor kendini… Yürüyor ve...

Kar canavarı Yeti ve Eskimo kız

| | 2 Yorum

Uzun zamandır kar yağmadığı için karlı bir ortamda fotoğraf çekemedim, arka plan bahar gibi görünse de aslında kar seviyorlar çok Amigurumi kar canavarı Yeti ve Eskimo kızımız yarışmadaki yerlerini alıyorlar....

Cevizlerden kapı süsü yapımı

| | 0 Yorum

Cevizlerden zarif kapı süsü yapımı. Duyuru postunu ekliyorum. İhtiyacımız olan plastik bir kap, silikon tabancası, altın yaldız sprey boya ve tabii ki ceviz. Kabımızın içini dışını sprey boyayla boyayıp cevizlerimizi...

Kapşonlu atkı yapımı

| | 4 Yorum

Merhabalar Yarışmayı yeni gördüm sayılır, bu yüzden süresinin uzatılmasına çok sevindim. Hemen çizimler, fotoğraflar hazırladım. Özellikle konusunu çok sevdim. Kış… Kış denince aklıma kar gelir, her yerin beyazlara büründüğü  manzaralar...

Örgüden minyatür ev

| | 7 Yorum

İlk not: bu proje tamamen benim kendi kafamın içinde dönen tilkiler sonucu ortaya çıkmıştır Hiçbir şekilde internetten veya başka kaynaklardan esinlenme, örnek alma yapılmamıştır. Yarışmanın duyuru postunu gördüm ve hemen...