Mutfak dolabı boyama – DIY fikirleri

-

mutfak-dolaplari-nasil-boyanir-diy-mobilya-yenileme-4

Bu kez eski mutfak dolaplarımın, mutfakta bulunan şofbenin ve aspiratörün yıllanmış ve sararmış renklerini değişmek için kolları sıvadım.

Peki böyle bir mutfak dolabı yenileme çalışması nasıl yapılır? Ben şu malzemelerle, şu şekilde çalıştım:

Aldığım beyaz Polisan X1 Matrix anti aging su bazlı boya ve ince rulo ile 4 kat boyama yaptım.

Kuruduktan sonra sağlamlaştırmak için son katına parlak beyaz yağlı boya geçtim.

Alt dolaplar için; beyaz boyama siyah renklendirici sürerek koyu gri renk elde ettim. Bu şekilde boyadım ve üst katlar beyaz, alt dolaplar gri olacak şekilde modern bir görünüm elde ettim. Siyah kulplar da takarak bu görünümü güçlendirdim.

Şimdi mutfağımda keyifle dostlarımı ağırlayıp daha ferah bir ortamda kahve keyfi yapabileceğiz. 2 günlük emeğime değdi doğrusu.

mutfak-dolaplari-nasil-boyanir-diy-mobilya-yenileme

Mutfağımın dolaplar yenilendikten sonraki hali bu şekilde.

mutfak-dolaplari-nasil-boyanir-diy-mobilya-yenileme-2

Eski dolaplarım modası geçmiş klasik krem – kahverengi dolaplardı.

mutfak-dolaplari-nasil-boyanir-diy-mobilya-yenileme-3

Bu şekilde mobilya boyama işlerine giriştiğinizde kulpları da değiştirmek iyi fikir oluyor. Tamamen yenilenmiş, değişmiş bir görünüm elde ediyorsunuz.

Bunlar da işinize yarayabilir:

KOMODİN BOYAMA – YENİLEME ÇALIŞMASI NASIL YAPILIR?

SİZE CESARET VERECEK KENDİN YAP – MOBİLYA BOYAMA ÖRNEKLERİ

IKEA KİTAPLIĞA KAPAK NASIL YAPILIR?

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

10 yorum gelmiş

  1. EBRULİ ODA

    Uygulama daha ayrıntılı olarak dikkat edilmesi gereken noktaları ile şu şekilde : öncelikle Polisan x1 i sulandırarak astar cekmeye çalıştım, çok ince oldu,daha sonra elimdeki sulandırdıgım karışım kabını çöpe dökerek yeni boya kabıma tıner koydum ,bir kilo polisan x1 su bazlı boyaya yarım çay bardağı tiner koydum,sakız kıvamında bir hal aldı,iyice karıştırıp uyguladıgımda mukemmel bir kıvama geldi,ve tek bir katla siyahı yada vengeyi banamısın demeden beyaza cevirdi, 3 kat daha uyguladım, bu boya kısa sürede kuruyor, eger hemen kurusun diğer katlarınıda hemen geçeyim diyorsanız bir kurutma makinası yardımıyla her arayı daha kısa tutarak kurutabilirsiniz , üzerine ise sağlamlaşması için marshalın parlak beyaz boyasını çektim ,ancak tek sıkıntım şu oldu , kutuyu çalkalamadan karıştırarak uyguladım,sadece karıştırabildiğim kadar bir metal yardımıyla karışrtırdım,ancak beyaz dolaplarım sarı oldu,bayiye gittiğimde bana kutuyu 1 dakika kadar açmadan çalkalamak gerektiğini söyledi, evet hatalı bir uygulama olmuş , uygulamayı bu şekilde yaptıgımda boyamın bembeyaz oldugunu gördüm,sizler eger çok kullanılan bir obje üzerinde polisan boya yapacaksanız mutlaka son katına yağlı boya sürmelisiniz,bu kullanılan alanın çizilmesini önleyerek sağlamlaştırıyor,ancak tabi yağlı boya kutusunu çalkalamayı unutmadan , polisana kıyasla yağlı boyanın 24 saat kalmasını öneriyorum, kuruma süresi bu şekilde, sararan beyaz mobilyalarımı son bir katta bembeyaz yağlı boyayla geçtim, evimin tüm mobilyalarını elden geçirerek 3 haftalık bir sürede pırıl pırıl bir ortama sahip oldum ,

  2. Ellerinize sağlık çok güzel olmuş bizim mutfak dolabı da sizin eski hali ile aynı içim daralıyor mutfak da ve parlak beyaz istiyorum ama cesaret edemiyorum. Anlatmışsınız nasıl yaptığınızı peki zımpara astar gibi bir işlem gerekiyor mu ?

  3. Merhaba,
    ellerinize sağlık çok hoş olmuş. Bende aynı renklerde olan elbise dolabı ve şifoniyerimi boyamak istiyorum. Rulo olarak nasıl bir rulo kullanmalıyız? Bir de zımpara yapmak gerekiyormu? yardımcı olursanız sevinirim.

  4. Merhaba,benimde ayni sizin gibi mutfak dolaplarim eski hali tabiki.bu uygulamada tum dolaplar icin ne kadar boya kullandınız, hic sulandirmadan kullanmamizimi oneriyorsunuz o kısmı net anlayamadı m birde alt kismi griye cevirme islemini ilk asamadan itibaren mi gerceklestirdiniz yoksa son katta mi gri attiniz

Bir Cevap Yazın