Portmanto boyama nasıl yapılır? – DIY

-

mobilya-boyama-diy-portmanto-yenileme-5
Eski venge rengi ahşap portmanto her gördüğümde içimi ve salonu karartıyordu, kırık askılıkların ise değişme zamanı gelmişti. Askı değiştireceğim için komple boyayarak yenileme yapmaya karar verdim. Bunun için şöyle bir çalışma yaptım:

Portmanto üzerine bir kat zımpara attıktan sonra astar boyasını geçtim. Böylece alt zemini sağlamlaştırdım. Daha sonra 4 kat boya işleminden geçirdim. Koyu renkli bir mobilyayı beyaz renge çevirmek için mutlaka çok katlı boyama yapmak gerekiyor, üşenmeden ve vazgeçmeden. Bu 4 kat boyadan sonra mobilyada vengelikten eser kalmadı, beyaza dönüştü.

Portmantoya yeni bir hava katmak için siyah askılıklar ve kulplar kullandım. Bunları da monte ettikten sonra portmanto yenileme çalışmam tamamlanmıştı.

Beyaza boyadığım portmantom ile artık salonum daha aydınlık ve ben ise evimde daha mutluyum.

mobilya-boyama-diy-portmanto-yenileme

Portmantomun eski rengi böyleydi. Beyaz ile çalışmaya başlayınca böyle bir hal alacağını deneyerek gördük. Siz de küçük bir parçasında deneme yapabilirsiniz boyayacağınız mobilyanın.

mobilya-boyama-diy-portmanto-yenileme-2

Mobilyaları zımparalamak için böyle bir cihazınızın olması çok işe yarar ama yoksa büyük bir zımpara ile elle de yapabilirsiniz. İlk kat boyadan sonra da yeniden zımpara ile geçmek, tabii ki kuruduktan sonra, daha iyi sonuç almanızı sağlar. Kuru bir bezle zımpara tozunu mutlaka almalısınız.

mobilya-boyama-diy-portmanto-yenileme-3

Boya katlarının arasında kuruması için muhakkak beklemek gerek. 1 gün bile olabilir bu bekleme süreleri. Sonuca değeceği için buna sabredip katlanmak lazım.

mobilya-boyama-diy-portmanto-yenileme-4

Çalışma ilerledikçe bu şekilde görünecek. Biraz sabredin ve vazgeçmeyin, sonuca değecektir.

Bunlar da işinize yarayacaktır:

KAPLAMA MOBİLYA NASIL BOYANIR?

MOBİLYA BOYAMA TÜYOLARI

MOBİLYA BOYAMANIN PÜF NOKTALARI

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

2 yorum gelmiş

  1. EBRULİ ODA

    bu porttmanto benim ilk çalışmam oldu, öncelikle Polisan x1 i sulandırarak astar cekmeye çalıştım, çok ince oldu,daha sonra elimdeki sulandırdıgım karışım kabını çöpe dökerek yeni boya kabıma tıner koydum ,bir kilo polisan x1 su bazlı boyaya yarım çay bardağı tiner koydum,sakız kıvamında bir hal aldı,iyice karıştırıp uyguladıgımda mukemmel bir kıvama geldi,ve tek bir katla siyahı vengeyi beyaza cevirdi,tabi ben 3 kat uyguladım,ve üzerine ertesi gün son kat olarak marshalın parlak beyaz boyasını çektim,tek sıkıntım şu oldu , kutuyu çarkalamadan açtım,sadece karıştırabildiğim kadar bir metal yardımıyla karışrtırdım,ancak beyaz dolabım sarı reng oldu,bayiye gittiğimde bana kutuyu 1 dakika kadar açmadan çarkalamak gerektiğini söyledi, evet uygulamayı bu şekilde yaptıgımda boyamın beyaz oldugunu gördüm,sizler eger çok kullanılan bir obje üzerinde boya yapacaksanız mutlaka son katına yağlı boya sürmelisiniz,çok sağlamlaştırıyor,ancak tabi yağlı boya kutusunu çalkalamayı unutmadan ,saygılarımla

Bir Cevap Yazın