punch needle

-
iğnelenmiş mantar
iğnelenmiş mantar

punch needle yavaş yavaş duyulmaya başlanan bir teknik.hiç denemedim ama çok eğlenceli görünüyor.özel iğnesiyle tabiri caizse tık tık lanarak ip kumaşa geçiriliyor.iğnenin ipin kalınlığına göre çeşitleri mevcut.bazen kurdele nakışı ve brezilya nakışı ile mixlenerek kullanılıyor.ben hala temkinli yaklaşıyorum güzelliği kullanımı ve yapılması konusunda bakalım inceleyince siz neler diyeceksiniz?

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

9 yorum gelmiş

 1. Fraise[pilli_silinen_hesap]

  Cx bu keçeden daha farklı Sibel ablacım… Yani evet tıktıklama muhabbeti aynı gçbç görünsede keçede 2 ya da daha fazla katmanı birbirine kaynaştırıyorsun.Bunda ise kalem gibi bir ekipman var ucunda iğnesi var. Ama iğne boru gibi. O borunun uzunda da bir delik var. -Şimdi ben bunu neden anlatıyorum bilmiyorum ama çözücem sanırım :)- İşte o delikten kurdele ya da ipi geçirince kısmı olarak şu mantığı elde ediyoruz “dikiş makinesi” ama bunun farkı şu:Hani dikiş makinesinde dikerken üstteki ip kumaşın içinden geçer kumaşın altında n harfi gibi bir ip oluşur ve aynı esnada alttaki makaradaki ip bu n harfinin içinden geçer. üstteki iğne yukarı kalkıp içinci batma işlemindeyken n harfi gerilir falan. Ha bunu herkes bilir tabi ama en acı şekilde ben öğrendim ki 4-5 yaşındayken parmağıma battı o üst iğne baya bi… Nasıl becerdin demeyin :DNeyse kurdele nakışında işte elimizdeki kalemsi iğne -çin iğnesiymiş incili kız söylemişti- kumaşa batıyor ama bu defa alttan geçen bir ip yok ve hafifçe onu n harfinde bırakıp bolluğunu koruyarak iğneyi olduğu yerden geri çekiyoruz…Keçedeki iğneleme daha çok keçenin ilk yapılış aşamasındaki “dövme” mantığıyla ;)Bu arada incili kız cidden güzel duruyor ;) Fakat ben ne zmn kurdele nakışı görsem bu tarzda yapılmış sanki arkasından çekince sökülecekmiş gibi geliyor…Son not: İğnelenmiş keçeyi kolay kolay birbirinden ayıramıyoruz. Abanıp asılıp sökmek lazım ki bu da tabandaki keçeyi deforme ediyor. Arkada kalan -iğnelemeden dolayı- keçe yünlerini tamamen kesip üstüne bir de ustura yada jiletle traşlayınca ayırması anca kolaylaşıyor…

 2. cocuklacocuk

  annemde buna benzer bir yastık vardı, ne kadar zahmetliymiş. nasıl sabırla uğraşırlarmış.Fraise senin detaylı bilgilerine hayranız.

 3. sesiber

  Çileğim ben de tırtıklama işini benzettim zaten, yoksa ne keçe ne de punch needle yapmışlığım var, bu tekniği googleda keçeyle ilgili bilgi ararken görmüş ve okumuştum. Ben de eski birşeylerde gördüm bunun yapılmışını ama nerede. Annemde ya da anneannemde olabilir. Annemin nakışları da meşhur. Benim zıbınlarımı bile çin iğnesi işlemiş, hala duruyor, tavşanlı :))

 4. incili kiz

  FRAİSE Yorumuna ve sabrına hayran kaldım yalnız sökülürmü bilemiyorum bana da sökülürmüş gibi geliyor bu punch nakışı

 5. Banik

  merhaba ben punch nakışını öğretiyorum öğrenmek isteyen herkesi dükkanıma davet etmek isterim adım bedia tomris .NOT:ÜCRETSİZDİR İSTANBUL ÜMRANİYE FAZİLET SANAT EVİ namık kemal mah.sütçü cad.çilek sok.no:6A 0216[4124835]

Bir Cevap Yazın